Svitko na Rely Dakar zaostal za víťazným Sandersom o takmer 11 minút, priebežne mu patrí 33. miesto

1.1.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 1. januára 2022, 14:51

Slovenský reprezentant Štefan Svitko obsadil 33. priečku v sobotňajšom prológu tohtoročnej edície Rely Dakar 2022, ktorá sa začala v saudskoarabskej Džidde a na rovnakom mieste vyvrcholí v piatok 14. januára.

Motocyklisti v sobotu absolvovali spolu 636 km na ceste do Ha’il, pričom len 19 km z nich bolo súčasťou tzv. špeciálu. Skúsený slovenský motocyklista jazdiaci na stroji KTM zaostal o 10:55 min za víťazom etapy Austrálčanom Danielom Sandersom.

Jediný Slovák v súťaži motocyklistov

Ten v sobotu triumfoval s náskokom jednej minúty pred Pablom Quintanillom z Čile, tretí skončil Ross Branch z Botswany s mankom 1:55 min a obhajca prvenstva spred roka Kevin Benavides z Argentíny je štvrtý (+2:00 min).

Štefan Svitko, obhajca 8. priečky spred roka, je jediným Slovákom v súťaži motocyklistov. Slovenský jazdec pôvodne figuroval na 32. pozícii, no po úprave výsledkov klesol o jeden stupienok.

“Špeciálka vložená medzi dve dlhé spojovačky – táto 19-kilometrová prechádzka po prašných cestách a malých dunách dá účastníkom možnosť otestovať si svoje vozidlá a čo je ešte dôležitejšie, oddelí zrno od pliev, aby sa určilo poradie štartu pre ďalšiu etapu. Časy na konci kvalifikačnej etapy 1A sa vynásobia koeficientom 5. Výsledky špeciálky povedú aj k zvláštnej ceremónii na brífingu, na ktorom si 15 najlepších pretekárov v každej kategórii vyberie v opačnom poradí svoju štartovaciu pozíciu pre špeciál 1B,” referuje profil Svitkovho fanklubu na fejsbúku.

V súťaži kamiónov je aj Slovák

V súťaži štvorkoliek je priebežným lídrom obhajca prvenstva Manuel Andújar z Argentíny pred Francúzom Alexandrem Giroudom a Čiľanom Enricom Giovannim. Medzi automobilmi vedie Nasser Al-Attiyah z Kataru, druhý je s mankom dvanástich sekúnd Francúz Carlos Sainz a tretia priečka patrí Juhoafričanovi Brianovi Baragwanathovi.

V súťaži kamiónov začali najlepšie Rusi – vedie posádka Eduarda Nikolajeva pred strojom Dmitrija Sotnikova a kamiónom Andreja Karginova. Priebežná 48. pozícia (+30:23 min) patrí posádke Maďara Zsolta Darásziho, ktorej súčasťou je aj Slovák Ľubomír Palčo.

Viac k témam: Rely Dakar
Zdroj: Webnoviny.sk – Svitko na Rely Dakar zaostal za víťazným Sandersom o takmer 11 minút, priebežne mu patrí 33. miesto © SITA Všetky práva vyhradené.