Väzenie a pokuta za údajnú urážku prezidenta. Bieloruský novinár si odsedí jeden a pol roka

2.8.2021 (Webnoviny.sk) – Bieloruský súd uznal novinára vinným z urážky prezidenta a ohovárania polície v už neexistujúcej četovej skupine. Odsúdil ho na jeden a pol roka väzenia, informovalo v pondelok Bieloruské združenie novinárov. Siarhej Hardzijevič tiež dostal pokutu vo výške približne 1 350 eur.

Novinár trvá na svojej nevine

Päťdesiatročného novinára z mesta Drahičyn obvinili pre správy v četovej skupine v komunikačnej aplikácii Viber, ktorú vymazali minulý rok. Hardzijevič, ktorý pracoval pre regionálne noviny Prvý región, trvá na tom, že je nevinný. Jeho právnici požadovali stiahnutie obvinení pre nedostatok dôkazov a pre to, že zločin nebolo možné zistiť.

Ľudskoprávna organizácia Viasna vyhlásila Hardzijeviča za politického väzňa.

Prezident pokračuje v čistiacej operácii

Verdikt v prípade Hardzijeviča je ďalším krokom v záťahu bieloruských úradov na nezávislé médiá a občianskych aktivistov. Bieloruské úrady v posledných týždňoch zintenzívnili razie a zatýkanie a podľa Viasny len v júli vykonali viac ako 200 prehliadok kancelárií a bytov aktivistov a novinárov.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa nedávno zaviazal pokračovať v „čistiacej operácii“ proti občianskym aktivistom, ktorí sú podľa neho „banditi a zahraniční agenti“.

Vo väzbe je v súčasnosti celkovo 29 bieloruských novinárov, ktorí buď čakajú na proces alebo si odpykávajú tresty.

Viac k témam: bieloruský prezident, ohováranie, uväznený novinár, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Väzenie a pokuta za údajnú urážku prezidenta. Bieloruský novinár si odsedí jeden a pol roka © SITA Všetky práva vyhradené.