10 tipov, na čo nezabudnúť pred dovolenkou

0
10 tipov, na čo nezabudnúť pred dovolenkou
dovolenka

Chystáte sa na výlet alebo na dovolenku? Prinášame vám niekoľko tipov, ktorými sa môžete inšpirovať a urobiť si krátky check-list, aby ste na nič podstatného nezabudli. Či už zariadiť si tie najdôležitejšie veci pred odchodom alebo aby vám niečo nechýbalo na mieste pobytu.

1. Cestovné poistenie

Poistenie je jednou z vecí, ktoré si neuvedomujete, že ho potrebujete, až kým sa niečo nestane. Vždy sa môže stať, že svoju cestu budete musieť zrušiť alebo skrátiť, a určite nechcete platiť zbytočné storno poplatky. Alebo sa stane niečo počas vášho pobytu a budete musieť platiť za zdravotnú starostlivosť. Keď urobíte prvú platbu súvisiacu s vašou cestou – či už je to letenka, alebo zaplatenie hotela – zaobstarajte si poistenie, ktoré ju pokryje. Iste, nemusíte ho využiť, ale bude dobré vedieť, že máte v zálohe plán B.

Pri cestách do členských krajín EÚ je potrebné mať preukaz zdravotného poistenca. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s dostatočným časovým predstihom. Jeho vybavovanie trvá do 30 dní.

2. Peniaze

Nevymieňajte si žiadne peniaze v strediskách na výmenu peňazí, ktoré zvyčajne účtujú vysoký poplatok. Namiesto toho použite pri príchode bankomat alebo získajte kartu s poplatkom za zahraničné transakcie vo výške 0%. Vždy je dobré mať aspoň pár drobných v mene krajiny, do ktorej cestujete, môže sa vám stať, že si budete chcieť niečo kúpiť a na blízku nebudete mať žiadnu zmenáreň.

Niekedy pri prechode hraníc môže kontrolujúci úradník požiadať o preukázanie sumy, zodpovedajúcej finančnému zabezpečeniu. Potrebnú sumu na jeden deň si určuje každý štát samostatne a taktiež určuje, či na jej preukázanie stačí platobná karta, cestovné šeky alebo hotovosť.

3. Prieskum

Prečítajte si informácie o cieli vašej cesty! Najlepšie miesta na výlety, jednodňové výlety, miestne jedlá, historické pamiatky, každodenné frázy a dokonca aj výmenný kurz. Oboznámte sa s dispozíciou mesta a verejnou dopravou – keď viete, že tieto veci môžete neskôr využiť.

Vždy doporučujem, aby ste si vytvorili zoznam atrakcií, ktoré chcete vidieť, a zobrazili ich na mape, aby ste mali predstavu o tom, ako ďaleko sú pamiatky vo vzťahu k ostatným budovám a cestám, a tak budete na svojich cestách najefektívnejšia. A dobré informácie o najlepších destináciách nájdete aj na TripAdvisor.

Foto: pixabay.com

4. Pasy a víza

Väčšina krajín umožňuje cestujúcim navštíviť až 90 dní bez víz. Väčšina, ale nie všetky. Pred cestou musíte skontrolovať on-line, či budete potrebovať víza, pretože niektoré krajiny majú proces, ktorý by mohol trvať niekoľko hodín, alebo vo výnimočných prípadoch, niekoľko mesiacov. Potrebujete vopred papierové vízum (Čína)? Môžete ho dostať pri príchode (Turecko)? Môžete ho vydať online (Argentína)?

A hlavne, nezabudnite na doklady ako pasy. Pasy musíte mať pri vstupe do niektorých krajín vybavené už pol roka predtým, ako vycestujete. Bližšie informácie si môžete pozrieť na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Občiansky preukaz môžete využiť namiesto pasu v týchto krajinách: členské štáty EÚ, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko, Čierna Hora, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Albánsko, Gruzínsko, Moldavsko, Gibraltár. Niekde však pri leteckej preprave môžu požiadať aj o váš pas.

5. Dokumenty

Urobte si kópie svojich cestovných dokladov, vrátane cestovného pasu, itinerára, cestovného poistenia, núdzových telefónnych čísel, potvrdení zájazdu a nechajte ich s priateľom alebo členom rodiny doma. Naskenujte ich a odošlite aj e-mailom, aby ste mali vždy elektronickú kópiu v prípade, že stratíte svoje papierové kópie.

6. Pozor na zdravie!

Zostať zdravý a hydratovaný je jedným z najdôležitejších tipov. Na dlhých letoch je dobré vyhnúť sa alkoholu a káve, obe môžu dehydratovať váš organizmus. V deň cestovania si pred letom zajedzte dobré jedlo, pretože nemusíte jesť niekoľko hodín. Držte sa jednoduchých a ľahko stráviteľných potravín.

Kúpte si fľaškovú vodu alebo si zoberte prázdnu fľašu s vodou a naplňte ju v blízkosti odletovej brány na letisku. Vezmite si balenia všetkých liekov, ktoré potrebujete, a ak cestujete do krajín tretieho sveta, imodium na hnačku. Určite sa vám zíde aj balenie prvej pomoci – napr. leukoplast, lieky proti bolesti, gél proti poštípaniu hmyzom alebo spáleniu.

voda
Foto: pixabay.com

7. Zbaľte sa rozumne

Prečítajte si informácie o predpisoch na letiskách a o leteckých spoločnostiach, aby ste vedeli, čo si môžete zabaliť na cestu. Tak veľa položiek je teraz zakázaných, tak aby ste nemali pri vstupe na check-in zbytočné problémy s vašou príručnou batožinou. Použite číry plastový sáčok, do ktorého vložíte všetky tekutiny alebo gély, ktoré potrebujete – a pamätajte, že limit pre každú fľašu je 100 ml!

Nepodceňujte ani výber správneho kufra – nie je nič horšie, ako keď čakáte na svoju batožinu a zistíte, že váš kufor sa po ceste v lietadle rozpadol. Obaliť ho do fólie tiež nie je ideálne riešenie, ak budete rýchlo niečo potrebovať, čím ho otvoríte? V príručnej batožine nožničky nosiť nesmiete.

Pri balení vám určite pomôžu aj menšie úložné boxy, pre ženy je nevyhnutné zaobstarať si napríklad praktickú tašku na kozmetiku.

kufor
Foto: pixabay.com

8. Oblečte sa pohodlne

Ak sa dostavíte na letisko v pevnom a tesnom oblečení, ktoré zastaví váš krvný obeh, bude to po niekoľkých hodinách v lietadle poriadna bolesť. Takže si vyberajte svoje šaty správne! Namiesto vysokých podpätkov a obtiahnutých džínsov zvoľte priedušné látky a pohodlné topánky. Vždy je dobré obliecť si niekoľko vrstiev – môžete sa pri pustenej klíme v lietadle zahriať, a keď vystúpite v horúčave von, môžete si ich vyzliecť.

9. Naplánujte si prvý deň

Samozrejme, chcete byť spontánni. Radi žijete slobodne, a preto sa vydávate na skvelý výlet! Ale ten prvý deň môže byť skutočným utrpením: prísť do neznámej krajiny s ťažkou batožinou a snažiť sa zorientovať. Urobte si láskavosť a naplánujte si prvý deň.

Požiadajte napríklad svoj hotel, aby vás niekto vyzdvihol na letisku, aby ste sa mohli ihneď zaregistrovať a vyložiť svoje tašky. Akonáhle budete mať čas na osvieženie, a vybalíte sa, môžete sa vybrať do preskúmania vášho okolia. Niekedy, ak nemáte svoju izbu ešte nachystanú, je možné svoju batožinu odložiť a uzamknúť priamo v hoteli. Vtedy je dobré mať po ruke napríklad plavky a šľapky, aby ste ich nemuseli vyhrabávať z kufra, a môžete si ísť hneď zaplávať.

10. Malé užitočné drobnosti

Na čo je dobré nezabudnúť? Napríklad na nabíjačky na mobily, na štipce, ktoré oceníte pri vešaní mokrých plaviek, prášok na pranie, kvapky do uší, púzdro na mobil a na doklady, igelitové sáčky (ak si chcete z raňajok odniesť napríklad ovocie), gumičky do vlasov, malé šitie do vrecka…

Predošlý Redakčný výber akčných žien
Pokračovať Naučili sme sa byť kópiou
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie