Sex by nemal bolieť: Vaginizmus ako tichý sabotér

0
Sex by nemal bolieť: Vaginizmus ako tichý sabotér

Sexualita je dôležitou súčasťou ľudskej identity a vzťahov. Nie je to len fyzická aktivita, ale aj spôsob, ako ľudia vytvárajú emocionálne spojenie, vyjadrujú intimitu a posilňujú dôveru vo vzťahoch. Z fyziologického hľadiska sex prispieva k nášmu zdraviu, zlepšuje cirkuláciu krvi, posilňuje imunitu a znižuje stres. Na psychologickej úrovni podporuje pocit blízkosti, sebadôveru a emocionálnu pohodu.

Pre mnohých ľudí však môže byť sexualita skomplikovaná rôznymi fyzickými alebo psychickými prekážkami. Jednou z takýchto prekážok je napríklad vaginizmus, o ktorom sa príliš nehovorí.

Sex je kľúčom k vášni a zdraviu

Sexualita hrá v našich životoch viacero dôležitých úloh, no pre mnohých nie je sex jednoduchou alebo samozrejmou súčasťou života.

Vaginizmus postihuje 1 z 10 žien a je to často nepochopený a podceňovaný problém, ktorý môže intímne vzťahy výrazne ovplyvniť. Tento problém je potrebné riešiť a otvorene o ňom hovoriť.

Prečítajte si: Výskumník ľudskej sexuality Štefan Petrík: Sexuálna spokojnosť má v manželstve klesajúcu tendenciu

Čo je vaginizmus?

Vaginizmus je zdravotný stav, pri ktorom u žien dochádza k mimovoľnému sťahovaniu svalov panvového dna okolo pošvy. Tieto sťahy môžu spôsobiť bolesť, nepohodlie alebo dokonca znemožniť sexuálny styk, gynekologické vyšetrenia či zavedenie tampónu.

Sex by nemal bolieť
Zdroj foto: Pexels_cottonbro studio

Existujú dva typy vaginizmu

Primárny vaginizmus sa vyskytuje ešte pred pokusom o prvý pohlavný styk. Niektoré dievčatá majú problémy s používaním tampónov a je pre ne veľmi bolestivé alebo až nemožné, podstúpiť vaginálne vyšetrenie u gynekológa.

Sekundárny vaginizmus môže byť spôsobený traumou, infekciou, hormonálnymi zmenami alebo inými zdravotnými problémami a objaví sa až po niekoľkých úplne normálnych pohlavných stykoch. Vaginizmus spôsobí, že sex začne byť odrazu nepríjemný a bolestivý.

Príčiny vaginizmu

Príčiny môžu byť fyzické, psychologické alebo kombináciou oboch. Medzi časté faktory patria strach alebo úzkosť, ktoré sú spojené so sexuálnym stykom. Veľký podiel na vaginizme môžu mať traumatické skúsenosti, ako je sexuálne násilie alebo zneužívanie. Príčinou vaginizmu sú aj zdravotné problémy, ako infekcie, či bolestivé ochorenia pošvy – vulvodýnia alebo hormonálne zmeny, napríklad menopauza.

Liečba vaginizmu

Vaginizmus je liečiteľný stav a terapia často zahŕňa kombináciu niekoľkých možností:

  • Fyzioterapia panvového dna, ktorá učí ovládať svaly a znižovať ich napätie.
  • Kognitívno-behaviorálna terapia (CBT), ktorá pomáha zvládať psychologické faktory, ako sú úzkosť alebo strach.
  • Používanie dilatátorov, ktoré postupne pomáhajú pri adaptácii na penetráciu.
  • Sexuálna terapia, ktorá podporuje pozitívne vnímanie sexuality a riešenie partnerských problémov.
  • Lekárska liečba, ak sú prítomné fyzické príčiny, ako infekcie alebo hormonálne nerovnováhy.

„Vaginizmus nie je tvoja chyba, ale za jeho liečbu si zodpovedná iba ty.”

Sex by nemal byť bolestivý

Bolestivý pohlavný styk, známy aj ako dyspareunia, nie je normálny a často poukazuje na fyzický, emocionálny alebo zdravotný problém, ktorý by mal byť riešený.

Prečo by sex nemal bolieť?

Sex by nemal bolieť
Zdroj foto: Pexels_Andrea Piacquadio

Sex je prirodzenou súčasťou ľudskej intimity a mal by byť pre telo príjemný, nie bolestivý. Ak sex bolí, je to varovný signál, že niečo nie je v poriadku, či už ide o svalový problém, infekciu alebo emocionálnu záťaž. Bolestivý sex môže negatívne, a najmä veľmi rýchlo a ľahko, ovplyvniť sebaúctu, vzťahy a celkovú spokojnosť so sexuálnym životom.

Čo robiť, ak sex bolí?

Predovšetkým nebuďte ticho. Ak zažívate bolesť, hovorte o nej so svojím partnerom a vyhľadajte odbornú pomoc, napríklad gynekológa, fyzioterapeuta špecializujúceho sa na panvové dno alebo sexuálneho terapeuta. Aj keď sa môže zdať, že ide o „malý problém,” chronická bolesť môže mať vážne následky na vzťahy a psychické zdravie.

„Najťažšie na vaginizme je odopieranie intimity s mužom, ktorého milujete a pocit, že ste poškodená.”

Sex by mal byť príjemným a uspokojujúcim zážitkom, nie zdrojom bolesti. Ak je pre vás bolestivý, je dôležité vyhľadať pomoc a pochopiť, že tento stav nie je niečo, s čím musíte žiť.

Je pochopiteľné, že akákoľvek intímna téma sa nekomunikuje ľahko, ale hovoriť o bolesti, by sa malo. Zistíte, že v tom nie ste samé a podpora iných žien vám dá krídla. Vaginizmus totiž nie je problém, ktorý vyrieši alkohol alebo viac lubrikačného gélu.

Prečítajte si: Sex bez súhlasu by mal byť považovaný za znásilnenie, myslí si drvivá väčšina ľudí na Slovensku

Ešte stále sa bojíte hovoriť alebo si myslíte, že je bolesť pri sexe v poriadku? Skúste sa pozrieť na tento Instagramový profil, nájdete tu veľa podpory, osvetu a urobíte prvý krok k sebaprijatiu.

Zdroj titulná foto: Pexels_Polina Zimmerman

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu