Domov Správy Slovensko Štátne rezervy neporušili zákon pri nákupe antigénových testov pred plošným testovaním počas...

Štátne rezervy neporušili zákon pri nákupe antigénových testov pred plošným testovaním počas prvej vlny pandémie

27.1.2022 (Webnoviny.sk) – Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) po vyše pol roku definitívne rozhodla, že nákup antigénových rýchlotestov Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) bol v poriadku.

Rezervy postupovali zákonne

Ako na sociálnej sieti informuje Transparency International Slovensko (TIS), tie štátne rezervy zrýchlene nakupovali ešte pred plošným testovaním v októbri 2020 a z deviatich uchádzačov napokon vybrali troch. Išlo o spoločnosti Eurolab Lambda, Juhapharm a Abbott Laboratories Slovakia.

„Prvostupňové rozhodnutie sa týkalo možného porušenia zákona pri menšej časti zákazky (milión z celkovo 13 miliónov testov) dodávaných košickou formou Juhapharm. Pochybnosti mal ÚVO predovšetkým o tom, či testy spĺňali podmienky súťaže. Rada ÚVO teraz rozhodla, že rezervy postupovali pri výbere zákonne,“ konštatuje TIS. Rada rovnako uznala, že použitie priameho rokovacieho konania bolo vzhľadom na pandemickú situáciu odôvodnené.

Konflikt záujmov

Zákonnosť súťaže neovplyvnil ani konflikt záujmov, ktorý v časti zákazky pre trnavskú firmu Eurolab Lambda videli niektorí politici. Ten vylúčil ÚVO už v prvom stupni a žiadne porušenie zákona, ktoré by malo alebo mohlo mať vplyv na výsledok tohto verejného obstarávania, nezistila podľa Transparency ani Rada.

„Konečné rozhodnutie Rady ÚVO je tak v súlade s našimi predbežnými závermi z novembra 2020, že podozrenia z klientelizmu či neúmerne predražených cien sa v tomto prípade javili ako neodvodnené,“ uzatvára TIS.

Viac k témam: Antigénové testovanie, Celoplošné testovanie, Verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátne rezervy neporušili zákon pri nákupe antigénových testov pred plošným testovaním počas prvej vlny pandémie © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version