10 najlepších a najinšpiratívnejších športovkýň 20. storočia

0
10 najlepších a najinšpiratívnejších športovkýň 20. storočia

Začiatkom 20. rokov minulého storočia všestranná americká atlétka Babe Didrikson Zaharias prekonala hranice športu. Spoločnosťou Associated Press bola zvolená za najväčšiu atlétku prvej polovice 20. storočia.

Sestry Williamsovej predefinovali pôsobenie žien v tenise a sú ocenené ako priekopníčky v štýle hry, v ktorej ženy vsádzajú na silu úderu.

Od deväťdesiatych rokov 20. storočia sa niekoľko športovkýň doslova stalo ikonami a to aj v oblastiach, ktoré so ženami predtým nemali nič spoločné. Futbalistky Alex Morgan a Megan Rapinoe sa nedávno pripojili k obľúbeným členkám tímu ako Mia Hamm a Abby Wambach.

Počas minulého storočia ženy v športe pôsobili a slúžili ako inšpirácia pre tých, ktorí chcú dosiahnuť úspech.

Začalo to menami ako Wilma Rudolph a Billie Jean King, ale šport sa stal doménou žien aj vďaka sestrám Williamsových, Megan Rapinoe a Katie Ledecky.

Podľa istej štúdie z roku 2018 o náraste popularity ženského športu má v súčasnosti záujem o ženské športy až 84% všetkých fanúšikov športu.

Nižšie vám predstavíme 10 najznámejších atlétiek, ktoré pomohli inšpirovať ženy k športu.

1. Billie Jean King

Bývalá svetová profesionálna tenistka Billie Jean King je považovaná za jednu z najväčších tenistiek všetkých čias. Vyhrala 39 titulov Grand Slam, z toho 12 v dvojhre, 16 v dvojhre žien a 11 v dvojhre.

Kingová je zástancom rodovej rovnosti a sociálnej spravodlivosti. Keď sa začala éra rovnosti v roku 1968, viedla kampaň za rovnakú odmenu pre mužov a ženy. Stala sa prvou atlétkou, ktorá v roku 1971 zarobila viac ako 100 000 dolárov za výhry, ale nerovnosti pokračovali.

V roku 1973 ju vyzval tenista Bobby Riggs, ktorý tvrdil, že ani najlepšie ženské hráčky ho nedokážu poraziť, zápas s ľahkosťou vyhrala.

Dnes je Billie Jean King stále hlavným zástancom žien a rovnosti LGBTQ. Športovú kariéru skončila v roku 1983. Zaujímavosťou je, že bola manželkou známeho moderátora Larryho Kinga.

Bobby Riggs a Billie Jean, zdroj: instagram.com/billiejeanking

2. Lindsey Vonn

Lindsey Vonn je jednou z dvoch lyžiariek, ktorá vyhrala štyri celkové majstrovstvá sveta. Od roku 2008 do roku 10 a ďalších v roku 2012 získala tri po sebe idúce tituly. Bola tiež prvou americkou ženou, ktorá získala v zjazde zlatú medailu, čo sa jej podarilo na Zimných olympijských hrách 2010.

Vonn získala v roku 2016 titul krištáľovej gule na 20. svetovom pohári, aby prekonala Ingemara Stenmarka v celkovom rekorde mužov a žien. Je tiež jednou zo šiestich žien, ktorá vyhrala preteky svetového pohára vo všetkých piatich disciplínach alpského lyžovania

Je jednou z najväčších lyžiarov všetkých čias. Získala tri olympijské medaile, štyri tituly Svetového pohára, 82 víťazstiev Svetového pohára a dve zlaté medaile Majstrovstiev sveta.

Vonn premeškala časti niekoľkých sezón v dôsledku zranení, ktoré ju nakoniec v roku 2019 donútili odísť do dôchodku.

instagram.com/lindseyvonn/

3. Aly Raisman

Aly Raisman je dvojnásobná olympijská gymnastka. V roku 2012 získala dve zlaté medaily a jednu bronzovú medailu na vyvažovacom lúči. V roku 2016 si odniesla dve strieborné medaily a ďalšiu tímovú zlatú medailu.

Stala sa zástankyňou v boji proti sexuálnemu zneužívaniu. Raisman bola jednou z viac ako 100 gymnastiek, ktoré sa prihlásili, aby vystúpili proti bývalému doktorovi tímu gymnastiky USA Larrymu Nassarovi. Od Nassarovho procesu využila svoju platformu, aby sa zamerala na upevnenie gymnastiky a spravodlivosti v USA pre všetky obete sexuálneho zneužívania.

instagram.com/alyraisman/

4. Katie Ledecky

Americká plavkyňa Katie Ledecky získala päť zlatých olympijských medailí a 14 zlatých medailí majstrovstiev sveta, čo je rekord pre plavkyňu. V súčasnosti má svetový rekord v 400-m, 800-metrovom a 1500-metrovom voľnom štýle žien.

Ledecky debutovala na medzinárodných olympijských hrách v Londýne v roku 2012 vo veku 15 rokov a všetkých prekvapila, keď získala zlatú medailu v ženskom 800-metrovom freestyle, čím sa stala najmladšou v histórii. O štyri roky neskôr sa stala najviac ovenčenou atlétkou olympijských hier 2016 so štyrmi zlatými medailami, jednou striebornou medailou a dvoma svetovými rekordami. Počas svojej kariéry prekonala štrnásť svetových rekordov.

instagram.com/katieledecky/

5. Steffi Graff

Bývalá nemecká tenistka Steffi Graf je jediný tenista, ktorý vyhral každý turnaj Grand Slam najmenej štyrikrát a v tom istom kalendárnom roku vyhral všetky štyri tituly singlov Grand Slam single a olympijskú zlatú medailu. Celkovo získala 22 titulov singlov Grand Slam.

Ženskou tenisovou asociáciou bola zaradená do svetovej jedničky na 377 týždňov, čo je najdlhšia doba pre tenistu od začiatku hodnotenia.

Spolu s Margaret Court sú jedinými hráčkami, ktoré päťkrát vyhrali tri turnaje Grand Slam v kalendárnom roku, medzi mužmi a ženami.

Jej agresívna hra bola známa ako východiskový bod pre dnešný moderný štýl hry. Je považovaná za najväčšiu tenistku všetkých čias, vrátane veľkej tenisovej Billie Jean Kingovej. Je ocenená za to, že pomohla zvýšiť popularitu tohto športu v Nemecku, kde je odvtedy populárna.

Grafová odišla v roku 1999 a bola uvedená do tenisovej siene slávy v roku 2004.

Prečítajte si aj článok o najslávnejších bojovníčkach na striebornom plátne

Steffi Graff s Gabrielou Sabatini, zdroj: instagram.com

6. Nastia Liukin

Nastia Liukin bola kľúčovým členom amerického gymnastického tímu počas troch majstrovstiev sveta a Pekingských olympijských hier v roku 2008. Získala päť olympijských medailí, čo bol rekord v počte medailí, ktoré získala americká gymnastka na jediných olympijských hráchu. 

Nastia bola štvornásobnou víťazkou sveta. Mala však pauzu a pokúsila sa o návrat v roku 2011 s nádejou na vytvorenie olympijského tímu v roku 2012. Počas olympijských skúšok však niekoľkokrát padla a v roku 2012 odišla do dôchodku.

Teraz je gymnastickou analytičkou spoločnosti NBC Sports a organizuje každoročný pohár Nastia Liukin na podporu rozvoja gymnastiky.

instagram.com/nastialiukin/

7. Danica Patrick

Danica Patrick je najúspešnejšou ženou v histórii amerických závodov na štyroch kolesách. V športe získala viacnásobné prvenstvá, vrátane toho, že bola prvou a jedinou ženou, ktorá vyhrala preteky v sérii IndyCar na Indy Japan 300 v roku 2008.

Patrick mala najvyššie umiestnenie aj v Indianapolise 500 (tretia) a Daytone 500 (ôsma). Nemala až toľko úspechov, aké mnohí očakávali, ale mala nepopierateľný vplyv na šport.

V prevažne mužskom priemysle je Patrick často ocenená za to, že inšpirovala viac žien, aby sa zúčastnili na závodných automobiloch a motoristickom športe.

https://www.instagram.com/danicapatrick/

8. Ronda Rousey

Ronda Rousey je profesionálna zápasníčka a bývalá bojovníčka v zmiešaných bojových umeniach. Je považovaná za jednu z najväčších atlétiek vôbec ako jediná žena, ktorá vyhrala majstrovstvá UFC aj WWE. Je tiež jednou z mála žien, ktorá sa podujala na udalosť pay-per-view.

Na olympijských hrách v roku 2008 získala Rousey v džude bronzovú medailu a stala sa tak prvou americkou ženou, ktorej sa to podarilo. Zúčastnila sa prvého ženského boja UFC a úspešne obhájila svoj titul proti Lize Carmouche.

Rousey bola prvou ženskou bojovníčkou, ktorá bola uvedená do Siene slávy UFC v roku 2018. V tom istom roku podpísala zmluvu s WWE a začala profesionálny zápas. Mimo ringu Rousey napísala autobiografiu a hrala v niekoľkých filmoch vrátane filmov Furious 7 a Mile 22.

instagram.com/rondarousey_0fficial/

9. Mia Hamm

Futbalová ikona Mia Hamm bola členkou USWNT v rokoch 1987-2004. Dvojnásobná olympijská zlatá medailistka a dvojnásobná majsterka sveta FIFA žien. Počas svojich vysokoškolských rokov doviedla University of North Carolina Tar Heels na štyri po sebe idúce Majstrovstvá žien vo futbale NCAA Division I.

Hamm bola členom USWNT počas úvodného Svetového pohára žien v roku 1991 v Číne a zostala v tíme pre tri nasledujúce turnaje. Bola tiež členom amerického tímu počas olympijských hier v Atlante v roku 1996, čo boli prvé hry, ktoré usporiadali ženský futbal ako udalosť.

Hamm sa umiestnila na treťom mieste v histórii USWNT s 276 medzinárodnými kapitánmi a prvá v kariérových asistenciách so 144. Bola prvou ženou, ktorá bola uvedená do Svetovej futbalovej siene slávy.

Odišla do „dôchodku“ v roku 2004, ale mnohých v športe inšpirovala, vrátane 2019 majsterky sveta vo futbale Rose Lavelle.

instagram.com

10. Michelle Kwan

Americká krasokorčuliarka v dôchodku Michelle Kwan je päťnásobná majsterka sveta a deväťnásobná majsterka USA, ktorá ju spája s rekordom všetkých majstrovstiev sveta. Je dvojnásobnou olympijskou medailistkou, ktorá získala striebro v roku 1998 a bronz v roku 2002.

Je najviac preslávenou krasokorčuliarkou v histórii USA a je považovaná za jednu z najväčších krasokorčuliariech všetkých čias. Kwan ukradla srdcia Američanov, aby sa stala jednou z najobľúbenejších atlétiek v krajine.

instagram.com/michellewkwan/

žiadne príspevky na zobrazenie