Generálny tajomník OSN António Guterres varuje pred „globálnym odporom proti právam žien“.
Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok varoval, že „odpor“ proti právam žien ohrozuje pokrok na celom svete. Situáciu, ktorej čelia ženy v Afganistane, označil za „najkriklavější príklad“, keď sú dievčatá vylúčené z „veľkej časti vzdelávacieho systému“. Vyzdvihol aj alarmujúce sexuálne násilie na ženách v Sudáne, Izraeli a na zadržiavaných Palestínčanoch.
Krízy najviac postihují ženy a dievčatá
“Globálny odpor proti právam žien ohrozuje a v niektorých prípadoch zvráti pokrok v rozvojových aj rozvinutých krajinách,” uviedol vo vyhlásení pri príležitosti Medzinárodného dňa žien.
„Globálne krízy, ktorým čelíme, najviac zasahujú ženy a dievčatá – od chudoby a hladu po klimatické katastrofy, vojny a teror. Vyzývam vlády, aby uprednostňovali rovnosť žien a dievčat.”
Antonio Guterres povedal, že ženy a dievčatá najviac trpia „vojnami, ktoré viedli muži“, pričom vyčlenil Gazu. Poznamenal, že ramadán, moslimský svätý mesiac, ktorý sa začal v pondelok v Gaze, by mal byť časom súcitu, ale namiesto toho rodiny bojujú o prežitie. Zopakoval svoju výzvu na humanitárne prímerie v Gaze a na umlčanie zbraní vo všetkých konfliktoch vrátane Sudánu.
Varoval, že pri súčasnom tempe pokroku je úplná rovnosť žien, ako aj koniec detských manželstiev vzdialený viac ako 300 rokov.
Každá desiata žena žije v extrémnej chudobe
“A do roku 2030 bude viac ako 340 miliónov žien a dievčat stále žiť v extrémnej chudobe – asi o osemnásť miliónov viac ako muži a chlapci. To je urážka žien a dievčat,” povedal.
Organizácia OSN pre ženy vo štvrtok varovala, že každá desiata žena na svete žije v extrémnej chudobe. “Počet žien a dievčat žijúcich v oblastiach postihnutých konfliktom sa od roku 2017 zdvojnásobil, teraz žije v oblastiach postihnutých konfliktom viac ako 614 miliónov žien a dievčat,” uviedla agentúra.
K podobnému problému sa vyjadril aj Achim Steiner z Rozvojového programu OSN. Povedal, že problém viac ako 300 miliónov žien a dievčat žijúcich v extrémnej chudobe možno vyriešiť iba tak, že sa rodová rovnosť stane „hlavnou hodnotou“ v každej fáze verejného financovania.
Na pódium prichádza viac žien
Popredný orgán OSN presadzujúci rovnosť žien a dievčat otvoril v pondelok 12. marca svoje každoročné stretnutie s piatimi mužskými rečníkmi v rade – zostava, ktorá niektorých mužov zneistila a bola trochu mätúca pre stovky žien v zaplnenej sála valného zhromaždenia.
Prvá žena, ktorá vystúpila po piatich mužoch vystúpila, bola Chetna Gala Sinha, ktorá zastupovala občiansku spoločnosť. Sinha sa pred troma desaťročiami presťahovala z Bombaja do dediny v indickom štáte Maháráštra sužovanej suchom a pomohla miestnym ženám založiť banku. Vo svojej reči povedala: „Naše ženy chcú prejsť od mikroúverov k mikropodnikom“, takže „nikdy nebol lepší čas investovať do žien“ – čo bola téma tohtoročného stretnutia Komisie OSN.
Sima Bahous, výkonná riaditeľka UN Women, začala slovami: „Je skvelé byť tu. Cítim, že energia v miestnosti sa zlepšuje, keď vidíme, že na pódium prichádza viac žien.“ Publikum hlasno tlieskalo. Takmer každý rečník – muž aj žena – hovoril o ťažkej situácii žien a dievčat, ktoré sa ocitli v konflikte, najmä vo vojne medzi Izraelom a Hamasom v Gaze.
Ak by sa vyslovené záväzky týkajúce sa rovnosti mohli vyrovnať financovaním v rozpočtoch, „viac ako 100 miliónov žien a dievčat by sa mohlo dostať z chudoby,“ povedala. Dodala, že odstránenie rodových rozdielov v zamestnanosti by mohlo zvýšiť hrubý domáci produkt na obyvateľa o 20 %.
Zdroj: agentúra AFP, https://www.barrons.com/articles/un-chief-warns-of-global-backlash-against-women-s-rights-56a02dfe, https://apnews.com/article/un-women-equality-rights-backlash-cbea3233bcc51a9c3ef0bb82f9b74731