Výskumník ľudskej sexuality Štefan Petrík: Sexuálna spokojnosť má v manželstve klesajúcu tendenciu

0
Výskumník ľudskej sexuality Štefan Petrík: Sexuálna spokojnosť má v manželstve klesajúcu tendenciu

Vedeli ste, že každý druhý Slovák je neverný, že dokonalý partner neexistuje, a že až jedna tretina mužov a skoro jedna štvrtina žien vnímajú svoj intímny život s aktuálnym partnerom ako nezáživnú rutinu?

Výskumník ľudskej sexuality Štefan Petrík o sexe a intímnostiach rozpráva otvorene, pretože si myslí, že by sex nemal byť tabu. O tom, ako je to s intímnosťami v manželstve, či sú ženy častejšie neverné emocionálne alebo fyzicky, ale aj o tom, či na Slovensku chýba systematická sexuálna výchova, sme sa pozhovárali aj pri príležitosti Národného týždňa manželstva.

Výskumník ľudskej sexuality Štefan Petrík

Výskumy intímneho života Slovákov

Poďme si teda preskúmať Slovákov a ich vzťah k sexu. Kedy začínajú slovenské dievčatá a slovenskí chlapci intímne žiť?

V rámci jedného z mojich výskumov, ktorý som realizoval na výskumnej vzorke stredoškolákov, sa potvrdil trend klesajúceho veku sexuálneho debutu. Výskumný súbor tvorilo 1 380 respondentov nachádzajúcich sa vo vývinovom období dospievania. Ich priemerný vek bol priemerne 18,24 rokov. Minimálny vek bol 16 a maximálny vek 20 rokov. Prvý pohlavný styk majú dospievajúci vo veku 15,79 rokov, čo možno považovať za skorý začiatok. Je síce pravdou, že po fyzickej stránke sú už na pohlavný styk dostatočne pripravení, no po stránke psychosexuálnej o pripravenosti mať prvý pohlavný styk, hovoriť nemožno.

Vieme aj to, čo dospievajúcich Slovákov a Slovenky k prvému pohlavnému styku vedie?

Ako motiváciu príliš skorého pohlavného styku u stredoškolákov 33 % respondentov uviedlo zamilovanosť, 26 % silnú sexuálnu túžbu, 15 % bolo presvedčených partnerom, ktorý pohlavný styk inicioval. Prvý pohlavný styk malo 11 % zo zvedavosti, 10 % z dospievajúcich chcelo dokázať, že sú už dospelí. A alkohol ako dôvod uviedlo 5 % z opýtaných.

K akým ďalším zaujímavý zisteniam ste počas tohto výskumu dospeli?

Že skorý sexuálny debut môže viesť v dospelosti k vyššiemu počtu sexuálnych partnerov. Že slovenské ženy a slovenskí muži, ktorí zažili prvý sexuálny styk pred dovŕšením osemnásteho roku, majú v dospelosti v priemere až dvanásť náhodných sexuálnych partnerov. Tí, ktorí zažili prvý sexuálny styk po dovŕšení osemnásteho roku, majú v dospelosti v priemere štyroch náhodných sexuálnych partnerov.

Týka sa promiskuita predovšetkým mužov?

Promiskuita sa veru netýka len mužov. Pre ženy je tiež charakteristické krátkodobé hľadanie partnerov. V porovnaní s mužmi je ale možné pozorovať, že ženy skôr uprednostňujú kvalitu pred kvantitou.

Čo z toho vyplýva?

Že by intimita a sexualita mala byť oveľa viac, než len obyčajná telesnosť. Milovanie je úžasný a povznášajúci zážitok a jeho súčasťou je pozornosť, starostlivosť a vzájomné splynutie. Neuspokojme sa preto naháňaním sa za kvantitou.

Prečítajte si: Láska a legendy: Odhaľovanie fascinujúcich faktov o Valentínovi

A čo paralelné vzťahy?

Iný výskum, ktorý som realizoval, poukazuje na to, že jedna štvrtina slovenských žien a mužov malo súčasne dvoch alebo viac partnerov. Najčastejšie takéto rozhodnutie zdôvodňujú tým, že potrebovali zažiť nejaké dobrodružstvo, nemali uspokojené svoje sexuálne túžby v partnerskom vzťahu alebo boli jednoducho zvedaví.

Čo by mohlo pomôcť, aby paralelné vzťahy nevznikali?

Je dôležité, aby sme si uvedomili, že v žiadnom vzťahu, či už partnerskom alebo inom, nie sme sami. Svojim správaním by sme nemali raniť iných ľudí, ani im ubližovať. Nesplnené túžby v partnerských vzťahoch môže vyriešiť otvorená komunikácia, ktorá je základom každého kvalitného partnerského vzťahu.

Neverní Slováci

Je naozaj pravda, že každý druhý Slovák je svojej partnerke neverný?

Nedávny výskum, ktorý som realizoval, poukázal na to, že 49 % slovenských žien a mužov už svojho partnera respektíve partnerku podviedlo. A hoci majú muži zatiaľ stále vyššiu tendenciu k nevere, ženy za nimi príliš nezaostávajú. Muži, v porovnaní so ženami, sa častejšie dopúšťajú fyzickej alebo sexuálne motivovanej nevery. Ženy majú skôr tendenciu k emocionálnej nevere. 

Autor fotky: Pexels_Vera Arsic

Aký je najčastejší dôvod nevery?

Medzi najčastejšie príčiny nevery patria u slovenských mužov a žien nízka miera pozornosti, pochopenia zo strany partnera, neuspokojivý intímny život, či stereotyp v partnerskom vzťahu. Ale tiež zanedbávanie zo strany partnera, túžba po experimentovaní v oblasti intímneho života a situačné faktory ako napríklad stav opitosti.

Aké sú ďalšie príčiny nevery?

Veľmi často sa ako motivácia nevery spomína rozdielnosť v sexualite mužov a žien, ktorú možno vidieť predovšetkým v sexuálnom správaní sa pri výbere partnera. V dôsledku tejto rozdielnosti, muži identifikujú viac sexuálnych partnerov ako ideálnych, sú otvorenejší krátkodobejším, príležitostným sexuálnym vzťahom bez emocionálneho základu. Za príčinu nevery mnoho slovenských žien a mužov považuje aj pocit, že sú zanedbávaní, necítia sa byť pre toho druhého dôležití a docenení a majú pocit odcudzenia. 

Prečo niektorí ľudia jednoducho monogamné vzťahy nepreferujú?

Dôvodov a teórií na to, že niekto nepreferuje monogamné vzťahy, existuje niekoľko. A samotná monogamia bola z rôznych aspektov aj v minulosti diskutovaná. Je preto dôležité, si v tejto súvislosti, položiť viacero otázok. Je človek monogamným tvorom? Nie je monogamia vštepovaná skôr kultúrou. Nie je monogamia len akýmsi romantickým ideálom? Čo by sa dialo, ak by monogamia absolútne neexistovala?

Ako monogamiu definujú odborníci?

Monogamia je podľa viacerých odborníkov len nástrojom na reguláciu nášho sexuálneho života a jej cieľom je, prinášať do nášho života usporiadanosť. Podľa iných odborníkov je romantickým ideálom. Kto by predsa nechcel, nesníval a netúžil po dokonalom partnerovi, pri ktorom strávime celý život? Realita je ale inde. Nemyslím si, že existuje dokonalý partner, pretože podľa môjho názoru neexistuje dokonalý človek. Samotná láska v živote človeka má mnoho fáz a obdobie zamilovanosti po určitej dobe pominie.

Ja osobne vnímam monogamiu, aj v kontexte súčasnej doby a možností, ktoré ľudia majú, aj vďaka sociálnym sieťam, ktoré nám umožňujú zvýšenú mieru komunikácie a spoznávania, skôr ako výzvu. Výzvu ako žiť s niekým, aj keď už fáza zamilovanosti pominula. Ide o to, že s pribúdajúcim vekom začínajú aj v partnerských vzťahoch ľudia preferovať iné hodnoty, než bujarý sexuálny život a každodennú romantiku. Postupom času mnoho ľudí potrebuje skôr oporu v každodennom strese.

Prečítajte si: Manželia Sochorovci: Povzbudzujeme manželov k tomu, že môžu pre svoj vzťah urobiť niečo navyše

To vyzerá, akoby sa vernosť nenosila…

V súčasnosti už naozaj neplatí, že je v spoločnosti dodržovaná manželská vernosť až do smrti. Vychádzajúc z vlastných výskumných zistení, ľudia začínajú preferovať viacero po sebe idúcich krátkodobých vzťahov a aj tolerancia nevery v našej spoločnosti postupne narastá. Neplatí zároveň ani premisa, ktorá kedysi bola prijímaná našou spoločnosťou, že muži sú promiskuitne založení, čiže striedajú sexuálnych partnerov, a ženy sú skôr monogamné. Ako som už spomínal, ženy nie sú v súčasnosti vo frekvencii nevery mužom na míle vzdialené, ako tomu bolo kedysi.

Je aj polyamorický vzťah určitou formou nevery?

Čo sa týka motivácie k polyamórii, existuje tiež mnoho teórií. Jedným z kľúčových motivačných faktorov môže byť to, že človek nemá naplnené všetky potreby, a nemusia to byť len potreby týkajúce sa sexuálneho života, ktoré očakáva od partnerského vzťahu. Na základe toho sa môže rozhodnúť, že pre naplnenie potrieb potrebuje viacero partnerov. Pri týchto ľuďoch sa preukazuje, že napĺňanie ich vzťahových potrieb rôznymi partnermi, prispieva k ich vzťahovej spokojnosti, ale aj k subjektívnej pohode.

Ďalšie teórie hovoria o tom, že polyamorické vzťahy preferujú ľudia, ktorí majú zvýšenú potrebu sexuálnych partnerov a aj rozmanitosti sexuálneho života. Niektoré výskumy dokonca dokázali, že u spomínaných ľudí so zvýšenou potrebou rozmanitosti v oblasti sexuálneho života, nevera dokázala zlepšiť ich sexuálny život s partnerom, ktorého podviedli. Podľa iných teórií a výskumných zistení sú polyamorické vzťahy často epizodickými fázami nášho života. Napríklad v období dospievania môžeme mať tendenciu, si polyamorické vzťahy vytvárať.

Autor fotky: Pexels_Jeremy Wong

Národný týždeň manželstva a sexuálny život v manželstve

Ako hodnotia svoj sexuálny život partneri, ktorí sú dlhodobo v spoločnom zväzku?

Sexuálna spokojnosť má v manželstve klesajúcu tendenciu. Respondenti žijúci v manželstve priznali o 14 % nižšiu spokojnosť so svojim sexuálnym životom.

Ako veľmi sa zvyšuje stereotypné vnímanie sexuálneho života u partnerov v manželstve?

Podľa mojich zistení až o 10 %. Podľa výpovedí respondentov to do značnej miery môže spôsobovať fakt, že sa v manželstve znižuje frekvencia komunikácie o sexuálnom živote. A zaujímavým zistením je aj to, že v partnerských vzťahoch je so svojim sexuálnym životom spokojných len 68 % respondentov a svoj sexuálny život vníma stereotypne až 39 % respondentov.

Prečítajte si: Tešíte sa na Valentína, obľubujete perníky a viete kto je Perníková mamka?

Aké sú hlavné dôvody nespokojnosti?

Viaceré výskumy poukazujú na to, že v manželstve klesá frekvencia pohlavného styku. Tá však nebude hlavnou príčinou narastajúcej nespokojnosti so sexuálnym životom v manželskom vzťahu. Vo výskume, ktorý som realizoval, som totižto zisťoval u respondentov aj to, akým spôsobom by sa dala spokojnosť s ich sexuálnym životom zlepšiť. Respondenti žijúci v manželstve uvádzali, že pre spokojnosť je pre nich veľmi dôležité, aby sa vzájomne s partnerom rešpektovali, viac komunikovali o svojom sexuálnom živote a trávili spolu viac kvalitného času osamote. Kvantita je v tomto prípade menej podstatným determinantom.

Kvantita teda rozhodne nie je jednoznačná cesta k spokojnosti?

Zvýšenie frekvencie milovania nemusí znamenať, že sa zlepší aj kvalita sexuálneho života, či už v manželstve alebo v partnerských vzťahoch. Spokojnosť so sexuálnym životom je zložitým faktorom, na ktorý vo výraznej miere vplývajú iné spomínané determinanty, na prvý pohľad možno nesúvisiace so sexuálnym životom. Ale v konečnom dôsledku o to významnejšie.

Pri prvom pohlavnom styku až 20 % dospievajúcich nepoužíva žiadnu ochranu

Prináša do sexuálneho života partnerov uzavretie manželstva pozitívnu alebo negatívnu zmenu?

Manželstvo prináša do sexuálneho života partnerov mnoho zmien, i napriek tomu, že to možno väčšina z nás ani nevníma. Pre mnohých manželstvo znamená viac, než len jeden podpísaný papier a jeden krásne strávený deň. Oveľa výraznejšiu zmenu, však podľa môjho názoru, prináša narodenie bábätka.

Sexuálna výchova na školách

Prečo je sexuálna výchova dôležitá?  

Sexualita ako téma, či problematika zahŕňa v sebe rôzne oblasti. Čiže v rámci sexuality sa môžeme rozprávať napríklad o rozdieloch medzi mužom a ženou, o kamarátstve, ale aj o láske… Sexualita nie je len o pohlavnom styku a o antikoncepčných metódach. Niektorí ľudia sú však presvedčení, že sexualita je prevažne súkromná pudová záležitosť. Nám rodičom by ale nemalo záležať len na neskoršom výbere vhodnej antikoncepcie, či prevencii pred sexuálnymi chorobami. Vzťahová a sexuálna výchova je s nami po celý život. Rodič by teda mal citlivo a vhodne sprevádzať dieťa aj v tejto oblasti.

Sexuálna výchova, aj výchova vo vzťahoch, si vyžaduje dospelých, ktorí trpezlivo načúvajú deťom a mladým ľuďom. Úprimne si ale môžeme priznať, že je ťažké zodpovedať detské otázky tak, aby sme nepovedali všetko naraz. Je potrebné voliť správny slovník a správny čas. V atmosfére vzájomnej citovej náklonnosti povedať to, z čoho sa možno potom budú obe strany chvíľku červenať. Ale aj napriek tomu je veľmi dôležité, aby sme vytvárali taký priestor, na základe ktorého deti nebudú mať strach, sa nám zdôveriť.

Autor fotky: Pexels_cottonbro studio

A prečo by ste sexuálnu výchovu odporučili zaradiť do vzdelávacieho procesu na školách?

Neexistuje nič horšie ako tabuizovanie sexuality. Tým dosiahneme to, že ak žiakov bude niečo z oblasti sexuality zaujímať a nedostanú na to odpovedať ani v rodine, ani v škole, začnú hľadať odpovede na internete a sociálnych sieťach. A to vieme, že práve na týchto miestach sú nie vždy prezentované overené a pravdivé údaje. Je veľmi dôležité, aby sme sa venovali rôznym oblastiam sexuality, zohľadňujúc vekovú primeranosť rôznym témam sexuality. Už samotný názov vzťahová a sexuálna výchova naznačuje, že sa jedná aj o výchovu k zdravým vzťahom.

Vo vašich výskumoch ste sa venovali aj tejto problematike. Čo sa vám podarilo zistiť?

Zistil som, že mladých oblasť sexuality zaujíma, a je to úplne prirodzené. Avšak v dôsledku toho, že nemajú možnosť diskutovať ohľadom dôležitých tém sexuality v rámci sexuálnej výchovy, až 39 % dospievajúcich získava informácie o sexualite z online prostredia. Ďalších 32 % mladých získa informácie od kamarátov, známych, čo tiež nemožno považovať vo väčšine prípadov za erudovaný zdroj informácií o sexualite.

Ako sa tabuizovanie intimity prejavuje v reálnom živote mladých ľudí?

Keď v našich podmienkach vidíme niekde slovo sex a jeho rôzne podoby, tvárime sa, že sa nás to netýka, a už vôbec nie našich detí. Preto sa nečudujme, že pri prvom pohlavnom styku až 20 % dospievajúcich nepoužíva žiadnu ochranu. Je to alarmujúce číslo a nielen z hľadiska strachu o nechcenú graviditu, ale predovšetkým aj z hľadiska pohlavne prenosných chorôb.

Ako na sexuálnu výchovu na školách mládež reaguje?

Že ju potrebujú, ale aj chcú. Až 78 % dospievajúcich by chcelo sexuálnu výchovu ako povinný vyučovací predmet. Absolútna absencia kvalitnej vzťahovej a sexuálnej výchovy na Slovensku môže výraznou mierou prispieť k tomu, že sa dospievajúci budú správať v sexuálnej oblasti rizikovo. Skorý začiatok sexuálneho života môže v dospelosti spôsobiť časté striedanie a vyšší počet sexuálnych partnerov, či nadväzovanie sexuálnych kontaktov s neznámymi partnermi. Ak sa spomínané formy rizikového sexuálneho správania vyskytujú v období dospievania, existuje veľké riziko, že sa v dospelosti objavia vo forme naučeného sexuálneho správania.

Vplýva na deti a mladých ľudí skutočnosť, že sa s nimi rodičia nerozprávajú o intímnostiach otvorene?

Tabuizovanie intimity, sexuality je tým najhorším riešením. Pred chvíľou som sa vyjadril, že ak mladí ľudia nedostanú odpovede na to, čo ich zaujíma, v súčasnosti sa obrátia na online prostredie. A v tom ja osobne vnímam obrovské riziko, vzhľadom na nejasné a nerelevantné zdroje odpovedí. Ďalšou dôležitou súčasťou výchovy a vzdelávania by malo byť aj rozvíjanie kritického myslenia u žiakov, aby vedeli napríklad rozlišovať medzi pravdivými a nepravdivými informáciami. 

Je reálne, že sa niekedy na Slovensku prestane o sexe hovoriť s hanbou?

Slovensko vnímam ako konzervatívnu krajinu, čo nie je problémom, ale ani prekážkou, aby sa o sexe hovorilo. Ale nezužujme to len na sex. Skôr sa venujme intimite. Zamerajme sa na vzťah medzi mužom a ženou. Na vzťah vychádzajúci zo vzájomného rešpektu. A nezabúdajme na dôležitosť otvorenej komunikácie v rámci partnerských vzťahov.

Autor titulnej foto: Pexels_Deesha Chandra

žiadne príspevky na zobrazenie