Zima ešte nepovedala posledné slovo. Pripravte na bezpečnú jazdu v zime seba aj svoje auto.

0
Zima ešte nepovedala posledné slovo. Pripravte na bezpečnú jazdu v zime seba aj svoje auto.

Blížia sa sviatky. Deti sa tešia, no vodiči nie vždy, najmä keď k predvianočným prípravám pridávajú stres rizikovejšie klzké cesty. Ako si za volantom poradiť v zimnom počasí? Opýtali sme sa Lucie Solomon zo SuperDRIVE.

„Našťastie vodiči už pomerne disciplinovane vymieňajú pneumatiky za zimné, no prezuť na zimné pneumatiky nestačí, aby sme boli na zimných cestách čo najbezpečnejší. Je potrebné prispôsobiť aj jazdný štýl. Niekoľko malých „detailov“ v technike jazdy nám môže výrazne zvýšiť bezpečnosť a pomôcť jazdiť bez stresu aj na klzkejších cestách.“ dodala Lucia Solomon.

10 RÁD PRE JAZDU V ZIME

1) Podľa možnosti nešoférujte v čiapke, so šálom a vetrovke, či v kabáte. Obmedzuje to výhľad a pohyblivosť, uberá komfort a schopnosť správne a precízne reagovať. Zima vám v aute bude 5 minút, horúco potom už celú cestu…

2) Na klzkom povrchu trvá autám všetko dlhšie. Prispôsobte sa tomu. Podstatne dlhšie sú brzdné dráhy, dlhšia a pomalšia je odozva na riadenie. Rátajte s tým a na všetko si nechajte primerane viac času a priestoru.

3) Priebežne počas jazdy skúšajte, ako to drží. Robte to vtedy, keď blízko vás nie sú ďalší účastníci pribrzdením, alebo pohybmi volantu. Aj zdanlivo rovnaké povrchy sa budú počas dňa meniť.

4) Jazdite pomalšie, no len mierne. Podstatnejšie je venovať sa jazde a dodržiavať väčší odstup. Pre zasnežené cesty nestačí len paušálne znížiť rýchlosť, ale najmä šoférovať oboma rukami a mať pred sebou dostatočný priestor. V žiadnom prípade neodporúčame jazdiť veľmi pomaly. Tvorí to zápchy a stupňuje nervozitu.

5) Tajomstvom úspechu je plynulosť. Nič nerobte prudko, teda nepridávajte razantne, nešvihajte volantom ani prudko nebrzdite. Všetko to šmyk a stratu trakcie doslova privoláva.

6) Zistite si ako sa vypína trakčná kontrola na vašom aute. Prax v škole šmyku ukazuje, že mnoho vodičov ani netuší, kde a ako sa dá deaktivovať. Bez toho sa autom len ťažko dostanete aj z malého zapadnutia, alebo do svahu, kde môže byť malý preklz hnacích kolies výhodou.

7) Špeciálne pre majiteľov áut s pohonom 4×4. Rozbiehanie vám pôjde oveľa lepšie ako ostatným, no brzdiť to nebude o nič lepšie. Dokonca, pre vyššiu priemernú váhu týchto áut bude vaša brzdná dráha aj dlhšia, tak na to stále pamätajte a najmä na klzkých povrchoch.

8) Jazdite v nízkych otáčkach. Pre väčšinu áut nie je dôvod prekročiť prvú tretinu rozsahu otáčok. Používajte stále vyšší prevod ako počas roka. Optimálne je držať sa v rozmedzí 1300 – 2500 ot. V nízkych otáčkach klesá riziko šmyku a tiež neprovokujete trakčnú kontrolu.

9) Keď sa už v meste šmýkate priamo na obrubník, natočte volant smerom k nemu, ochránite tak nie len disk, ale aj nápravu.

10) Majte vždy dostatok nemrznúcej zmesi pre ostrekovače, hodí sa aj náhradná v kufri. Posolené a špinavé cesty si vynucujú použitie ostrekovačov veľmi často. Špinavé okno znamená zlý výhľad a neskoršiu reakciu vodiča.

Čo v krízovej situácii?

Keď nastane krízová situácia, každý človek sa zľakne a v tom momente nedokáže racionálne premyslieť tú správnu reakciu. Koná skôr pudovo, inštinktívne, čo najčastejšie znamená dupnutie na brzdu. Práve toto riešenie je vo väčšine krízových situácií na cestách nesprávne a dopady z kolízie ešte zhorší. Práve preto je tak dôležité natrénovať si tie správne reakcie, nech ich máme zažité a nech okamžite vieme ako zareagovať v reálnej situácii.

Cesta chyby neodpúšťa. Možnosť na riešenie krízovej situácie máme len jednu, tak nech je správna. Spoločnosť SuperDRIVE už 14 rokov realizuje tréningy pre vodičov, kde ich učí správne reagovať na krízové situácie.

Autorka: Lucia Solomon, inštruktorka bezpečnej jazdy a spolumajiteľka SuperDRIVE

Viac rád a tipov pre bezpečnú jazdu sa dozviete tu: www.superdrive.sk

žiadne príspevky na zobrazenie