Základná starostlivosť o domácu mačku: Na čo by ste nemali zabúdať?

0
Základná starostlivosť o domácu mačku: Na čo by ste nemali zabúdať?

Existuje veľa dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre chov mačky. S mačičkou však prichádza aj zodpovednosť, v podobe dôkladnej starostlivosti. Aké kroky treba podniknúť, aby ste mačke poskytli zdravý a spokojný život?

Ako často a čím kŕmiť mačku?

Už ste niekedy počuli názor, že mačky obľubujú kravské mlieko a preto by ste ich mali kŕmiť výhradne týmto produktom? Kupenské mlieko môže mačičke len uškodiť, pretože ho nebude vedieť dobre stráviť. Pokiaľ však máte na starosti mačiatka, ktorých vek ešte nedosiahol jeden mesiac, skúste im dávať špeciálne umelé mlieko z príslušného chovproduktu. Do šiestich mesiacov sa toto domáce zvieratko zvykne kŕmiť aj trikrát denne – hoci mäkké kapsičky sú pre mačky lahodné, môže sa z nich rýchlo priberať a navyše podporujú vznik zubného kameňa. Pre istotu ich striedajte s granulami. Zdravé a vyvážené krmivo nájdete aj v internetovom obchode Alza.

Po dosiahnutí dospelosti by ste mačku mali kŕmiť jeden, až dvakrát denne. Nezabúdajte na pravidelnú hydratáciu a zabezpečte, aby mala neobmedzený prístup k čerstvej vode. Dali ste svojho mačacieho miláčika práve kastrovať? V tomto prípade sa zamerajte na stravu, určenú pre kastrované alebo sterilizované mačky.

Pozor na zbytočné experimentovanie so zvyškami jedál – tieto suroviny dokážu mačke ublížiť:

  •  Údené mäso
  • Čokoláda
  • Surové bielka
  • Hrozienka a ďalšie

Ako je to s odčervovaním, očkovaním a kastráciou?

Medzi základné zdravotné úkony, ktoré môže majiteľ vykonávať aj svojpomocne, patrí napríklad odčervenie mačky. Odčervuje sa približne raz za tri mesiace, najčastejšie pomocou tabletiek alebo pasty. V teplých ročných obdobiach nezabúdajte na vodičku proti kliešťom. Tá sa nanáša v okolí lopatiek, aby na ňu mačka nedosiahla jazykom.

Odborná zdravotná starostlivosť zahŕňa návštevu veterinára, kde sa zvieratko očkuje raz za rok proti besnote. Malo by sa tiež očkovať proti často vyskytujúcim sa chorobám ako je mačacia chrípka, vírus mačacej panleukopénie (FPV) a vírus leukémie mačiek (FeLV). V neposlednom rade netreba podceňovať význam kastrácie.

Mačky pohlavne dospievajú vo veku 6 až 9 mesiacov. Bez absolvovania kastrácie zvyšujete riziko vzniku rôznych pohlavných chorôb, či časté túlanie mačky a to nielen v období hárania. Mačka sa môže vo všeobecnosti stať gravidnou až trikrát za rok. Množstvo narodených mačiatok tak končí odložených voľne v prírode, kedy sa o seba ešte nevedia postarať samé. Myslite preto na význam kastrácie a sterilizácie.

žiadne príspevky na zobrazenie