Ktoré športy dajú najviac zabrať životnému prostrediu?

0
Ktoré športy dajú najviac zabrať životnému prostrediu?

Napriek mnohým výhodám prináša praktizovanie niektorých športov aj isté mínusy. Tie sa nespájajú iba s rizikom zranenia alebo iných zdravotných komplikácií. Pri vybraných športových aktivitách môže dochádzať aj k znečisťovaniu životného prostredia.

Väčšina športov nepredstavuje pre životné prostredie žiadnu záťaž, pokiaľ sa nevykonáva na vrcholovej úrovni sprevádzanej mašinériou plnou výroby suvenírov a neustáleho lietania po planéte. Problémy spôsobujú skôr aktivity, ktoré nie sú založené na pohybovej stránke a k ich praktizovaniu sa využívajú dopravné prostriedky. Rizikové sú aj športy, ktorých vykonávanie zasahuje do ekosystému, prípadne narúša rovnováhu v prírode.

Motoristické športy

Jazdenie rýchlych športových vozidiel po okruhoch prináša extrémne vysokú spotrebu paliva. Čím idú tieto vozidlá na vyššie obrátky, tým vylučujú viac oxidu uhličitého. Týka sa to najmä súťaží, ktoré trvajú niekoľko hodín. Samostatnou kapitolou sú aj preteky terénnych vozidiel, kde sa okrem vysokej spotreby paliva ničí aj príroda. Z motoristických športov dávajú planéte zabrať aj preteky kamiónov či súťažné jazdy na tankoch, ktoré sú v niektorých krajinách stále aktuálne.

Letecká akrobacia

S dosť vysokou spotrebou paliva a vysokou produkciou emisií musíme rátať aj pri ukážkach klasickej leteckej akrobacie. Aj v tomto prípade sa celková záťaž na životné prostredie ešte viac zvyšuje kvôli výkonu na plné obrátky, ktorý je pre technické zvládnutie prezentovaných akrobatických kúskov smerodajný. Keďže festivalov a súťaží, ktoré majú leteckú akrobaciu bežne v programe, je dosť po celom svete, tento šport sa právom radí medzi najškodlivejšie zo všetkých.

Parašutizmus

Kvôli lietadlám je medzi najškodlivejšími športmi z hľadiska záťaže na životné prostredie aj parašutizmus. Pri tom je však záťaž diametrálne menšia ako pri uvedenej leteckej akrobacii. Lietadlá sa totiž pri tejto aktivite využívajú len kvôli dopraveniu parašutistov do vzduchu. Po zoskoku z lietadla sa šport okamžite mení na jeden z najekologickejších. Stále však zaostáva za „zelenšou“ alternatívou, ktorou je paragliding. Na jeho praktizovanie nie je nutné žiadne lietadlo.

Preteky motorových člnov

Zo športov, pri ktorých sa spotrebúva obrovské množstvo paliva, stoja za zmienku aj preteky motorových člnov. Produkciou emisií sa však škodlivosť tohto športu zďaleka nekončí. Ak sú preteky organizované na prírodných vodných plochách, rýchla jazda motorových člnov môže narúšať aj život pod hladinou vody. Nehovoriac o tom, že spaľované nečistoty sa nedostávajú len do vzduchu, ale takisto aj do vody, čo môže mať značný dopad na lokálny ekosystém.

Poľovníctvo

Narúšať ekosystém môže aj poľovníctvo. V takomto prípade je plusom, že pri love sa okrem presunu autom nespaľujú žiadne škodliviny. Daňou za to je ale smrť ulovených zvierat, ktorá môže mať následky na rovnováhu potravinového reťazca v prírode. Veľkou hrozbou je najmä pytliactvo, pri ktorom sa nezasahuje iba do potravinového reťazca. Problémom je skôr záľuba v love ohrozených druhov, čím sa zvyšujú riziká ich celkového vyhynutia.

Lyžovanie

Negatívne dopady na prírodu má aj lyžovanie. Životné prostredie ale neohrozuje vykonávanie samotného športu. Riziká prináša výstavba lyžiarskych stredísk. Kvalitný lyžiarsky areál totiž nezahŕňa iba zjazdovky či bežecké trate. Jeho súčasťou bývajú aj lanovky, hotely, parkoviská a často aj obchody a iné komerčné prevádzky. Ich vplyv na prírodu sa nemusí prejavovať iba výrubom stromov a odstraňovaním zelene. Známe sú aj prípady, kedy vybudovanie nejakého objektu zasiahlo do stability prírodného pásma, v dôsledku čoho napríklad začalo vysychať vysokohorské pleso.

Foto: www.pixabay.com

Znečisťovanie životného prostredia uvedenými športovými aktivitami nemusí byť dôvodom na ukončenie ich praktizovania. Postačí nájsť spôsoby, ako ich vykonávať šetrnejšie a dbať o čo najnižší dopad na planétu. V mnohých prípadoch sa to už niekoľko rokov darí pomocou zelených energií a nových ekologickejších stavebných či výrobných metód.

Prečítajte si aj: Ako si vybrať tenisky, ktoré pri športe prinavracajú energiu?

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie