Sonita Alizadeh: Pre afgánske dievčatá existujú aj iné možnosti, ako len byť v detskom veku matkami

0
Sonita Alizadeh: Pre afgánske dievčatá existujú aj iné možnosti, ako len byť v detskom veku matkami

Vo veku 16 rokov Sonita Alizadeh zistila, že má byť predaná do manželstva. Mladá Afganka, ktorú táto skúsenosť a skúsenosti iných žien v jej okolí poháňa k zmene, sa rozhodla pre rapovú hudbu.

Alizadeh teraz používa svoju hudbu a svoje presvedčenie na ukončenie detských manželstiev a na boj za práva žien a dievčat na celom svete. Je umelkyňou aj aktivistkou za ľudské práva.

Unikali pred Talibanom

Sonita Alizadeh sa narodila v roku 1996 v Afganistane ako jedna z ôsmich súrodencov. Keď bola mladá, jej rodičia a súrodenci utiekli do Iránu, aby unikli Talibanu. Rodina prešla stovky kilometrov v daždi a snehu a skončila v utečeneckom tábore v Teheráne.

V utečeneckom tábore Alizadeh pomáhala živiť svoju rodinu upratovaním kancelárií a kúpeľní a predajom ručných výrobkov. Bola bez dokladov a bez dokladov jej zakázali chodiť do školy. Alizadeh sa nenechala odradiť a začala hľadať spôsob, ako zabezpečiť, aby získala vzdelanie. Nakoniec našla miestnu mimovládnu organizáciu, ktorá poskytovala vzdelanie mladým Afgancom v regióne. Naučila sa čítať a písať a mimoriadne sa zaujímala o poéziu a hudbu.

Prečítajte si: Asieh Amini bojuje za ukončenie ukameňovania a popráv mladistvých v Iráne

Alizadeh bola priťahovaná k tej istej hudbe, ktorá sa páči väčšine tínedžerov – k popovej hudbe. Alizadeh začala experimentovať s písaním vlastnej hudby. Písala piesne o utečencoch, vojne v Afganistane a o tom, že je mladá žena, a to všetko v rozpore s iránskym zákonom, ktorý ženám zakazoval spievať. Napriek tomu sa jej zdala popová hudba príliš pomalá a obmedzujúca na to, čo skutočne chcela povedať.

en.wikipedia.org

Rap jej zmenil život

Bolo to, keď prvý raz počula pieseň od Eminema pri upratovaní štúdia karate, a táto hudba ju dostala. Surový zvuk, vážnosť a rýchla hudba tohto rappera z Detroitu oslovili Alizadeh, aj keď nerozumela anglickým slovám. Alizadeh vyrastala a hovorila dari predtým, ako jej rodina utiekla pred Talibanom. Napriek jazykovej bariére Alizadeh priťahovala naliehavosť v Eminemovom hlase. Aj keď bolo pre ženu nebezpečné prehovoriť, Alizadeh napísala svoj prvý rap o detskej práci. Alizadeh v rozhovore povedala: „Úprimne povedané, vtedy som poznala zákon, ale mala som pocit, že moje sny sú väčšie ako obavy, ktoré som mala z polície.“

Keď mala asi 16 rokov, Alizadeh žila sama v Iráne. Jej rodina sa vrátila do Afganistanu, aby pripravila svadbu jej staršieho brata. Súčasťou príprav bolo aj zháňanie peňazí a Alizadehina matka povedala, že rodina zvažuje jej predaj do manželstva, aby získala potrebné financie. Nebolo to prvýkrát, čo Alizadeh čelila predaju. Prvýkrát sa to stalo, keď mala 10 rokov, ale manželstvo stroskotalo. Detské nevesty sú v Afganistane až príliš bežnou vecou a Alizadeh sa proti tejto myšlienke búrila. Mala iné životné sny a v reakcii na blížiace sa manželstvo, pocity mnohých jej priateľov a aj vlastné obavy, napísala Alizadeh rap „Dcéry na predaj“. Pieseň sa niekedy nazýva „Nevesty na predaj“.

Hodnota žien sa vyjadrovala v peniazoch

Alizadeh rapovala v arabčine a naliehavo a otvorene hovorila o bolesti a násilí, ktoré prežívali mladé ženy ako detské nevesty vyrastajúce v spoločnosti, kde sa hodnota žien niekedy vyjadrovala v peniazoch. Začne pieseň šeptom a povie, že musí hovoriť potichu, pretože „Môj hlas by nemal byť počuť, pretože je proti šaríi./Ženy musia zostať ticho./Toto je tradícia tohto mesta.“

S pomocou iránskeho filmára Rokhsareh Ghaem Maghami, s ktorým sa zoznámila, keď žila sama v Teheráne, natočila provokatívne hudobné video a nahrala ho na YouTube. Pieseň sa stala virálnou. V rozhovore pre Rolling Stone povedala: „Získala som veľkú odozvu zo sveta. Podarilo sa mi spojiť s inými dievčatami, ktoré mali rovnaké problémy.“

Jedným z miliónov ľudí a organizácií, ktorí videli pieseň, bola nezisková skupina Strongheart Group, ktorá oslovila Alizadeh. S pomocou organizácie sa Alizadeh presťahovala do Spojených štátov a začala navštevovať strednú školu v Utahu. Alizadeh nepovedala svojim rodičom, že odchádza do Spojených štátov, a povedala: „Nedovolili by mi sem prísť, tak som v podstate utiekla.“

Zdroj: Youtube

Po absolvovaní strednej školy išla Alizadeh na Americkú univerzitu, aby tam chodila na hodiny angličtiny. imatrikulovala na Bard College v New Yorku. Stále je študentkou vysokej školy, kde navštevuje hodiny ľudských práv a medzinárodných štúdií. Hovorí, že medzi rečníckymi stretnutiami a vystúpeniami si často robí domáce úlohy vo vlaku alebo v hotelovej izbe.

Odkedy sa jej pieseň stala virálnou, Alizadeh sa stala jednou z najviditeľnejších zástankýň bojujúcich proti detským manželstvám a za práva žien. Pozná štatistiky a často uvádza, že detské nevesty sa predávajú „všade – každé dve sekundy sa vydá jedno dievča vo veku do 18 rokov“. Odkedy jej hudobné video vystrelilo do nebies k medzinárodnému uznaniu, vystúpila pred Organizáciou Spojených národov a zdieľala pódiá s hlavami štátov, laureátmi Nobelových cien a ďalšími aktivistami.

Pomohla vypracovať učebné osnovy o detských manželstvách pre viac ako jeden milión študentov. Bola tiež predmetom oceneného dokumentu Sonita od toho istého režiséra, ktorý natočil jej videoklip. Dokument od Maghami z roku 2016, ktorý dokumentoval Alizadehinu snahu uniknúť detskému manželstvu, získal cenu World Documentary Audience Award, Veľkú cenu poroty na filmovom festivale Sundance a Cenu divákov za najlepší dokument na filmovom festivale IDGA v Amsterdame. V roku 2020 bola nominovaná na cenu Women Building Peace Award.

Jej úspech v škole a hudbe zmenil názory rodičov

Alizadeh, ktorá obhajuje ženy v celosvetovom meradle, nikdy nezabudne na priamy vplyv, ktorý mala na jej vlastnú rodinu. Spomenula si, že zatiaľ čo jej rodičia na ňu spočiatku zúrili, že sa odmietla vydať, jej úspech v škole a hudbe zmenil ich názory. Alizadeh hovorí, že jej rodičia sú teraz jej „najväčšími fanúšikmi“ a chápu, „že dievčatá sú silné, môžu sa samostatne rozhodovať, dokážu sa podporovať a môžu podporovať aj ostatných“.

Zmena pohľadu jej matky bola pre Alizadeh najväčším šokom. Hovorí: „Cítila som sa, že ak môžem zmeniť svoju mamu, ak môžem zmeniť svoju rodinu, môžem zmeniť aj iné rodiny. Zistila som, že pre dievčatá existujú aj iné možnosti, ako len byť matkami kým sú deti.“ Minimálne jednej žene z najbližšej rodiny už zmenila život. Keď jej mladšia sestra odmietla ponuku na sobáš, rodičia ju nenútili ju prijať.

Zdroj: www.womenshistory.org/education-resources/biographies/sonita-alizadeh

žiadne príspevky na zobrazenie