Trio z Take naše: Milujeme to, čo robíme, aj preto, že sa zabávame a neberieme sa príliš vážne

0
Trio z Take naše: Milujeme to, čo robíme, aj preto, že sa zabávame a neberieme sa príliš vážne

„Nemajte zbytočnú hanbu a majte odvahu alebo aspoň guráž,“ hovorí s úsmevom Eva, jedna z troch akčných dám z neziskovej organizácie Take naše. Soňa, Katka a Evka sa dlhodobo snažia posilniť cestovný ruch a ukázať možnosti a krásy Východného Slovenska. Prepájajú jedinečné zážitky, ktoré región ponúka prostredníctvom projektu Objavte.

V rozhovore nám prezradili:

  • Ako vzniklo združenie Take naše,
  • podľa čoho si vyberajú regióny, ktoré propagujú,
  • o čom bude festival Objavte Poloniny a aký bol festival v Bardejove,
  • čo býva najťažšie na organizovaní podujatí,
  • ako sa im darí vystavať program festivalov tak, aby bol zaujímavý.

Založili ste občianske združenie Take naše. Čo bolo impulzom k jeho založeniu a čomu sa toto združenie venuje?

Soňa: Úprimne, impulzom bola potreba oficiálne zastrešiť podujatie Objavte Poloniny – to bol spúšťač pre vznik OZ (úsmev). Až neskôr sme si uvedomili, že nás baví práca s ľuďmi v regiónoch a že sa jej chceme venovať viac.

Eva: Presne tak. Vymysleli sme peknú vec a odrazu sme zistili, že predsa nemôžeme „vyberať“ peniaze na náš osobný účet. Tak sme založili občianske združenie, potom urobili svojpomocne web (ale s pomocou kamaráta Petra), zistili, že existujú platobné brány, naučili sa písať obchodné podmienky, zmluvy, GDPR. My sme teraz už také do koča aj do voza (smiech). Začiatok roka 2020 bol viac menej šialený. Keď som si spätne na jar 2021 pozrela, čo sme všetko stihli za 3 mesiace, nikdy viac by som sa do toho nepustila (úsmev).

Naše občianske združenie robí aj iné veci. Stihli sme veľmi pekný projekt MÚSES+ pre mesto Veľký Šariš. Bolo to v konzorciu viacerých subjektov a my sme robili časť cestovného ruchu. Je to veľmi užitočný rozvojový dokument pre mesto, ktorý skĺbil ochranu životného prostredia, urbanizmus, občiansku participáciu a cestovný ruch.

Ste tri akčné dámy, východniarky, skúste sa každá opísať pár slovami. Ako máte podelené úlohy, ktorá sa čomu venuje?

Soňa: Áno, každá sme iná a zároveň nás spája niečo, čo nie je úplne bežné – hovoríme tomu že sme srdciari. Milujeme to, čo robíme, aj preto, že sa dosť zabávame a neberieme sa príliš vážne. Eva je autorkou myšlienky podujatia, je skvelá v práci s ľuďmi, rovnako ako Katka, ktorá je navyše veľmi zručná. Ja som skôr na zháňanie financií, sponzorov. Ale rovnako ako baby, prešla som si tvorbou webstránky, grafík, reklamou, vlastne celým procesom organizovania podujatia.

Eva: Ja som asi hlavne tereňáčka – baví ma byť medzi ľuďmi a vymýšľať spolu s nimi, čo všetko by mohli robiť a ako na to. Keby som mohla, vymyslím im úplne nový život (úsmev). Okrem toho sa považujem za veľmi dobrú v sieťovaní ľudí a subjektov. Robím to rada a úplne prirodzene, pretože si myslím, že spoluprácou sa vytára synergia. So Soňou máme spoločné vnímanie rozvoja regiónu ako jedného celku a s Katkou zase to, že obe sme bez hanby. (úsmev). Oslovíme na spoluprácu kohokoľvek. Žiaden človek nie je taká celebrita, aby sme mu nezavolali (smiech).

Objavte Bardejov, https://www.facebook.com/objavte

Katka: Ja som síce stredoslovenka, no manžel pochádza z rusínskej obce, a teda mi východ prirástol k srdcu. Fyzicky som teda v strede Slovenska, ale mentálne na východe.
A k tým prideleným úlohám… počas organizácie podujatia nemáme striktne rozdelené úlohy, ale prirodzene podľa schopností a možností sa rozdelia. Počas festivalového víkendu však robíme všetky všetko. Tam to ide rýchlo a musíš byť baristka, elektrikárka, výpočtová technička…. riešiť to, čo sa pokazí (úsmev).

Rozbehli ste projekt Objavte, prostredníctvom ktorého sa snažíte pritiahnuť ľudí do jednotlivých regiónov. V máji to bol Bardejov, prečo práve toto mesto?

Soňa: Hmmm- toto asi lepšie zodpovie Eva, ja si myslím že tá potreba vzišla od ľudí z Bardejova. Boli sme oslovení Katkou Kostarovou, ktorej sa náš koncept páčil a chcela niečo také aj u nich v Bardejove.

Eva: Bardejov sme mala v hľadáčiku od prvého roka. Chcela som otestovať aj mestskú destináciu, či náš koncept bude fungovať. A fungoval. Len budúci rok snáď lepšie trafíme termín (úsmev). Ale áno, ten skutočný impulz prišiel od Katky, ktorá nás trochu dotlačila, aby sme voľný čas, ktorý v jarnom období máme, využili na organizáciu ďalšieho podujatia. Katka nám aj pomohla priamo s organizáciou a kontaktom na miestnych ľudí.

Katka: Katka Kostárová z Bardejova nás oslovila pred viac ako rokom, potom sa prišla pozrieť na Objavte Poloniny 2022 a onedlho na to sme sa pustili do plánovania. Bola to pre nás nová destinácia, skvelá skúsenosť a najmä možnosť spoznať skvelých ľudí.

Najbližšie chystáte festival Objavte Poloniny, kedy bude a na čo sa môžu účastníci tešiť?

Soňa: Podujatie bude ako obvykle v druhej polovici augusta (termín vždy dohadujeme s hvezdármi) a teda 17.-20. augusta 2023. Ako obvykle bude roztrúsené do obcí Uličskej aj Ublianskej doliny – preto, aby sme ho čo najviac decentralizovali – aby bolo nemasové a viac intímne. Ako každý rok, snažíme sa priniesť niečo nové – tentokrát to bude napríklad poézia pohanky, dramaterapia alebo koločana fazuľa (úsmev).

Eva: Návštevníci sa môžu tešiť na to, že nám bude zase spolu dobre (úsmev). My sa na všetkých veľmi tešíme, je to komunitný festival. Malé skupinky v domácom prostredí. Je to také intímne. Tento rok je novinkou mužský spev – hľadanie mužskej identity v rusínskom speve. Preto pozývame i mužov a chlapcov, lebo oni to asi ešte nevedia, ale všetci sme vlastne Rusíni. A ja osobne sa teším na rusínsky stand-up. To sa tiež len tak hocikde nevidí (úsmev).

Katka: Na zážitky, v ktorých si každý nájde to svoje, ale aj oddych pre tých, ktorí potrebujú spomaliť. Príroda, remeslá, kultúra aj umenie. Vždy sa snažíme vybrať program tak, aby bol zaujímavý pre široké publikum a návštevník si mohol vyskladať víkend podľa svojich preferencií.

Aké sú najväčšie výzvy pri realizácii týchto podujatí?

Soňa: Peniaze a ľudia. Keďže sme OZ a rozpočet na danú akciu je stále približne 5000 eur, musíme zháňať externé zdroje na jeho realizáciu Našťastie sa nám darí získať dotáciu od Nadácie SPP, ktorá nám pomáha už štvrtý rok, a taktiež tento rok nám pomohla Karpatská nadácia, Baumit, Raciotherm ale aj OOCR Horný Zemplín.

Eva: Čas. Všetky tri pracujeme. Objavte máme ako hobby a je to časovo celom náročné hobby (úsmev). Ale tento rok je výzvou napríklad usporiadať veľkú ponuku zážitkov tak, aby sa návštevník v programe nestratil. A samozrejme, trafiť sa do struny a nálad slovenských dovolenkárov.

Katka: Financie a marketing. Podujatiu predchádza množstvo telefonátov, mailov, stretnutí. Na Slovensku sa koná veľa kvalitných akcií v letnej sezóne, a preto dostať sa do médií a celkovo, osloviť dostatok potenciálnych návštevníkov, nie je jednoduché.

Snažíte sa zameriavať na určitú cieľovú skupinu ľudí, alebo sa snažíte osloviť všetkých – mladých ľudí, rodiny s deťmi, seniorov…?

Soňa: Otázka skôr je, pre aký typ zákazníka je naše podujatie lákavé. Nejde o to či je to rodina, senior, mladý pár, my sa snažíme vysvetliť, že naši zákazníci vlastne podporujú kúpou zážitku tento región a ľudí, ktorí tu ostali a chcú žiť. Veľká časť hodnoty vstupenky ide priamo poskytovateľom Zvyšok nám pokrýva aspoň časť nákladov. Snažíme sa, aby sa naši zákazníci cítili dobre, aby sa zabavili pri autentickej rusínskej náture a humore, a aby sa vrátili aj o rok.

Eva: Soňa to dobre povedala, náš zákazník je vnímavý, otvorený, trocha dobrodružný a asi hlavne zvedavý. A to bez ohľadu veku, či počtu rodinných príslušníkov (úsmev).

Ako zapájate miestnych podnikateľov a remeselníkov do podujatí?

Soňa: Túto prácu robí prevažne Eva s Katkou. Prvý rok sme si získali databázy remeselníkov a šikovných ľudí a normálne sme si ich obišli, vysvetlili, čo od nich chceme. Viacerým sa myšlienka páčila. Neskôr sa nám už sami ozývali a chceli sa pridať.

Eva: Zážitky si miestni vytvárajú sami. My im pomáhame nastaviť ceny, dramaturgiu a dáme nápady ako na to, ale inak je to na nich. Ak vymyslia niečo, čo nezaujme, tak sa im nikto neprihlási (úsmev). So Soňou sme prvý rok hlavne kávičkovali po celom regióne, kým sme ukávičkovali prvých našich zážitkárov – poskytovateľov zážitkov k tomu, že sme spolu niečo vytvorili. Boli ozaj odvážni, že išli do neznáma a teraz sú to naši priatelia (úsmev).

Ako propagujete festivaly, aby ste prilákali čo najviac ľudí z regiónu a mimo neho – aké kanály volíte?

Soňa: Samozrejme, cez sociálne siete. Snažíme sa robiť dobrý marketing, vždy spolupracujeme s profi agentúrou, nakoľko vnímame, že v dobe obrovskej konkurencie je práve marketing úplne kľúčový. Sledujeme dáta a v reálnom čase prispôsobujeme reklamu. Snažíme sa osloviť aj tradičné média, rádia aj televízie, a publikujeme aj tlačové správy, kde sa snažíme odprezentovať našich miestnych.

Eva: Robíme všetko to, čo Soňa povedala. Plus Katka je naša Instagram, médiá a video guru (úsmev).

Pomáha vám pri organizovaní podujatí aj miestna samospráva?

Soňa: Áno, pomáha. Nielen starostovia, ale aj oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín, miestni zástupcovia tretieho sektora, Národný park Poloniny, ale napríklad aj Správa a údržba Prešovského samosprávneho kraja, ktorá nám vždy zapožičia značenie.

Eva: Základný stan v Poloninách máme v obci Uliči a pán starosta nám vchádza vo všetkom v ústrety. Okrem neho aj niekoľko ďalších starostov nám vždy pomôže s tým, čo potrebujeme. Myslím, že nás už majú celkom radi (úsmev).

Relax pre rodinu, https://www.facebook.com/objavte

Aké sú vaše najobľúbenejšie miesta na Slovensku?

Soňa: Rada objavujem všetky zákutia Slovenska, no v Poloninách sa už cítim ako doma. Je to vďaka samotnej lokalite na kraji sveta, ale aj humoru, ktorý je tu proste iný. Raz mi niekto povedal, že sa tu napríklad stalo, že si vodič autobusu chcel zapáliť počas jazdy, jednoducho vyšiel z autobusu a cestujúci poslušne čakali, kým dofajčí, a pohnú sa ďalej. Toto v Bratislave nezažiješ (úsmev).

Eva: Ja nemám najobľúbenejšie miesto. Skôr mám veľa častí Slovenska ešte neobjavených. Tieto naše podujatia Objavte odkrývajú aj nám rôzne zákutia našej peknej krajiny a ešte krajších ľudí.

Aké máte plány do budúcnosti?

Soňa: Veľké. Chceme pokračovať a rozširovať územie, na ktorom budeme objavovať.

Eva: Máme ozaj veľké plány. Aktuálne chystáme novú web stránku, kde by sme chceli prezentovať viac lokalít pod značkou OBJAVTE. Už ich máme „rozpracovaných“ dokopy šesť. Čiže je sa na čo tešiť najbližšie sezóny (úsmev).

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Soňa:
• Stretnite niekoho ako je Eva a Katka.
• Nebojte sa zlyhania alebo trapasov – tie vždy boli a budú.
• Berte veci polovážne (úsmev).

Eva:
• Nemajte zbytočnú hanbu a majte odvahu alebo aspoň guráž (úsmev).
• Buďte pracovité.
• Berte samé seba polovážne. A užívajte si to, čo robíte.

Katka: K tom čo už povedali Soňa a Eva môžem doplniť len jednu vec. Ak sa chcete vydať na cestu za vlastným snom, tak je dobré, keď je ten sen nie len váš, ale aj vašich kolegýň/kamarátok. V trojici sa to ťahá lepšie a veselšie (úsmev).

žiadne príspevky na zobrazenie