10 najlepších športov na formovanie peknej postavy

0
10 najlepších športov na formovanie peknej postavy

Pružnejšie telo, väčšia fyzická výdrž, duševná rovnováha, odolnosť voči stresu. To sú len niektoré plusy pravidelného praktizovania vybraných športových aktivít. Viaceré z nich prinášajú aj ďalšie pozitíva. Okrem iného vám pomôžu s formovaním peknej postavy.

1. Gymnastika

Jeden z najťažších, no najefektívnejších športov na formovanie postavy je práve gymnastika. Tí, ktorí ju aktívne praktizujú, majú výhodu v tom, že tento šport zahŕňa mnoho cvičebných zostáv. Ich opakovaným praktizovaním sa posilňujú všetky časti tela. Nakoľko gymnastika vyžaduje opatrnosť a koncentráciu, pravidelným trénovaním sa zlepšuje aj sústredenie.

2. Aerobik a zumba

Napriek tomu, že medzi týmito pohybovými aktivitami sú viaceré rozdiely, základ je rovnaký. V oboch prípadoch sa jedná o energické kondičné cvičenie sprevádzané dynamickou hudbou. Rozprúdiť energiu sa vám podarí najmä pri zumbe, ktorá využíva systém striedania intervalov rýchlejších a pomalších skladieb, čoho výsledkom je okrem zlepšenia kondície aj zrýchlenie metabolizmu vedúce k redukcii hmotnosti.

pixabay.com

3. Kanoistika

Pri vytváraní pomyselných rebríčkov najefektívnejších športov sa často zabúda na kanoistiku alebo iné formy člnkovania. Pri máloktorých športoch majú ramená lepšiu príležitosť, ako sa  formovať prirodzene a rovnomerne. Navyše, námaha vynaložená veslovaním posilní chrbát a podporí tvarovanie brušného svalstva.

4. Plávanie

Z vodáckych športov patrí medzi najefektívnejšie aj plávanie. Pri ňom máte na výber viacero plaveckých štýlov s rôznou mierou záťaže, vďaka čomu môžete prispôsobiť úroveň fyzickej námahy vlastným individuálnym nárokom. Čas strávený vo vode má aj psychologický efekt, pri ktorom odpadá stres a napätie.

5. Tenis

Väčšina tenistiek sa môže pochváliť štíhlou líniou a ladnými krivkami. Neustále behanie na kurte je skvelým spôsobom, ako si vypracovať spodnú časť tela od pása dole. Pri každom údere do loptičky sa zároveň posilňujú aj paže a časť chrbta. S tým ale rastie riziko zranenia, takže tenis sa odporúča kombinovať s posilňovaním, pri ktorom zvyšujete odolnosť šliach a svalov.

6. Plážový volejbal

V našich zemepisných šírkach si plážový volejbal užijete len pár týždňov v roku. Pravidelný tréning počas letnej sezóny sa však môže stať skvelou doplnkovou aktivitou k iným športom. Okrem formovania stehien a posilnenia panvy pri ňom doplníte vitamín D a zažijete kopec zábavy v kruhu známych.

7. Korčuľovanie

Pravidelné korčuľovanie na kolieskových korčuliach sa odporúča najmä za účelom zlepšenia činnosti kardiovaskulárnej sústavy. Praktizovanie tohto športu má však obrovský význam aj pri formovaní peknej postavy. Rytmické kĺzavé pohyby pomáhajú spevniť dolné končatiny a spružniť stehná.

korculovanie
pixabay.com

8. Beh na lyžiach

Podobným prípadom ako korčuľovanie je aj beh na lyžiach. Aj pri ňom dochádza ku kĺzavým pohybom posilňujúcim dolné končatiny. Pozitívom tohto športu je aj podpora činnosti pľúc a zväčšenie ich kapacity, nakoľko pri bežeckom lyžovaní vdychujete studený vzduch, ktorý núti dýchacie cesty pracovať na vyššie obrátky.

9. Nordic walking

Jednoduchšou a celoročne realizovateľnou alternatívou k behu na lyžiach je nordic walking. Severská chôdza je vhodná aj pre staršie vekové kategórie, ktoré hľadajú pohybovú aktivitu s nižšou fyzickou záťažou. Najväčším pozitívom tohto športu je jeho flexibilita. Vykonávať sa dá kdekoľvek, či už v meste alebo v prírode.

10. Posilňovanie

Návštevy posilňovne majú význam pri praktizovaní akéhokoľvek športu. Cvičením s činkami alebo s vlastnou váhou zvyšujete fyzickú silu a podporujete pružnosť svalov, vďaka čomu sa chránite pred zranením pri iných športových aktivitách. Popritom formujete jednotlivé časti postavy v závislosti od cvikov, ktoré praktizujete.

Prečítajte si aj: Ktoré športy dajú najviac zabrať životnému prostrediu?

Foto na titulke: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie