10 hlavných výhod mentoringu

0
10 hlavných výhod mentoringu
Foto: pixabay.com

Začínate nový projekt, zvažujete zmenu práce alebo chcete rásť vo svojej kariére? Potom je mentoring to pravé pre vás! Na Slovensko mieri platforma Femme Palette, ktorá sa zaoberá kariérnym rozvojom žien a ponúka prepojenie s vaším osobným mentorom.

Mentor vám totiž nielen pomôže zorientovať sa v závale možností a nastavenia si hodnôt, ale tiež vás bude inšpirovať a podporovať na ceste za cielenou zmenou. Prečítajte si, aké sú najväčšie výhody mentoringu a ako môže mentor pomôcť práve vám! 

1. Vyššia produktivita

Poznáte to, máte skvelý nápad, myšlienku alebo víziu a ste plného elánu a energie uskutočniť ju. Ale po nejakom čase začnete krúžiť v každodennej rutine a z vášho úžasného plánu zíde. Preto je dobrá mať niekoho po boku, kto vám pomôže nielen si nastaviť realistické ciele, ale s kým budete môcť tiež rozoberať svoje neúspechy a kto vás bude motivovať sa neustále posúvať ďalej. Ako nám bolo trápne v škole, keď sme nedoniesli domácu úlohu, tak rovnako sa budeme snažiť, aby sme mentora nesklamali a vždy boli na stretnutí perfektne pripravení.

2. Širší rozhľad

Mentor je skúsený profesionál s mnohonásobnými skúsenosťami vo svojom odbore než má mentorovaná. Vďaka tomu je pre mentorovaného ľahké sa od neho učiť. Pretože si toho mentor už veľa zažil a vyskúšal, môže vám povedať, čo si myslí o možnom riešení vášho problému a prečo. Zároveň býva mentor tiež ochotný zdieľať svoje chyby, hlavne, preto, aby ste sa ich vy mohli vyvarovať. 

3. Väčší dosah a network

Mimo vedomosti a skúsenosti môže mentor zdieľať aj svoje kontakty. Inými slovami, predstaví vás presne tomu, koho potrebujete. Či už je to úspešný investor, zakladateľ firmy alebo pracovník na vašej vysnívanej pozícii. Mentor vás môže oboznámiť presne s tým, kto vám pomôže sa vo vašej kariére posunúť zase o kúsok ďalej.

4. Viac vzdelávacích zdrojov

Mentor vás okrem iného môže nasmerovať aj správnym smerom, čo sa týka seba rozvoja. Mentori svojim mentees často odporúčajú samovzdelávacie knihy, zaujímavé články či informačné portály, kde sa môžu ich mentees dozvedieť viac o problematike, ktorá ich zaujíma. 

5. Istá miera zodpovednosti

Ako s tou domácou úlohou, ak beriete svoju kariéru vážne, nedovolíte si prísť na stretnutie s mentorom nepripravená. To by ukazovalo na neúctu voči mentorovi a ďalšie stretnutie by nemalo význam (ani vplyv na vašu kariéru). Spolu s mentorom si vytýčite jasné ciele a pri každej stretnutí si rozoberiete, čo sa podarilo a, čo nie a, čo je potrebné urobiť do nabudúce inak. 

Prečítajte si aj: Ako a kde ľudia nakupujú? Spravte si prieskum trhu

 

rokovanie
pixabay.com

6. Rôzne perspektívy a empatie

S mentorom môžete diskutovať svoje nápady, rozvíjať ich a získavať rôzne uhly pohľadu. Vďaka jeho skúsenostiam vám pravdepodobne ukáže perspektívu, o ktoré ste doteraz nepremýšľali a pomôže vám sa tak zamyslieť nad ďalšími možnosťami riešenia vášho problému (či už sa jedná o zmenu práce, pocitu nenaplnenia, či rozbehnutia firmy). Ak pracujete s ľuďmi, viac uhlov pohľadu vám pomôže chápať rôzne názory a prispôsobiť tak svoj spôsob konania. 

7. Dávania a prijímania spätnej väzby

Ak vyvíjate nový produkt či službu, získavanie spätnej väzby je kľúčové k neustálemu vylepšovaniu a zdokonaľovaniu vo vývoji. Ak ste súčasťou tímu, spätná väzba je zásadný vo zefektívňovania fungovania tímu a rovnomerného zapájanie všetkých členov. Spätná väzba vám pomôže zdokonaliť sa nielen ako pracovník, ale aj ako človek. A ak vediete tím, je nevyhnutné naučiť sa, ako spätnú väzbu dávať aj prijímať. To si precvičíte s mentorom, ktorý sa vás naučí, ako urobiť oboje.

8. Vznik a diskutovanie nových nápadov

Mentoring vám dáva priestor rozvíjať nové nápady a diskutovať rôzne myšlienky. Práve tu získate konštruktívny feedback na vaše plány a práve tu sa nemusíte báť čokoľvek povedať či urobiť. Počas mentoringových stretnutí máte možnosť experimentovať, skúšať rôzne veci ale rovnako aj robiť chyby. Práve chyby sú jedny z najefektívnejšieho spôsobov, ako sa posunúť dopredu. 

9. Podpora a povzbudenie (napr. pri zmene zamestnania)

Mentor je váš fanúšik, vaša opora. Postaví sa za vás, keď je to potrebné, ponúkne pomocnú ruku, keď sa potknete. Mentor je tu pre vás a záleží mu na vašom úspechu. Nebojte sa ho využiť naplno!

10. Možnosť dávať späť a pomáhať v (seba) rozvoji

A ak sa na to pozriete zase z opačnej strany, cieľom mentorovania je tiež dať možnosť skúseným profesionálom zdieľať ich skúsenosti a dávať späť. Tvorí sa tak vyvážený vzťah medzi mentorom a mentee. Ak, teda zvažujete, ako vrátiť spoločnosti to, čo ste sa za svoju kariéru naučil (a), zapojte sa do mentoringového programu a zdieľajte svoje skúsenosti ďalej. 

Ako si nájsť mentora?

Ak sa chcete kariérne rozvíjať alebo máte chuť rozbehnúť nový projekt, nájdite si mentora cez platformu Femme Palette ešte dnes. Naopak, ak máte bohaté skúsenosti vo svojej profesii a chcete ich zdieľať, staňte sa mentorom v programe Femme Palette. Tí vám vyberú vhodného kandidáta, s ktorým môžete pracovať na profesijnom rozvoji a seba realizovať sa v napĺňaní jeho i vašich cieľov. Dozvedieť sa viac o mentoringu môžete tu. Neváhajte a spravte krok k vysnenej kariére ešte dnes! 

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu