Slovensko získalo na ZOH v Pekingu prvú medailu!

0

Veľké sklamanie po obrovskom slalome premenila na slalomovú radosť. Súťaže žien v zjazdovom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu mali byť najmä súbojom Mikaely Shiffrinovej a Petry Vlhovej o ich najúspešnejšiu účastníčku, ale prvý pokus nevyšiel.

Tým, že Slovenka skončila v úvodnom obrovskom slalome až štrnásta a Američanka ho vôbec nedokončila, dodalo stredajšiemu slalomu ešte vyšší punc dramatickosti. Ktorá z dvoch najlepších slalomárok na svete sa bude tešiť zo zlatej medaily alebo ani jedna?

„Dostala som lekciu, aby som si uvedomila, že žiadna z nás nie je nezdolateľná. Urobila som chybu, neviem, či sa s tým dokážem vyrovnať,“ vravela Shiffrinová po svojom nečakanom výpadku v obrovskom slalome.

Dnešné preteky na výbornú

Prvé kolo slalomu žien sa dnes (9. februára) začalo už o 3.15 hodine a druhé kolo prišlo na rad o 6.45 hodine. Žreb pridelil Petre Vlhovej dvojku, Shiffrinová išla so sedmičkou.

V slalome sa predstavila aj ďalšia Slovenka Rebeka Jančová s číslom 63. Česká reprezentantka so slovenským zázemím Martina Dubovská bude mať číslo 11.

Vlhovej patrilo po 1. kole až ôsme miesto, keď na vedúcu Nemku Lenu Dürrovú strácala 72 stotín. Trať druhého kola postavil Vlhovej švajčiarsky tréner Mauro Pini. Zvolil na nej menej rytmických častí, čo vyhovovalo práve jeho zverenkyni Petre.

Lyžiarka Petra Vlhová (26) zvládla druhé kolo slalomu famózne a v stredisku Jen-čching sa stala olympijskou víťazkou. Získala tak prvý zlatý kov v tohtoročných ZOH pre Slovensko. O 8 stotín sekundy zdolala striebornú Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú, bronz získala Švajčiarka Wendy Holdenerová s odstupom 0,12 s.

Petra Vlhová oslavuje v cieli po tom, ako získala zlato v 2.kole slalomu žien v alpskom lyžovaní na ZOH 2022 v Pekingu, v stredisku Jen-čching 9. februára 2022. Foto: TASR – Martin Baumann

Vlhová podobnú situáciu už zažila

Ešte väčšou favoritkou slalomu ako Shiffrinová bola Vlhová, ktorá vyhrala päť zo siedmich slalomov v aktuálnej sezóne SP a v zostávajúcich dvoch skončila druhá.

Neúspech v obrovskom slalome s ambicióznou Liptáčkou nezamával. Podobnú situáciu už zažila pred rokom na majstrovstvách sveta v talianskej Cortine d’Ampezzo, kde po dvanástom mieste v obrovskom slalome vybojovala o dva dni neskôr v slalome striebro.

Na snímke vpravo slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli so svojím trénerom Maurom Pinim.

Zdroj: Webnoviny.sk – Vlhová má ďalšiu šancu získať olympijskú medailu, zabudnúť na neúspech chce v slalome aj Shiffrinová © SITA Všetky práva vyhradené.