Zora Czoborová: Prevencia tvorí 75 % kvalitného života

0
Zora Czoborová: Prevencia tvorí 75 % kvalitného života

Ak sa povie kráľovná fitness, spomenieme si na Zoru. Štvornásobná majsterka Slovenska vo fitness a majsterka Slovenska v aerobiku si vybudovala svoj sen tvrdou prácou a neustálou sebamotiváciou. Podnikateľka a vždy pozitívne naladená Zora Czoborová vám v podcaste prezradí viac o tom, čomu sa venovala počas karantény, ako sa jej podarilo postaviť maminu na nohy aj to, ako a kedy sa z nej stala podnikateľka. 

 

Čo robíš počas karantény?

Snažím sa byť veľmi kreatívna. Nerobím pre ľudí online ani platené kurzy. Pripravila som pre mojich fanúšikov štvordňové cyklusy a v piatok majú voľno. Som veľmi motivovaná spätnou väzbou od ľudí, ktorí mi píšu ďakovné emaily a tešia sa, že tréningy prebiehajú skoro tak, akoby som bola v ich obývačke.

Ako ti to napadlo?

Urobila som si doma štúdio, zistila som od ľudí, čo by ich potešilo. Aktuálne som napríklad bola na mestskom úrade v Ružinove a rozhodla som sa niečo pripraviť aj pre seniorov. Bude to vysielané v TV Ružinov a verím, že ich to poteší.

Máš krásny vzťah s rodičmi

Mala som naozaj šťastie, že mi Pánbožko nadelil najlepších rodičov. S maminou sme najlepšie kamarátky a cvičenie pre seniorov vzniklo práve preto, lebo mamina bola na tom zdravotne veľmi zle, že skoro umrela. Keď mi ju dali z nemocnice domov úplne imobilnú, rozhodla som sa nevzdať. Ostala som vtedy 3 mesiace doma a intenzívne som sa jej venovala.

Sama som si teda odskúšala, aké to je. Keď mi ju dali z nemocnice, nevedela ani oči otvoriť. Už v nemocnici som ju začala masírovať, aby jej ostali svaly a väzy funkčné. Už po mesiaci začala chodiť a teraz sa so mnou už chystá aj na fitpobyt. Na kontrole jej lekári neveria, že má takéto výsledky. Schudla 15 kilogramov a odstránili sme 1/3 jej liekov. Som na ňu prísna. Aj keď sme na návšteve, musí stále cvičiť. Aj preto vznikla táto myšlienka.

A počúva ťa?

Starší ľudia sú v podstate ako deti. A je to o to ťažšie, keď sú to naši rodičia, keďže majú stále pocit, že oni sú tí, ktorí nám majú radiť. Na maminu som musela byť niekedy aj veľmi prísna, aby cvičila a jedla to, čo potrebuje. Moja mamina nikdy predtým necvičila. Bola zdravotná sestra, starala sa o chalupu a venovala sa domácim povinnostiam. Teraz mi sama povedala, že keď dva dni necvičí, už sa cíti zle a všetko ju pobolieva.

Je cvičenie skutočne návykové?

My športovci to poznáme. Už keď chvíľu necvičíš, je to problém. Pre telo je to veľká droga. Stále hovorím klientom, aby počúvali svoje telo.

Ako mám počúvať svoje telo, keď mám v chladničke vyprážaný rezeň a majonézový šalát?

Áno, dáš si to prvý, druhý deň a potom ti telo povie, že chce niečo zdravé. A rovnako v cvičení. Keď máš nechuť, nechceš, daj si pauzu. Napríklad predĺžené víkendy. Nechce sa vám, nerobte to. Rovnako, necvičte štýlom, ktorý vás nebaví.

Spomínala si stravu.

Najdôležitejšie je, aby si ty chcela a ty si sa dostala na štartovaciu parketu. Je potrebné psychicky dospieť k tomu, že to skutočne chceš. Postaviť sa k tomu tak, že ideš spraviť niečo pre svoje zdravie. Faktom je, že 75 % tvorí strava, 25 % cvičenie. Žiadne gramáže a váženie, pomôže len dlhodobo kvalitná a poctivá strava.

A čo cvičenie?

Cvičenie – tu záleží od preferencií. Chceš spevniť postavu, potrebuješ iný druh tréningu ako pri tvarovaní postavy alebo pri chudnutí. Zaujímavé je, že tvarovanie postavy je náročnejšie ako chudnutie.

Ktoré cvičenia sú populárne?

Zamerané na brucho, zadok, stehná. Každá chce mať okrúhly zadok. Za mojej éry chceli všetky ploché zadky (smiech). Moje cvičenia sú veľmi detailne technicky popísané. Dookola pripomínam techniku tak, akoby som bola s tými klientkami v obývačke. Za 30 rokov už presne viem, koľko klient zvládne. Čiže správna technika, detailne vysvetlená, kľúčové je dýchanie, správny postoj a pestrosť v tréningu, aby to nebolo monotónne.

Tam som si dala cieľ, že budúci rok tam pôjdem a vyhrám to. Cvičila som, správne jedla a v roku 1994 som tu Fitnesku skutočne vyhrala.

Vráťme sa na začiatok. Kedy si to začala s fitkom myslieť tak podnikateľsky?

Tak ako sa niekto narodí s krásnym hlasom, mne je jedno, či ma hodia do vody alebo mi dajú loptu do ruky. Robila som atletiku a mala som úspechy na úrovni majsterky Slovenska. Neskôr som študovala fakultu športu a už počas vysokej školy som spolupracovala s modelingovou agentúrou. Mala som na starosti 150 dievčat, ktorým som zostavila jedálniček a plán cvičenia.

Keď som chodila na vysokú školu, oblasť fitness ešte neexistovala. Dá sa povedať, že moja diplomovka z aerobiku bola historicky prvou na Slovensku. (vtedy ešte pod iným názvom). Keď som skončila vysokú školu, zamestnala som sa v kancelárii a tam som pribrala 12 kilogramov za mesiac. V tom momente som si povedala, že to musím zmeniť. Začala som pravidelne cvičiť a v roku 1993 sa konala fitneska Slovenska. Ja som sa rozhodla tam ísť. Nanešťastie som si roztrhla väz a tak som si to odsedela v hľadisku. Tak som si dala cieľ, že budúci rok tam pôjdem a vyhrám to. Cvičila som, správne jedla a v roku 1994 som tú Fitnesku skutočne vyhrala.

Odvtedy som začala mať postupne ponuky aj do zahraničia. Mala som napríklad za úlohu 3 mesiace prezentovať zahraničné fitnescentrá. V roku 1995 som dostala osobne pozvánku od Arnolda Schwarzeneggera na celosvetovú súťaž. Z celej krajiny šla vždy jediná fitneska. Celosvetovo to vyhrali dve Američanky, tretia bola Belgičanka a ja som bola štvrtá. V 95-tom roku som sa postupne dostávala do televízií. Začala som pre STV natáčať program, ktorý vysielali každý jeden deň a volala som si vždy jednu známu osobnosť, s ktorou sme spoločne cvičili. Následne som dostala ponuky a pôsobila som aj v TV Joj a následne aj v TV Markíza.

Ako podnikateľka máš aj fitnescentrum, pripravuješ fit pobyty a ďalšie produkty…

Áno, odrazovým mostíkom bola televízia. Matky, ktoré majú teraz 30 rokov, sú práve matky, ktoré vyrastali so mnou. V roku 98 som zorganizovala prvý fitpobyt. Na to som dostala krásnu spätnú väzbu, tak sa mi to zapáčilo. Dostala som ponuky, či nechcem otvoriť aj fitnescentrum v Košiciach a ďalších mestách. Kvalitne sa však treba venovať každému klientovi. Neustále sa popritom vzdelávam a všetko si robím sama. Teraz sa snažím robiť stále tematicky zamerané fitpobyty. Napríklad máte prázdnu chladničku a odomňa dostávate 8 x denne stravu. Na ďalších fitpobytoch učím na 4 dni klientky kvalitne cvičiť tak, aby to vedeli opakovať samostatne doma. Ďalšie máme zamerané na exotické destinácie aj s partnermi, napríklad Filipíny, Thajsko a podobne. Za minulý rok sa mi podarilo 18 fitpobytov. Tým, že som perfekcionista, chcem, aby bolo všetko perfektné.

Musia to byť skvelé zážitky.

Áno, najlepšie priateľstvá, ak nerátam ešte tie dlhoročné, ktoré mám práve z fitpobytov. Nikto tam nerieši, čomu sa venuješ, máme jeden spoločný cieľ. Cvičíme spolu a máme psychohygienu. Chodia nám aj rôzne osudy a práve takýto týždňový pobyt im veľmi pomohol.

Musí to byť ale aj veľmi náročné.

To je, ale dáva mi to zároveň veľa pozitívnej energie. Mám super partnera, vždy jeden – dva dni po pobyte nerozprávam a dobíjam si baterky. Veľmi ma to baví.

Čomu sa ešte venuješ?

Točím aj nové DVDčka zamerané na zdravie. Napríklad zdravý chrbát. Mám stovky reakcií ľudí, ktorí napríklad uvažovali už aj o operácii platničky a cvičenie im pomohlo. To je niečo, čo ťa neskutočne dobije energiou.

Ako natáčaš?

Ja si to skutočne pri natáčaní poctivo odcvičím do bodky, aby som presne vedela odhadnúť náročnosť pre klienta. Potom príde aj poctivá svalovica.

Ako riešiš svalovicu?

Svalovica je správna. Je rozdiel medzi svalovicou a svalovou horúčkou. Na svalovicu je správne cvičiť. Najlepšie si pomôžeš horúcou vaňou, masážou, naliať si dva deci vínka, vyplávať sa, dať si saunu. Keď je svalová horúčka, máš zvýšenú teplotu a bolí ťa celé telo. Vtedy treba ostať v posteli, vypotiť sa, dať si acylpyrin a určite necvičiť.

Hovorí sa, športom k trvalej invalidite…

Samozrejme, ak hovoríme o vrcholovom športe, to je iné. Športom k trvalému zdraviu. Treba myslieť na to, že raz budem matka, musím byť zdravá a čo je ešte dôležitejšie, treba myslieť na kvalitu svojho života vo vysokom veku. Keď budete mať 70, chcete byť sebestačné a užívať si život tak, ako to robia seniori v zahraničí. Pravidelný šport a kvalitná strava = zdravé srdiečko, vitálne pľúca. Lieky a lekár nie sú riešenie, ale dôsledok. Prevencia tvorí 75 % kvalitného života.

Odporúčania od Zory

  1. Počúvať vlastné telo
  2. Cvičiť 3 – 5 x do týždňa
  3. Začnite deň pohárom vody. Vodou sa metabolizmus naštartuje. Cez noc sa telo dehydruje a vaše bunky a celá energia to potrebujú. Pite 2 – 3 litre denne. Ak si dáte čaj, aj po ňom, rovnako ako po káve, je potrebné dať si vodu.
  4. Raz do týždňa si cvičením môžete ublížiť. Pravidelnosť je dôležitá. Dajte si aj pizzu, ale dôležitá je striedmosť. U nás žien je to normálne, že máme kilá hore, dole. Súvisí to s mesiacom aj menštruáciou a je to v poriadku. Ja sama mám občas aj zo dňa na deň o pár kíl viac.

Si taká pozitívna osobnosť.

Som taký ľudský hecovač. Snažím sa žiť pozitívne.

Ďakujeme krásne za rozhovor. Zoru nájdete aj na jej stránke Zoracentrum.

Zacvičte si so Zorou:-)

 

Zdroj foto: Zora Czoborová archív

žiadne príspevky na zobrazenie