Vznik Rubikovej kocky: Na začiatku to bola drevená pomôcka pre študentov

0
Vznik Rubikovej kocky: Na začiatku to bola drevená pomôcka pre študentov

Za vznik hlavolamu môžeme ďakovať Ernő Rubikovi, maďarskému vynálezcovi a architektovi. Rubik sa preslávil najmä vynálezom mechanických hlavolamov vrátane Rubikovej kocky v roku 1974, Rubikovej mágie, Rubikového hada. 

Zatiaľ čo sa Rubik preslávil vynálezom Rubikovej kocky a ďalších svojich hlavolamov, veľká časť jeho práce spočíva v propagácii vedy vo vzdelávaní. Rubik je zapojený do niekoľkých organizácií, ako sú Beyond Rubikova kocka, Rubikova vzdelávacia iniciatíva a Nadácia Judit Polgar, ktorých cieľom je zapojiť študentov do vedy, matematiky a riešenia problémov v mladom veku.

Rodinné zázemie a vply otca

Ernő Rubik sa narodil v Budapešti, v Maďarskom kráľovstve, 13. júla 1944, počas druhej svetovej vojny a celý život prežil v Maďarsku. Jeho otec Ernő Rubik starší bol letovým inžinierom v ostrihomskej leteckej továrni a jeho matka Magdolna Szántóová bola poeatka. Takmer v každom rozhovore uviedol, že inšpiráciu čerpal od svojho otca.

Jeho otec Ernő Rubik starší bol veľmi uznávaným inžinierom klzákov. Vďaka svojej rozsiahlej práci a odborným znalostiam v tejto oblasti si získal medzinárodnú reputáciu odborníka vo svojom odbore.

“Veľa som sa od neho naučil o práci v zmysle procesu vytvárania hodnoty, ktorý má cieľ a pozitívny výsledok. Obrazne aj doslovne to bol človek schopný „pohnúť kopcom“. Nič mu nemohlo zabrániť v tom, čo urobil, alebo aby dokončil projekt, v prípade potreby aj vlastnými rukami. Žiadna práca pre neho nebola nedôstojná.”

Rubikovo kúzlo. Foto: wikipedia.com

Vzdelávanie

V rokoch 1958 až 1962 sa Rubik špecializoval na sochárstvo na Strednej škole výtvarných a úžitkových umení. Potom navštevoval Technickú univerzitu v Budapešti, kde sa stal členom fakulty architektúry. Pôsobil na Maďarskej akadémii úžitkových umení a aj na Fakulte architektúry a dizajnu interiéru.

Rubik považuje univerzitu a vzdelanie, ktoré mu bolo poskytnuté, za rozhodujúcu udalosť, ktorá formovala jeho život. Rubik uviedol: „Školy mi ponúkli možnosť získať vedomosti z predmetov alebo skôr z remesiel, ktoré si vyžadujú veľa praxe, vytrvalosti a usilovnosti s vedením mentora.“

Prečítajte si aj: Hrdinky vedy – 9 žien, ktoré by ste mali poznať

Skorá profesúra a narodenie Rubikovej kocky

Zatiaľ čo bol profesorom dizajnu na akadémii úžitkových umení, venoval sa svojej záľube v stavaní geometrických modelov. Jedným z nich bol prototyp jeho kocky vyrobený z 27 drevených kociek.

Počnúc blokmi z dreva a gumičiek sa Rubik rozhodol vytvoriť štruktúru, ktorá by umožňovala pohyb jednotlivých kúskov bez toho, aby sa celá konštrukcia rozpadla. Rubik pôvodne používal drevo na výrobu blokov kvôli pohodliu v dielni na univerzite a kvôli tomu, že na prácu s drevom hľadel ako na jednoduchý materiál, ktorý si nevyžaduje zložité mechanizmy.

Rubik vyrobil originálne prototypy svojej kocky ručne, vyrezal drevo, vyvŕtal otvory a pomocou gumičiek ich dokázal spojiť tak, aby držali. Rubik ukázal svoj prototyp svojej triede a jeho študentom sa to veľmi páčilo. Rubik si uvedomil, že kvôli jednoduchej štruktúre kocky by sa dal pomerne ľahko vyrobiť a mohol by osloviť väčšie publikum.

rozbratá Rubikova pomsta, wikipedia.com

Prvý funkčný prototyp trojrozmerného puzzle, Rubikovej kocky, zostrojil v roku 1974. Rubikov otec vlastnil niekoľko patentov, takže Rubik proces poznal a v roku 1975 požiadal o patent na svoj vynález. V rozhovore pre CNN Rubik uviedol, že hľadá a aj nájde pre svojich študentov dobrú úlohu. Samotnému Rubikovi trvalo vyriešiť problém s kockou mesiac.

“Priestor ma vždy zaujímal svojimi neuveriteľne bohatými možnosťami, zmenami priestoru (architektonickými) objektmi, premenou objektov v priestore (sochárstvo, dizajn), pohybom v priestore a čase, ich vzájomnou koreláciou, dopadom na ľudstvo, vzťahom človeka na priestor, objekt a čas. Myslím si, že KOCKA vznikla z tohto záujmu, z tohto hľadania výrazu a z tohto dôvodu stále väčšej prenikavosti týchto myšlienok…”

Rubikov had

 

Od učebného nástroja cez Kúzelnú kocku

Rubik sa potom vydal hľadať výrobcu v Maďarsku, ale mal veľké ťažkosti kvôli vtedajšej rigidnej plánovanej ekonomike Maďarska. Nakoniec sa Rubikovi podarilo nájsť malú spoločnosť, ktorá pracovala s plastom a vyrábala šachové figúrky. Kocka bola v Maďarsku pôvodne známa ako „Kúzelná kocka“. Spoločnosť Rubik získala licenciu na Kúzelnú kocku pre americkú spoločnosť Ideal Toys v roku 1979.

Potom nastal rebranding Kúzelnej kocky na Rubikovu kocku, pred predstavením medzinárodnému publiku v roku 1980. Proces od prvotného prototypu po značnú masovú výrobu modelu kocky trval šesť rokov. Rubikova kocka sa stretla s okamžitým úspechom na celom svete, získala niekoľko ocenení Hračka roka a stala sa základom populárnej kultúry z 80. rokov. K dnešnému dňu sa predalo viac ako 350 miliónov Rubikových kociek, čo z nej robí jednu z najpredávanejších hračiek všetkých čias.
Prvé svetové majstrovstvá v skladaní Rubikovej kocky organizovala Guinnessova kniha rekordov v roku 1981 v Mníchove. Oficiálnym víťazom sa stal Jury Froeschl z Mníchova najrýchlejším časom 38 sekúnd. Prvé oficiálne majstrovstvá sveta sa konali v roku 1982 v Budapešti, a vyhral ich vietnamský študent Minh Thai časom 22,95 sekundy.
Držiteľom aktuálneho rekordu je Yusheng Du, ktorý kocku 3x3x3 postavil za 3,47 sekúnd:
Video so svetovými rekordami: https://www.youtube.com/watch?v=SaAELE9wyI4
Zdroj: wikipedia.com

 

žiadne príspevky na zobrazenie