Vláda má pre opatrovateľov dobré správy, od júla si finančne prilepšia

30.6.2021 (Webnoviny.sk) – Opatrovateľom v produktívnom veku a opatrovateľom, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, sa od začiatku júla tohto roka zvýši príspevok na opatrovanie.

Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu s pripomienkou schválila vláda.

Stúpne aj hodinová sadzba

Príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri celodennom opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) stúpne takmer o 32 eur na 508,44 eura mesačne.

Ak poberateľ príspevku dostáva nejaký druh dôchodku a celodenne opatruje jednu osobu s ŤZP, príspevok pôjde nahor takmer o 16 eur na 254,22 eura.

Od začiatku budúceho mesiaca stúpne aj sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 64 centov na 4,82 eura. Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu.

Komu sa poskytne príspevok?

Peňažný príspevok na opatrovanie štát poskytuje priamo osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie.

Jeho výška je stanovená v závislosti od toho, či opatrovateľ poberá, resp. nepoberá niektorú zo zákonom ustanovených dôchodkových dávok, od počtu opatrovaných fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a od rozsahu poskytovaného opatrovania.

Schváleným nariadením sa zvýšia všetky mesačné výšky peňažného príspevku na opatrovanie u opatrovateľov v tzv. produktívnom veku, ako aj u opatrovateľov poberajúcich dôchodkovú dávku.

Viac k témam: finančný príspevok, opatrovanie, opatrovatelia, príspevok na opatrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda má pre opatrovateľov dobré správy, od júla si finančne prilepšia © SITA Všetky práva vyhradené.