Tajomník OSN hovorí: Ženy a dievčatá najviac trpia vojnami, ktoré vedú muži

0
Tajomník OSN hovorí: Ženy a dievčatá najviac trpia vojnami, ktoré vedú muži

Generálny tajomník OSN António Guterres varuje pred „globálnym odporom proti právam žien“.

Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok varoval, že „odpor“ proti právam žien ohrozuje pokrok na celom svete. Situáciu, ktorej čelia ženy v Afganistane, označil za „najkriklavější príklad“, keď sú dievčatá vylúčené z „veľkej časti vzdelávacieho systému“. Vyzdvihol aj alarmujúce sexuálne násilie na ženách v Sudáne, Izraeli a na zadržiavaných Palestínčanoch.

Krízy najviac postihují ženy a dievčatá

“Globálny odpor proti právam žien ohrozuje a v niektorých prípadoch zvráti pokrok v rozvojových aj rozvinutých krajinách,” uviedol vo vyhlásení pri príležitosti Medzinárodného dňa žien.

Globálne krízy, ktorým čelíme, najviac zasahujú ženy a dievčatá – od chudoby a hladu po klimatické katastrofy, vojny a teror. Vyzývam vlády, aby uprednostňovali rovnosť žien a dievčat.”

Antonio Guterres povedal, že ženy a dievčatá najviac trpia „vojnami, ktoré viedli muži“, pričom vyčlenil Gazu. Poznamenal, že ramadán, moslimský svätý mesiac, ktorý sa začal v pondelok v Gaze, by mal byť časom súcitu, ale namiesto toho rodiny bojujú o prežitie. Zopakoval svoju výzvu na humanitárne prímerie v Gaze a na umlčanie zbraní vo všetkých konfliktoch vrátane Sudánu.

Varoval, že pri súčasnom tempe pokroku je úplná rovnosť žien, ako aj koniec detských manželstiev vzdialený viac ako 300 rokov.

Situacia v Gaze

Každá desiata žena žije v extrémnej chudobe

“A do roku 2030 bude viac ako 340 miliónov žien a dievčat stále žiť v extrémnej chudobe – asi o osemnásť miliónov viac ako muži a chlapci. To je urážka žien a dievčat,” povedal.

Organizácia OSN pre ženy vo štvrtok varovala, že každá desiata žena na svete žije v extrémnej chudobe. “Počet žien a dievčat žijúcich v oblastiach postihnutých konfliktom sa od roku 2017 zdvojnásobil, teraz žije v oblastiach postihnutých konfliktom viac ako 614 miliónov žien a dievčat,” uviedla agentúra.

K podobnému problému sa vyjadril aj Achim Steiner z Rozvojového programu OSN. Povedal, že problém viac ako 300 miliónov žien a dievčat žijúcich v extrémnej chudobe možno vyriešiť iba tak, že sa rodová rovnosť stane „hlavnou hodnotou“ v každej fáze verejného financovania.

Situácia v Gaze

Na pódium prichádza viac žien

Popredný orgán OSN presadzujúci rovnosť žien a dievčat otvoril v pondelok 12. marca svoje každoročné stretnutie s piatimi mužskými rečníkmi v rade – zostava, ktorá niektorých mužov zneistila a bola trochu mätúca pre stovky žien v zaplnenej sála valného zhromaždenia.

Prvá žena, ktorá vystúpila po piatich mužoch vystúpila, bola Chetna Gala Sinha, ktorá zastupovala občiansku spoločnosť. Sinha sa pred troma desaťročiami presťahovala z Bombaja do dediny v indickom štáte Maháráštra sužovanej suchom a pomohla miestnym ženám založiť banku. Vo svojej reči povedala: „Naše ženy chcú prejsť od mikroúverov k mikropodnikom“, takže „nikdy nebol lepší čas investovať do žien“ – čo bola téma tohtoročného stretnutia Komisie OSN.

Sima Bahous, výkonná riaditeľka UN Women, začala slovami: „Je skvelé byť tu. Cítim, že energia v miestnosti sa zlepšuje, keď vidíme, že na pódium prichádza viac žien.“ Publikum hlasno tlieskalo. Takmer každý rečník – muž aj žena – hovoril o ťažkej situácii žien a dievčat, ktoré sa ocitli v konflikte, najmä vo vojne medzi Izraelom a Hamasom v Gaze.

Ak by sa vyslovené záväzky týkajúce sa rovnosti mohli vyrovnať financovaním v rozpočtoch, „viac ako 100 miliónov žien a dievčat by sa mohlo dostať z chudoby,“ povedala. Dodala, že odstránenie rodových rozdielov v zamestnanosti by mohlo zvýšiť hrubý domáci produkt na obyvateľa o 20 %.

Sima Sami Bahous, Bogdan Hoyaux / European Union, 2023 / EC – Audiovisual Service

Zdroj: agentúra AFP, https://www.barrons.com/articles/un-chief-warns-of-global-backlash-against-women-s-rights-56a02dfe, https://apnews.com/article/un-women-equality-rights-backlash-cbea3233bcc51a9c3ef0bb82f9b74731

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu