Slovenky majú takmer o 19 % nižšie mzdy ako muži. Iniciatíva volá po zmene

0
Slovenky majú takmer o 19 % nižšie mzdy ako muži. Iniciatíva volá po zmene

Pri príležitosti oslavy dňa rovného odmeňovania prichádza prvýkrát na Slovensko konferencia Equal Pay Day, ktorú organizuje občianske združenie Akčné ženy. O dôležitosti komunikovania problému nerovnosti v odmeňovaní hovoria aj čísla z prieskumu. 

Iniciatíva Equal Pay Day je symbolický deň, ktorý upozorňuje na rozdiely v odmeňovaní mužov a žien. Ide o globálnu osvetovú kampaň organizácií Business & Professional Women po celom svete. Deň rovného odmeňovania hovorí o stále trvajúcom probléme nerovnosti v odmeňovaní podľa pohlavia.

SLOVENSKO JE V ROVNOSTI ODMEŇOVANIA SLABÉ

Na Slovensku je aktuálny rozdiel v mzdách 18,8 %, čo nás stále radí na posledné priečky v EÚ (25. miesto z celkových 36), kde je priemer 13 %. Tento údaj ukazuje, že ženy musia pracovať približne o 2 mesiace dlhšie, aby dosiahli rovnakú ročnú odmenu ako muži. Slovenská populácia subjektívne vníma rozdiely v neadekvátnosti finančného ohodnotenia medzi mužmi a ženami. Slovenská populácia si podľa prieskumu agentúry 2muse nerovnosť v odmeňovaní žien a mužov uvedomuje.

Z celého prieskumu, ktorý sme realizovali na reprezentatívnej vzorke Slovenska, sa ukazuje, že ženy majú menšiu mzdu, než ich mužskí kolegovia. S týmto sa stotožňuje takmer ⅓ populácie.” hovorí Patrícia Kollár z prieskumnej agentúry 2muse.

 

SLOVÁCI VNÍMAJÚ V PRACOVNOM PROSTREDÍ DISKRIMINÁCIU

Z prieskumu agentúru 2muse vyplynuli viaceré zaujímavé fakty. Napríklad takmer polovica pracujúcej populácie je subjektívne presvedčená, že by mohla zarábať viac, keby neboli prítomné nejaké formy diskriminácie v ich pracovnom prostredí. Napriek tomu až dve tretiny z nich deklarovali, že ich kariérny postup nebol ovplyvnený nejakou formou diskriminácie. S týmto tvrdením sa zhodujú muži aj ženy.

Takmer 1/3 populácie sa niekedy stretla s negatívnymi dôsledkami diskusie o plate s kolegami a kolegyňami. Ženy deklarujú negatívne dôsledky o niečo viac, avšak nejde o štatisticky signifikantný rozdiel. Vyše ¼ pracujúcich deklaruje, že ich zamestnávateľ venuje problematike rovnakého finančného ohodnotenia dostatočnú pozornosť. Vyše ¼ si myslí opak.

Prečítajte si: Európa zakročila proti nerovným platom

VYJEDNÁVANIE PLATU JE PRE ŽENY ČORAZ NEPRÍJEMNEJŠIE

Prevládajú nepríjemné emócie pri predstave vyjednávania platu. Ženy sa cítia nepríjemnejšie v porovnaní s mužmi, avšak rozdiel nie je štatisticky signifikantný. V porovnaní s rokom 2017 sa Slovenky cítia nepríjemnejšie o takmer o 10%, pričom naopak muži majú v porovnaní s rokom 2017 relatívne stabilné hodnoty.

V porovnaní so ženami takmer dvojnásobok mužov deklaruje, že sa im navýšenie platu získať podarilo. Ženy sa obávajú takmer dvojnásobne viac vyjednávať o svojom plate ako muži, pričom spokojnosť s aktuálnym platom je takmer totožná.

Je to o nás. Musíme nastaviť rovnakú mzdu za prácu rovnakej hodnoty a ísť do aplikačných vecí, lebo teória je nastavená dobre, ale aplikácia a vymožiteľnosť je na tom už horšie,” hovorí Veronika Čabi, hlavná štátna radkyňa v Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

POROZPRÁVAJME SA O TOM, AKO TO ZMENIŤ

Pri príležitosti oslavy dňa rovného odmeňovania prichádza prvýkrát na Slovensko konferencia s názvom Equal Pay Day, ktorá sa uskutoční už 10. novembra. Na konferencii predstaví agentúra 2muse komplexné výsledky svojho prieskumu. Vystúpi tiež množstvo inšpiratívnych osobností s rôznym zameraním. Lístky na konferenciu si môžete zakúpiť na stránke Equal Pay Day.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu