Siedma choroba (syndróm ruka, noha a ústa) – číha aj na vaše deti?

0
Siedma choroba (syndróm ruka, noha a ústa) – číha aj na vaše deti?

Siedma choroba, často označovaná aj ako syndróm ruka, noha a ústa, je infekčná choroba, ktorá postihuje najmä deti. Vyskytnúť sa môže aj u dospelých, najčastejšie sa však šíri v detských kolektívoch, ako sú škôlky a materské školy. Prejavuje sa svrbivou vyrážkou, aftami a horúčkou, a zaraďuje sa medzi najčastejšie detské zdravotné komplikácie.

Príznaky siedmej choroby

Dá sa ľahko pomýliť s inými detskými chorobami ako šarlach, ovčie kiahne alebo pásový opar. V počiatočnom štádiu môže dokonca pripomínať aj „obyčajné“ prechladnutie. Podobnosť bola zaznamenaná aj v prvých príznakoch, ako je napríklad bolesť v krku a zvýšená teplota, na ktoré je dobré mať poruke lieky proti horúčke pre deti.

Neskôr sa môžu objaviť aj zdurené lymfatické uzliny, bolesti brucha, nevoľnosť a dokonca hnačka. Ochorenie trvá obvykle krátko, jedným z jeho charakteristických znakov je červená vyrážka, ktorá sa vyskytuje najmä na dlaniach, chodidlách a v oblasti slabín. Malé pľuzgieriky môžu mať veľkosť 3 až 7 mm a neskôr sa menia na erózie a chrasty. Tieto pľuzgieriky sa objavujú aj v ústach.

Príznaky sa dajú rozdeliť na typické a netypické. Medzi tie typické patrí horúčka, svrbivá vyrážka na rukách a nohách a pľuzgiere okolo úst. Netypické príznaky sú bolesť v krku, zdurené lymfatické uzliny, strata chuti do jedla, zvracanie a hnačka.

Nákaza a prenos siedmej choroby

Ide o infekčné ochorenie, spôsobené vírusom z rodu Enterovírusov. Prenášať sa môže priamym kontaktom s infikovanou osobou, prostredníctvom stolice, slín alebo hlienu. Vírus sa často šíri práve priamym kontaktom s infikovanými osobami, ktorý zahŕňa dotyky, pobyt v blízkosti infikovaného dieťaťa, zdieľanie predmetov, ktoré mohli prísť do kontaktu so slinami osoby s infekciou.

Priebeh siedmej choroby

Siedma choroba môže prebehnúť vo viacerých fázach. Prvou je výskyt horúčky, ktorá neraz vyskočí aj na 39 až 40 °C. Neskôr sa objavujú vyrážky, najprv na ústach, potom na rukách a nohách. Tieto vyrážky môžu byť bolestivé a viesť k strate chuti do jedla. Po niekoľkých dňoch sa príznaky začínajú postupne zmierňovať a deti sa zvyčajne uzdravia do jedného týždňa. Inkubačná doba ochorenia je 3 až 6 dní, chorý je najviac nákazlivý v momente, keď sa vytvoria spomínané pľuzgieriky.

Zdroj obrázka: o1559kip – stock.adobe.com

Liečba siedmej choroby

Väčšina prípadov si špecifickú liečbu nevyžaduje a postačuje symptomatická starostlivosť, ktorá zahŕňa podávanie liekov na zmiernenie horúčky a bolesti. Dôležité je tiež udržiavať dieťa hydratované a zabezpečiť mu dostatočný odpočinok. Na vyrážky je možné použiť masti a krémy proti svrbeniu.

Hygiena je jedinou prevenciou

Najlepším spôsobom, ako zabrániť šíreniu, je dodržiavanie správnej hygieny. Deti aj dospelí by mali dbať na umývanie rúk mydlom a vodou, najmä po použití toalety a pred jedlom.

Používať sa môže aj dezinfekcia na ruky. Okrem toho sa treba vyvarovať kontaktu so slinami a výkalmi infikovaných osôb a dezinfikovať hračky a povrchy, ktoré môžu byť kontaminované.

Ide o vysoko infekčné ochorenie s jednoduchým prenosom. Stolica chorého môže byť infekčná ešte ďalší mesiac po prekonanej chorobe. Hygiena je teda zásadná a nesmie sa zanedbávať ani po prekonaní choroby.

Siedma choroba u dospelých a tehotenstvo

Siedma choroba sa zvyčajne vyskytuje u detí, no nie je úplne vylúčené, že by mohla postihnúť aj dospelých. U dospelých môže mať však iný priebeh a komplikácie môžu byť závažnejšie. Špeciálny dôraz by mal byť venovaný tehotným ženám, pretože vírus sa dá prenášať na plod, čo môže viesť k značným komplikáciám. V počiatočnom štádiu tehotenstva dokonca môže dôjsť k samovoľnému potratu.

Hoci je u detí väčšinou mierna, môže byť stresujúca pre deti aj rodičov. Vzhľadom na jej vysokú nákazlivosť je dôležité vyhľadať lekársku pomoc a informovať školu alebo detský kolektív, ak sa choroba u dieťaťa prejaví.

Zdroj obrázka: Krzysztof – stock.adobe.com

žiadne príspevky na zobrazenie