Za minulý rok podali prokurátori 120 sťažností pre nečinnosť Okresného súdu Bratislava I

26.2.2022 (Webnoviny.sk) – Prokurátori Okresnej prokuratúry Bratislava I podali za minulý rok na Okresný súd Bratislava I celkovo 120 sťažností na nečinnosť súdu, pričom viaceré z nich boli podané aj opakovane.

Ako ďalej informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, na daný súd sú pritom podávané obžaloby nielen z Okresnej prokuratúry Bratislava I, ale aj z Krajskej prokuratúry Bratislava. Po podaní obžaloby však prokurátorom trvá súdne konanie nezriedka aj viac ako 10 rokov.

Problém je dlhé roky neriešený

„Ide o dlhé roky neriešený problém, preťaženosť súdu je enormná. V niektorých trestných veciach sa zmenil po podaní obžaloby zákonný sudca aj sedemkrát,” povedala okresná prokurátorka v Bratislave I Monika Zámečníková.

Podľa nej je v tejto súvislosti otázkou, či v takýchto prípadoch má ešte trestná represia účel a zmysel, a či z pohľadu poškodeného môžeme vôbec hovoriť o spravodlivosti.

Sťažnosti negarantujú začatie konania

„Prokurátor ako strana v súdnom konaní, rovnocenná so stranou obžalovaného, nemá zákonnú možnosť na urýchlenie súdneho konania,” uviedla Zámečníková. Doplnila, že ani sťažnosti na nečinnosť súdu negarantujú, že hlavné pojednávanie alebo verejné zasadnutie sa aj reálne začne konať.

Podľa listu, ktorý v novembri 2021 Súdnej rade SR adresoval podpredseda Okresného súdu Bratislava I René Milták, na danom súde chýbalo 17 sudcov. Na súde je vyčlenených spolu 49 sudcovských miest, pričom v aktívnom výkone povolania bolo 32 sudcov.

Občianskoprávnou agendou sa na súde zaoberalo 17 sudcov, obchodno-právnou deväť a trestnou šesť sudcov.

Viac k témam: Prokuratúra, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Za minulý rok podali prokurátori 120 sťažností pre nečinnosť Okresného súdu Bratislava I © SITA Všetky práva vyhradené.