Prechádzka prírodou, zlepšenie kondície, panoramatický výhľad. Nielen to je odmenou za absolvovanie výstupu k najkrajším vyhliadkovým vežiam na Slovensku. V rámci ich návštevy nás čaká aj prehliadka originálneho dizajnu, ktorý robí (nielen) z vybraných 10 rozhľadní vrcholové architektonické diela.
1. Rozhľadňa Tokaj (Malá Tŕňa)
12-metrová rozhľadňa medzi tokajskými obcami Malá Tŕňa a Černochov sa môže pochváliť jedinečným dizajnom, aký inde na Slovensku nenájdeme. Atypická veža je prevedená v tvare vínneho suda, čím ideálne zapadla do prostredia vinárskeho regiónu. Nie náhodou sa tvorcom návrhu tohto diela podarilo získať v súťaži Stavba roka 2015 Cenu verejnosti.
2. Rozhľadňa Čerešenka (Čižatice)
Autori rozhľadne v Čižaticiach neďaleko Košíc vsadili na celkom iný dizajn aj materiál ako v prípade tokajskej stavby. 11-metrová veža bola postavená v tvare kamenného hranola, ktorý je ozdobený veľkým krížom. Jej dizajn má vzbudzovať stredoveký dojem, ktorý umocňujú občasné rytierske a sokoliarske podujatia organizované priamo pri veži.
3. Vyhliadková veža Hradová (Košice)
Aj keď v posledných rokoch je trendom výstavba drevených a kamenných rozhľadní, na mape Slovenska nechýbajú ani oceľové stavby tohto druhu. Príkladom je 21,5-metrová vyhliadková veža Hradová v Košiciach, ktorá je pýchou rovnomenného košického vrchu. Oceľová stavba sa radí k najkrajším vďaka 3 vyhliadkovým terasám, nad ktorými sa týči tvarovaná plechovo- drevená strecha.
4. Rozhľadňa Májka (Východná)
Útulná dedinka pod Tatrami sa preslávila folklórnym festivalom organizovaným v obrovskom amfiteátri pre niekoľko tisíc ľudí. Súčasťou areálu vo Východnej je aj 28-metrová rozhľadňa Májka ponúkajúca výhľad na majestátne tatranské končiare. Ten sa naskytá priamo z vrcholu drevenej stavby, ktorej návrh je typickou ukážkou tradičnej ľudovej architektúry.
5. Rozhľadňa Zbojská (Tisovec)
V štýle tradičnej ľudovej architektúry bola postavená aj rozhľadňa v sedle Zbojská neďaleko Tisovca. Zo sedla je to k štvorhrannej drevenej rozhľadni len 10 až 15 minút. Odmenou za jej návštevu nebudú iba nádherné scenérie Veporských vrchov a Muránskej planiny. O zážitok sa postará aj interiér obohatený vypreparovanými zvieratami, pamätnými kronikami a tematikou ovčiarstva a zbojníctva.
6. Rozhľadňa na Maginhrade (Nižný Skálnik)
Niekoľko rozhľadní umožňujúcich sledovať okolie z vtáčej perspektívy bolo vybudovaných aj v regióne Malohont. Najvyššia z nich sa vypína na vrchu Maginhrad v Revúckej vrchovine. Kedysi tu stál drevený hrad, v súčasnosti tu stojí skoro 17-metrová drevená veža s kamenným základom, ku ktorej sa dá dostať náučným chodníkom Po stopách Maginhradu.
7. Strážna veža Vartovka (Krupina)
13-metrová kamenná veža s drevenou terasou a strechou nie je iba jedna z najkrajších, ale tiež najstarších rozhľadní na Slovensku. Postavená bola v 16. storočí ako vartovka plniaca strážnu funkciu. Historická stavba sa nachádza na kopci nad Krupinou, na ktorý sa dostaneme autom aj peši. Z rozhľadne možno pozorovať Krupinskú planinu aj časť Štiavnických vrchov.
8. Rozhľadňa Háj (Nová Baňa)
Kombinácia dreva a kameňa bola použitá aj pri návrhu a následnej realizácii rozhľadne na novobanskom vrchu Háj. Na výstavbu sa však použil špeciálny kameň známy ako ryolit s typickým červenkastým odtieňom, ktorý je lokálnym materiálom priamo z oblasti Novej Bane. Zvyšok konštrukcie tvorí drevo, z ktorého je aj kríž na vrchole veže umiestnený vo výške 18 metrov.
9. Rozhľadňa na Bobovci (Stará Bystrica)
Kysuce patria z hľadiska počtu rozhľadní medzi najbohatšie regióny. Elegantné vyhliadkové veže vyrástli vo viacerých lokalitách vrátane Starej Bystrice. Nad kysuckou dedinou známou jediným orlojom v celej krajine sa vypína nádherná rozhľadňa vzbudzujúca dojem historickej hradnej veže. Postavili ju priamo na vrchu Bobovec, odkiaľ dovidieť až na Martinské hole.
10. Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle (Bratislava)
Výber 10 z najkrajších slovenských rozhľadní uzatvárame jednou z najnovších vyhliadkových veží, ktorá sa hneď po ukončení realizácie zaradila medzi symboly nášho hlavného mesta. 21-metrová stavba nezaujme iba otvorenými výhľadmi z vrcholu Devínskej Kobyly. Pozornosť vzbudzuje aj neobvyklým dizajnom, ktorého súčasťou je 7 poschodí. Pri výstupe na najvyššie z nich je potrebné zdolať 112 schodov.
Zdroj foto na titulke: Pixabay