
Na Slovensku čelíme vážnemu nedostatku odborníkov v oblasti detskej psychiatrie, čo má za následok obmedzený prístup k potrebnej starostlivosti pre deti s duševnými problémami. Tento nedostatok spôsobuje, že sa čakacie doby na vyšetrenie pohybujú od troch do šiestich týždňov, v niektorých prípadoch sa hovorí až o niekoľkých mesiacoch, pričom pri prvovyšetreniach môžu byť čakacie doby ešte dlhšie.
Odborníci upozorňujú, že sú schopní riešiť predovšetkým akútne prípady, ako sú deti so samovražednými sklonmi, zatiaľ čo dlhodobá starostlivosť je obmedzená.
Slovenské deti v ohrození
Jana Trebatická, prednostka Kliniky detskej psychiatrie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu detských chorôb uviedla: „Vieme riešiť len najpálčivejšie problémy. Takú dlhodobú priebežnú prácu nevieme realizovať, lebo sme zahltení akútnymi stavmi.”
Situácia je kritická aj z hľadiska infraštruktúry. Jediná detská psychiatrická liečebňa na Slovensku sa nachádza v Hráni s kapacitou 90 pacientov. A hoci je úspešnosť liečby vysoká, môže trvať až 3 mesiace. A tak okrem veľmi obmedzeného počtu lôžok je problémom aj nemožnosť rodinnej terapie. Nie je reálne, aby dochádzali rodičia hospitalizovaného dieťaťa napríklad zo západu pravidelne 500 km naprieč celým Slovenskom. Aj keď sa počet chýbajúcich psychiatrických lôžok celoplošne mierne zvýšil, stále je ich žalostne málo.
Prečítajte si: Keď sa deti necítia dobre vo vlastnej koži: Ako rozpoznať poruchy prijímania potravy?
Zdravie našich detí je základom budúcnosti celej spoločnosti
Komisár pre deti, Jozef Mikloško, zdôrazňuje potrebu riešenia tejto problematiky, nakoľko duševné zdravie detí považuje za veľmi akútny problém a vážnu výzvu pre Slovensko.
Na pedopsychiatrickom kongrese Hlavolamy v detskej psychiatrii, ktorého sa zúčastnil 3. apríla v Martine, hovoril zas a znovu s odborníkmi o aktuálnych výzvach v oblasti duševného zdravia detí na Slovensku. Zdôraznil alarmujúci nárast duševných ochorení u detí a mládeže. Ten sa za posledné desaťročie zvýšil o viac ako 100 %.
Komisár pre deti opakovane vyjadruje znepokojenie nad kritickým nedostatkom detských psychiatrov v krajine. Podľa dostupných údajov máme na Slovensku menej ako 60 pedopsychiatrov, z toho len 29 pracuje v ambulantnej sfére. Táto situácia výrazne obmedzuje dostupnosť potrebnej starostlivosti pre deti s duševnými problémami.
Úrad komisára pre deti považuje tému duševného zdravia detí za mimoriadne dôležitú. Je viac než potrebné, ba priam až nevyhnutné, posilniť kapacity v oblasti detskej psychiatrie a zabezpečiť prístup k adekvátnej starostlivosti každému dieťaťu.
Je nevyhnutné, aby bolo duševné zdravie detí prioritou našej spoločnosti. Investície do tejto oblasti môžu výrazne zlepšiť kvalitu života detí a predchádzať vážnym problémom v dospelosti.
Ministerstvo prichádza s riešením
Ministerstvo zdravotníctva sa v Národnom programe duševného zdravia a akčnom pláne na roky 2024 až 2030 zaviazalo, že zabezpečí dostupnú a modernú starostlivosť, aj pre detských psychiatrických pacientov. Aktuálne je však sitácia stále rovnaká. Chýbajú psychiatri, lôžka aj celoplošné preventívne programy.
„Stojíme každý deň pred dilemou, ak máme akútne dieťa, ktoré potrebujeme prijať a nemáme lôžko, musíme to vymyslieť. Niekedy sa cítime ako takí čarodejníci,” uviedla Jana Trebatická.
Ministerstvo zdravotníctva chystá nový zákon o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti
Cieľom návrhu je zlepšenie dostupnosti kvalitnej psychologickej a psychoterapeutickej starostlivosti či zabezpečenie jednotnej regulácie a dohľadu nad výkonom týchto profesií naprieč rezortmi.
„Zvýšenou koordináciou a intenzívnejšou spoluprácou by sa novou právnou úpravou mohla docieliť adresná a včasná pomoc v oblasti starostlivosti o duševné zdravie najmä u detí a mládeže,” znie stanovisko Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky k novému zákonu o psychologickej činnosti.
Psychológovia navrhujú v zákone úpravy
Psychológovia však rezortu odkazujú, že návrh má viacero nedostatkov. Navrhujú preto niekoľko bodov, ktoré by mala legislatíva obsahovať. V pripomienkach sa objavili aj ďalšie zásadné výhrady, ktoré zhrnul Miroslav Homola pre Zdravotnícky denník.
- navrhujú otvorené vzdelávanie aj pre profesie typu sociálny pracovník, špeciálny pedagóg, sociálny pedagóg a fyzioterapeut
- žiadajú uznanie dokončeného či rozbehnutého ekvivalentného odborného vzdelania v psychoterapii aj absolventom mimo zdravotníctva (patria sem profesie ako psychológ, liečebný pedagóg, logopéd, sociálny pracovník, špeciálny pedagóg, sociálny pedagóg či fyzioterapeut)
- žiadajú o možnosť vykonávať psychoterapeutickú činnosť aj v iných rezortoch než v zdravotníctve či umožnenie získania psychologických špecializácií i pre psychológov pracujúcich mimo zdravotníctva
- navrhujú, aby nový zákon vyriešil otázky získania takzvaných „starootcovských licencií“ pre odborníkov dlhodobo pôsobiacich v praxi či zamedzenie regulácie supervízie nad rámec už platných podmienok tak, aby zákon nezaviedol ďalšiu nadbytočnú reguláciu
Kampaň Nehádž hlavu za hlavu
Neistota, osamelosť a smútok sa čoraz častejšie stávajú nechcenou súčasťou emocionálneho sveta detí. Výrazne ovplyvňujú nielen ich životy, ale aj životy ich blízkych. Z prostredia sa vytráca pocit bezpečia a pokoja. A nahrádza ho úzkosť. Problémom detí je, že často nedokážu správne vyjadriť svoje vnútorné prežívanie a ich správanie môže byť okolím nesprávne interpretované. Je dôležité pochopiť, že duševné zdravie detí je mimoriadne krehké a zraniteľné, a že neliečené problémy môžu viesť až k tragickým následkom. Podporou detských pacientov v boji za ich duševné zdravie prispejeme k zlepšeniu dostupnosti liečby na Slovensku. A práve s touto myšlienkou prichádza kampaň Nehádž hlavu za hlavu.
Ciele kampane
Hlavným cieľom kampane Nehádž hlavu za hlavu, ktorú realizuje nadácia Kvapka nádeje v spolupráci s občianskym združením Nehádž hlavu za hlavu, je pomoc deťom s rôznymi psychiatrickými diagnózami, ako sú sebapoškodzovanie, poruchy príjmu potravy, rôzne formy autizmu a ďalšie psychické poruchy. Kampaň si kladie za cieľ zvýšiť povedomie o týchto problémoch a zabezpečiť deťom prístup k potrebnej odbornnej starostlivosti.
Prečítajte si: Bezpečný dialóg o citlivých témach: Ako pomôcť deťom zvládať závislosti
Prioritou duševné zdravie našich detí
Situácia v oblasti detskej psychiatrie na Slovensku je neudržateľná. A vyžaduje si okamžitú pozornosť a opatrenia. Nedostatok odborníkov, dlhé čakacie doby a nevyhovujúca infraštruktúra ohrozujú duševné zdravie našich detí. Ak sa tieto problémy nebudú riešiť včas, následky môžu byť tragické.
Preto je nevyhnutné, aby duševné zdravie detí a mládeže bolo prioritou našej spoločnosti. Investície do vzdelávania odborníkov, modernizácie zariadení a rozšírenia dostupnosti starostlivosti môžu znamenať zásadný krok k lepšej budúcnosti detí, ktoré si zaslúžia kvalitnú a včasnú pomoc.
Zdroj titulná foto: Pexels_Nothing Ahead
Zdroje:
https://www.noviny.sk/slovensko/1039466-slovensko-trapi-nedostatok-detskych-psychiatrov-ministerstvo-prichadza-s-riesenim
https://www.komisarpredeti.sk/aktuality/komisar-na-pedopsychiatrickom-kongrese-hlavolamy-v-detskej-psychiatrii/
https://mediweb.hnonline.sk/zdn/spravy/96198368-psychologicku-a-psychoterapeuticku-cinnost-ma-skvalitnit-novy-zakon