Vyčíňanie sopky na La Palme komplikuje ľuďom život, pre popol v vzduší by nemali ani vychádzať von

3.11.2021 (Webnoviny.sk) – Úrady na kanárskom ostrove La Palma patriacom Španielsku vyzývajú ľudí žijúcich v blízkosti sopky Cumbre Vieja, aby sa pre množstvo popola v ovzduší radšej zdržiavali doma.

Ako uviedli kompetentní na La Palme, kvalita ovzdušia na ostrove je momentálne „extrémne nepriaznivá“ z dôvodu množstva mikročastíc vo vzduchu. To spôsobilo zrušenie všetkých príletov a odletov. Na ostrove preventívne zatvorili i školy.

Turistov odvážajú trajekty

Sopka Cumbre Vieja na La Palme chrlí lávu, popol a plyny už viac ako šesť týždňov. Erupcie trvajúce od 19. septembra boli dosiaľ striedavo silnejšie a slabšie. Vedci tvrdia, že erupcie môžu trvať až tri mesiace.

Keďže letecká doprava nefunguje, niektorí turisti, ktorí prišli na La Palmu, aby boli svedkami erupcií, museli v stredu čakať v dlhých radoch, kým nastúpia na trajekty a dostanú sa preč z ostrova.

Láva vytvorila novú pevninu

Od začiatku erupcie nie sú medzi obyvateľmi La Palmy hlásené žiadne obete ani zranenia. Napriek aktivite vulkánu život na väčšine ostrova s asi 85-tisíc obyvateľmi pokračuje ako obvykle.

Prúd lávy však dosiaľ zničil viac ako 2200 budov. Momentálne sa láva rozprestiera na ploche 997 hektárov, pričom rozšírila ostrov o približne 40 hektárov novej pevniny.

Viac k témam: Erupcia, Láva, Sopka, Sopka Cumbre Vieja, Výbuch sopky
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyčíňanie sopky na La Palme komplikuje ľuďom život, pre popol v vzduší by nemali ani vychádzať von © SITA Všetky práva vyhradené.