Utiecť alebo bojovať? Ako reagujeme na nepríjemnú situáciu alebo na stres?

0
Utiecť alebo bojovať? Ako reagujeme na nepríjemnú situáciu alebo na stres?

Aké sú symptómy v reakcii na stres? Reakcia boja alebo úteku, známa aj ako akútna stresová reakcia, sa týka fyziologickej reakcie, ktorá nastáva, keď ste v prítomnosti niečoho duševne alebo fyzicky desivého.

Táto reakcia je vyvolaná uvoľňovaním hormónov, ktoré pripravia vaše telo buď zostať a vysporiadať sa s hrozbou, alebo utiecť do bezpečia.

Tri fázy boja alebo úteku sú:

Štádium poplachu: Počas tohto štádia je centrálny nervový systém naštartovaný a pripravuje vaše telo na boj alebo útek.
Štádium odporu: Toto je štádium, v ktorom sa telo pokúša normalizovať a zotaviť sa z počiatočnej zvýšenej reakcie bojuj alebo uteč.
Štádium vyčerpania: Ak sa prvé dve fázy vyskytnú opakovane v priebehu času, napríklad pri chronickom strese, môže to spôsobiť, že sa telo bude cítiť vyčerpané a začne sa rozpadať.

Evolúcia alebo ako sa vyvíjal pojem “Fight-or-Flight”

Pojem „bojuj alebo uteč“ predstavuje voľbu, ktorú mali naši dávni predkovia, keď čelili nebezpečenstvu vo svojom prostredí: buď bojovať, alebo utiecť. V oboch prípadoch fyziologická a psychologická reakcia na stres pripravuje telo na reakciu na nebezpečenstvo.

V 20. rokoch 20. storočia americký fyziológ Walter Cannon ako prvý opísal reakciu bojuj alebo uteč. Cannon si uvedomil, že reťaz rýchlo sa vyskytujúcich reakcií vo vnútri tela pomohla zmobilizovať telesné zdroje na riešenie ohrozujúcich okolností.

Dnes sa reakcia bojuj alebo uteč uznáva ako súčasť prvej fázy všeobecného adaptačného syndrómu Hansa Selyeho, teórie popisujúcej reakciu na stres.

Čo sa stane počas reakcie Fight-or-Flight

V reakcii na akútny stres sa v tele aktivuje sympatický nervový systém náhlym uvoľnením hormónov. Tieto hormóny spôsobujú, že sympatický nervový systém stimuluje hypofýzu a nadobličky. To spúšťa uvoľňovanie katecholamínov vrátane adrenalínu, noradrenalínu a kortizolu.

Tento reťazec reakcií vedie k zrýchleniu srdcovej frekvencie, krvného tlaku a rýchlosti dýchania. Vaše telo môže zostať v boji alebo úteku 20 až 60 minút po tom, čo hrozba pominie, čo je čas, ktorý trvá parasympatickému systému, aby sa vrátil na úroveň pred vzrušením.

Sympatický nervový systém podporuje reakciu boja alebo úteku, zatiaľ čo parasympatický nervový systém pomáha upokojiť telo, keď hrozba pominie.

pixabay.com

Fyzické znaky odozvy bojuj alebo uteč

Fyzické znaky, ktoré môžu naznačovať, že vaša reakcia bojuj alebo uteč sa začala, zahŕňajú:

  • Rozšírené zreničky: V čase nebezpečenstva sa telo pripravuje na lepšie vnímanie okolia. Rozšírenie zreníc umožňuje prúdiť viac svetla do očí, čo má za následok lepšie videnie okolia.
  • Bledá alebo sčervenaná pokožka: Počas boja alebo úteku sa prietok krvi do povrchových oblastí tela zníži, zatiaľ čo prietok do svalov, mozgu, nôh a rúk sa zvýši. Bežná je bledosť alebo striedanie bledej a začervenanej tváre, keď sa krv rúti do hlavy a mozgu. Zvyšuje sa aj schopnosť zrážania krvi v tele, aby sa zabránilo nadmernej strate krvi v prípade zranenia.
  • Rýchla srdcová frekvencia a dýchanie: Srdcová frekvencia a frekvencia dýchania sa zvýšia, aby telo dostalo energiu a kyslík potrebné na rýchlu reakciu na nebezpečenstvo.
  • Chvenie: Svaly sa napínajú a sú pripravené na akciu, čo môže spôsobiť chvenie alebo trasenie.

Pravdepodobne si spomeniete na čas, keď ste zažili reakciu bojuj alebo uteč. Keď sa stretnete s niečím desivým, môžete cítiť, ako sa vám zrýchli tep, môžete začať rýchlejšie dýchať a celé vaše telo je napäté a pripravené konať.

Vplyv reakcie bojuj alebo uteč

Reakcia bojuj alebo uteč má výhody aj nevýhody.

Výhody bojuj alebo uteč

Reakcia boja alebo úteku hrá rozhodujúcu úlohu v tom, ako sa vyrovnávame so stresom a nebezpečenstvom v našom prostredí. Keď sme v ohrození, reakcia pripraví telo buď na boj, alebo na útek. Ak pripravíte svoje telo na akciu, budete lepšie pripravení na výkon pod tlakom.

Stres vytvorený situáciou môže byť skutočne užitočný, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa s hrozbou efektívne vyrovnáte. Tento typ stresu vám môže pomôcť dosiahnuť lepší výkon v situáciách, keď ste pod tlakom, aby ste sa mali dobre, napríklad v práci alebo v škole.

pixabay.com

Niektorí odborníci sa domnievajú, že reakcia typu uteč alebo uteč môže dokonca priniesť výhody, keď sa nutkanie bojovať s druhými v snahe im ublížiť namiesto toho premení na nutkanie bojovať za ich ochranu. Môže byť prospešné, keď reakciu bojuj alebo uteč spustia negatívne emócie, ako je hnev a strach.

A v prípadoch, keď je hrozba život ohrozujúca, odozva bojuj alebo uteč hrá rozhodujúcu úlohu vo vašom prežití. Tým, že vás pripraví na boj alebo útek, reakcia boja alebo úteku zvyšuje pravdepodobnosť, že nebezpečenstvo prežijete.

Nevýhody Fight-or-Flight

Aj keď reakcia bojuj alebo uteč prebieha automaticky, neznamená to, že je vždy presná. Niekedy takto reagujeme aj vtedy, keď reálne nehrozí.

Je to preto, že reakciu bojuj alebo uteč môžu spustiť skutočné aj imaginárne hrozby. Fóbie sú dobrým príkladom toho, ako môže byť reakcia typu bojuj alebo uteč falošne spustená tvárou v tvár vnímanej hrozbe.

Neustále byť v stave boja alebo úteku, ako napríklad pri opakovanom strese, môže byť škodlivé pre vaše zdravie. Chronický stres môže zvýšiť riziko:

  • Chronickej únavy
  • Depresie
  • Gastrointestinálnych problémov
  • Bolesti hlavy a migrény
  • Infarktu a mŕtvice
  • Vysokého krvného tlaku a hladiny cholesterolu
  • Metabolických porúch, ako je cukrovka a obezita
  • Slabej imunitnej funkcie
  • Reprodukčnej a sexuálnej dysfunkcie
  • Zhoršených dýchacích problémov, ako napríklad problémov s astmou

Je úzkosť odpoveďou bojuj alebo uteč?

Niektoré výskumy poukazujú na to, že túžba tela bojovať alebo utiecť môže zvýšiť riziko vzniku úzkostnej poruchy, čo ho robí zraniteľnejším voči tomuto typu stavu duševného zdravia.

pixabay.com

Príklady odozvy Fight-or-Flight

Reakcia boja alebo úteku sa môže stať tvárou v tvár bezprostrednému fyzickému nebezpečenstvu, napríklad keď počas ranného behu narazíte na vrčiaceho psa. Môže to byť aj dôsledok psychického ohrozenia, napríklad prípravy na veľkú prezentáciu v škole alebo v práci.

Ďalším príkladom reakcie typu uteč alebo bojuj je, ak osoba, ktorá sa bojí výšok, musí ísť na najvyššie poschodie mrakodrapu, aby sa zúčastnila stretnutia. Jej telo sa môže dostať do stavu vysokej pohotovosti, pričom sa zvyšuje ich srdcový tep a rýchlosť dýchania. Ak je reakcia závažná, môže viesť k záchvatu paniky.

Ako upokojiť reakciu “bojuj alebo uteč”

Pochopenie prirodzenej reakcie tela na boj alebo útek je jedným zo spôsobov, ako pomôcť vyrovnať sa s takýmito situáciami. Keď si všimnete, že ste napätý, môžete začať hľadať spôsoby, ako upokojiť a uvoľniť svoje telo.

Medzi spôsoby, ako upokojiť reakciu bojuj alebo uteč, patria:

  • Rozvoj zdravej siete podpory
  • Zapojenie sa do relaxačných cvičení
  • Pravidelné fyzické cvičenie
  • Urobiť spánok prioritou
  • Cvičte techniky hlbokého dýchania

Psychológia a odozva bojuj alebo uteč

Stresová reakcia je jednou z hlavných tém študovaných v rýchlo rastúcej oblasti psychológie zdravia. Zdravotní psychológovia majú záujem pomôcť ľuďom nájsť spôsoby, ako bojovať proti stresu a žiť zdravší a produktívnejší život.

Tým, že sa psychológovia dozvedia viac o reakcii bojuj alebo uteč, môžu ľuďom pomôcť preskúmať nové spôsoby, ako sa vysporiadať s ich prirodzenými reakciami na stres.

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie