Silné emócie, pútavé príbehy, špičkové spevácke výkony obohatené o tanečné kreácie. Opera ako žáner patrí už niekoľko storočí k vrcholom umeleckej tvorby. Najslávnejšie operné diela vypredávajú dodnes koncertné a divadelné sály na celom svete.
Dafné
Prvé dielo označované ako opera vytvoril taliansky umelec Jacopo Peri. Zhudobnený príbeh o láske medzi nymfou Dafné a bohom Apolónom z konca 16. storočia otvoril dvere novému žánru do umeleckého sveta. Peri na začiatku 17. storočia predstavil ďalšie vrcholové dielo Euridice, ktoré sa na rozdiel od stratenej Dafné zachovalo dodnes.
Figarova svadba
Ďalší väčší rozmach opery nastal v posledných dekádach 18. storočia. Výraznou mierou sa o to pričinil rakúsky velikán Wolfgang Amadeus Mozart. Klasicistické veľdielo Figarova svadba patrí aj po viac ako 230 rokoch k najhranejším operám na svete. Od väčšiny slávnych opier sa líši komickými prvkami prítomnými vo všetkých dejstvách.
Čarovná flauta
Z Mozartových opier patrí k najhranejším aj Čarovná flauta. Uvedená bola v roku 1791, 5 rokov po Figarovej svadbe. Mozart sa na viedenskej premiére zhostil úlohy dirigenta. Tajomnom opradené dielo poukazujúce na protiklady v ľudskom vnútri aj vo vonkajšom svete malo už o rok na konte 100 predstavení. V súčasnosti je obľúbené aj v Severnej Amerike, kde sa radí do rebríčka TOP 10 najhranejších opier.
Barbier zo Sevilly
Krátko po Mozartovi sa na opernej scéne objavilo ďalšie veľké meno. Gioacchino Rossini zažil uvedenie svojej prvej opery už v 18 rokoch. Jeho najvýznamnejším dielom je Barbier zo Sevilly. Temperamentná hra so zápletkou, ktorej dominuje vypočítavá láska, oslovuje mladšie aj staršie publikum množstvom komických a satirických prvkov.Foto: www.pixabay.com – WikimediaImages
La Traviata
Nadčasovými dielami sú aj opery Giuseppe Verdiho. Taliansky skladateľ zožal cezhraničný úspech napriek rozporuplným reakciám pri premiére jeho najznámejšieho diela La Traviata. Dej inšpirovaný skutočným životom parížskej kurtizány priniesol na vtedajšie pomery kontroverzné poňatie lásky a vášne. Neúspech premiéry nezabránil tomu, aby sa La Traviata prepracovala na vrcholové priečky v rebríčkoch najhranejších opier na svete.
Najznámejšie výtvarné umelecké smery
Rigoletto
Vysokú návštevnosť si už roky držia predstavenia ďalšieho Verdiho veľdiela Rigoletto. Aj táto opera bola inšpirovaná literárnou predlohou, tentoraz románom Kráľ sa zabáva od Victora Huga. Dramatický príbeh s 3 dejstvami, ktorého hlavnými aktérmi sú dvorný šašo Rigoletto, jeho dcéra a promiskuitný vojvoda, je aj po rokoch zrkadlom ľudského egoizmu.
Bohéma
Inšpirácia tvorbou francúzskych literátov priniesla úspech ďalšiemu talianskemu skladateľovi. Giacomo Puccini zabodoval dielom Bohéma inšpirovaným románom Zo života parížskej bohémy od Henriho Murgera. Opera sa teší priazni vďaka realistickému zobrazeniu života v parížskych uliciach 19. storočia, ku ktorému patrila láska, alkohol, umenie aj trpké životné skúsenosti.
Carmen
Svet opery ovplyvnili aj francúzski skladatelia. Georges Bizet do neho vniesol cudzokrajné prvky kombinované s originálnymi áriami. Pri diele Carmen to publikum spočiatku neprijalo, no neskôr sa z neho stal jeden z najrešpektovanejších operných výtvorov. Nespútaná Carmen, ktorej spev podfarbujú strhujúce rytmy, vyvoláva búrlivé emócie a túžbu po slobode v sálach od Ameriky po Áziu.Ilustračné foto, Foto: www.pixabay.com – janeb13
Na vlne úspechu jednej alebo dvoch najznámejších diel od vybraných skladateľov sa zviezli aj ďalšie opery z ich dielne. Vďaka popularite Carmen sa hrávajú aj Bizetove menej známe diela Lovci perál a Kráska z Perthu. Z Pucciniho tvorby sa už niekoľko rokov vypredávajú aj predstavenia Tosca a Madama Butterfly. Medzi najhranejšími nechýba ďalšia Verdiho opera Aida či Čajkovského majstrovské kúsky Eugen Onegin a Piková dáma.
Foto na titulke: www.pixabay.com – janeb13