Vzhľadom na rastúcu mieru obezity, ktorá je významným problémom pre verejné zdravie, sú potrebné kľúčové stratégie na podporu zdravia

0
Vzhľadom na rastúcu mieru obezity, ktorá je významným problémom pre verejné zdravie, sú potrebné kľúčové stratégie na podporu zdravia

V posledných rokoch už aj krajiny ako Kanada čelia znepokojujúcemu trendu, ktorý ohrozuje zdravie a blahobyt jej obyvateľov – rastúcej miere obezity.

Táto epidémia je významným problémom v oblasti verejného zdravia a vyžaduje si naliehavú pozornosť a opatrenia. Takmer dvaja z troch dospelých a jedno z troch detí a mladých ľudí sú klasifikovaní ako osoby s nadváhou alebo obezitou, čo sú alarmujúce čísla.

Dôsledky obezity sú ďalekosiahle a majú vplyv na fyzické aj duševné zdravie. Obezita zvyšuje riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby, cukrovka 2. typu, niektoré druhy rakoviny a duševné poruchy. Okrem toho je obezita značnou ekonomickou záťažou pre systém zdravotnej starostlivosti a odhaduje sa, že stojí miliardy dolárov ročne.

Keďže počet obéznych ľudí neustále stúpa, propagujú sa aj nové spôsoby boja proti obezite a za udržanie zdravia, ktoré by si mali osvojiť jednotlivci, ale i celé komunity a zdravotnícke inštitúcie. Tu sa pozrieme na niektoré kľúčové stratégie.

Fyzická aktivita

Sedavý spôsob života, ktorý sa vyznačuje dlhodobým sedením a zníženou fyzickou aktivitou, je v dôsledku technologického pokroku a urbanizácie čoraz bežnejší. Mnohí ľudia nielenže celý deň sedia v práci, ale aj po presune domov väčšinu voľného času strávia v sede, či pri sledovaní televízie, hraní videohier alebo hraní v online kasínach vďaka bonusu bez vkladu.

Odborníci odporúčajú, aby ste na vyváženie dlhodobého sedenia týždenne absolvovali aspoň 150 minút aeróbnej aktivity strednej intenzity, napríklad rýchlu chôdzu alebo bicyklovanie. Ľuďom s náročným životným štýlom alebo tým, ktorí nie sú zvyknutí cvičiť, sa však môže zdať, že je prakticky nemožné až odstrašujúce, vyhradiť si pravidelný čas na cvičenie. Práve tu vstupuje do hry myšlienka akejsi „malej porcie cvičenia“, čiže ľudia si potrebných 150 minút majú rozdeliť na menšie, oveľa ľahšie zvládnuteľné 15-minútové časti. Odborníci predpokladajú, že malé dávky cvičenia so strednou intenzitou dvakrát denne počas pracovných dní môžu mať veľký vplyv na vaše celkové zdravie.

Vyvážená strava a vzdelávanie v oblasti výživy

Keďže dostupnosť a spotreba nezdravých potravín s vysokým obsahom kalórií, cukru a nasýtených tukov prudko rastie, je nevyhnutné šíriť osvetu o zdravých stravovacích návykoch, veľkosti porcií a vyváženej strave. S cieľom pozitívne ovplyvniť výber stravy boli prijaté opatrenia, ako je lepšie označovanie potravín, obmedzenie reklamy na nezdravé potraviny pre deti, či podpora dostupnosti stravovacích možností v školách a verejných inštitúciách.

Kampane verejného zdravia a osvetové programy zvyšujú povedomie o rizikách spojených s obezitou a poskytujú informácie o prevencii a liečbe. Tieto iniciatívy sa zameriavajú na rôzne vekové kategórie, školy, pracoviská a zdravotnícke zariadenia v snahe osloviť širokú verejnosť a povzbudiť jednotlivcov, aby si vyberali zdravšie jedlá vrátane ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a chudých bielkovín a zároveň obmedzili konzumáciu sladkých a ultraspracovaných potravín. Podporuje sa aj výživová gramotnosť, s cieľom umožniť ľuďom s nižšími príjmami, ktorí majú obmedzený prístup k cenovo dostupným výživným potravinám, aby sa rozhodovali na základe lepších informácií.

Komunitné programy a zariadenia

Ďalšou stratégiou, ktorá sa využíva na podporu fyzickej aktivity a zdravého životného štýlu, sú komunitné iniciatívy a programy. Dostupné a dobre udržiavané rekreačné zariadenia, parky a turistické chodníky majú ľudí motivovať k pravidelnému pohybu. Mnohí odborníci sa domnievajú, že priaznivé prostredie posilňuje motiváciu a zodpovednosť, takže ak sa ľudia stretnú pri cvičení v skupine, je pravdepodobné, že sa budú častejšie na aktivitách zúčastňovať.

Slovo na záver

Dá sa predpokladať, že miera obezity sa vo svete v dohľadnej dobe nezníži a systém verejného zdravotníctva bude pod čoraz väčším tlakom. Budovanie podporných komunít a povzbudzovanie ľudí, aby si v každodennom živote osvojili zdravšie návyky, ako napríklad pravidelnú fyzickú aktivitu a zdravé stravovanie, má pomôcť predchádzať chronickým ochoreniam a iným zdravotným problémom spojeným s obezitou.

Foto: https://unsplash.com/photos/wqyanQ8ibTE

žiadne príspevky na zobrazenie