Tisíce Mariupoľčanov skončilo v novodobých koncentračných táboroch, Rusi však hovoria o evakuácii civilistov

24.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že Rusko robí opatrenia na násilné premiestnenie tisícok civilistov do Ruska z obliehaného prístavného mesta Mariupoľ.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Mariupoľčanov uniesli separatisti

Ministerstvo vo štvrtok uviedlo, že ruské sily násilým odviedli 6-tisíc obyvateľov Mariupoľa „do ruských filtračných táborov, aby ich použili ako rukojemníkov a vyvinuli väčší politický tlak na Ukrajinu“.

Ukrajinská vojenská rozviedka vo štvrtok uviedla, že ukrajinskí civilisti boli posielaní cez spomenutý „filtračný tábor“ na území kontrolovanom Ruskom, potom ďalej cez južné oblasti Ruska a následne do ekonomicky zaostalejších častí Ruska.

Dva roky nútenej práce

Niektorých chceli poslať až na ostrov Sachalin v Tichom oceáne a ponúknuť im prácu pod podmienkou, že dva roky odtiaľ neodídu. Tvrdenia zatiaľ nebolo možné nezávisle overiť.

Rusko sa nadalej tvári, že pomáha civilistom pri evakuácii z Mariupoľa a ďalších miest postihnutých bojmi. Vyhlasuje pritom, že veľa civilistov chce nájsť útočisko práve v Rusku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Evakuácia, filtračné tábory, Rukojemníci, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisíce Mariupoľčanov skončilo v novodobých koncentračných táboroch, Rusi však hovoria o evakuácii civilistov © SITA Všetky práva vyhradené.