Ako zariadiť interiér v štýle pop-art?

0
Ako zariadiť interiér v štýle pop-art?

Hravý, svieži, kreatívny, rozmanitý. To sú len niektoré prívlastky, ktoré si získal jeden z najoriginálnejších interiérových štýlov známy ako pop-art. Práve vďaka nim si jeho typické prvky a dizajnové variácie nachádzajú cestu do bytov a domov na celom svete.

Interiérový štýl, ktorý nie je na dizajnérskej scéne ani 100 rokov, má najväčší boom za sebou. Napriek tomu si stále nachádza nových priaznivcov, ktorí hľadajú možnosti, ako by pretvorili svoj domov či pracovňu na živší a duchaplnejší priestor. Práve schopnosť vniesť do interiéru poriadnu dávku zábavy, kreativity a uvoľnenia je hlavnou prednosťou pop-artu.Foto: Pixabay

Vznik a história pop-art štýlu

Prvé vážnejšie zmienky o pop-art štýle sa začali objavovať v 50. rokoch 20. storočia. Najprv išlo o nový výtvarný smer, z ktorého neskôr začal čerpať aj interiérový dizajn. V 60. rokoch už v USA a vo Veľkej Británii patril medzi najvyhľadávanejšie smery. Ako svieži a zábavný štýl vsádzajúci na gýč a populárne prvky z masovej kultúry sa rýchlo stal protiváhou starých konvenčných štýlov, čo pomohlo zahájiť jeho veľkú medzinárodnú expanziu.

Pop-art ako interiérový štýl dnes

Pre dizajn 20. storočia boli typické rýchle zmeny trendov, s čím sa na scénu takmer v každej dekáde dostali nové interiérové štýly. Svoju pozíciu na vrchole si však udržali len krátkodobo. Potom sa stiahli do úzadia, odkiaľ prinášali nové dizajnérske tipy len pomaly rastúcej skupine priaznivcov. Podobný osud postretol aj pop-art štýl, ktorý má časy najväčšej slávy za sebou. Napriek tomu sa teší dosť slušnému záujmu majiteľov bytov a domov, ktorí chcú vniesť do svojich interiérov nadčasové farby, tvary a materiály.

Typické prvky pop-art štýlu:

Farebné kombinácie – Jedným z najtypickejších znakov pop-art štýlu je pestrofarebnosť. Pestré kombinácie môžu byť prítomné v podobe farby na stenách alebo vo forme rozmanitých bytových doplnkov. Najviac vyhľadávané sú výrazné odtiene žltej, oranžovej alebo fialovej, ktoré majú pôsobiť trochu extravagantne.

Veľké tvary a formáty – Výrazné farebné akcenty nesmú chýbať ani na fotkách či obrazoch, ktoré zdobia steny týchto domácností. Ak majú mať typický nádych pop-artu, musia byť v čo najväčšom formáte, vďaka ktorému okamžite udrú do očí. Veľkosť je kľúčová aj pre sedačky, nástenné lampy či iné bytové vybavenie.

Aktuálne „pop“ motívy – Využitie populárnych motívov, ktoré sú aktuálne „in“, vyplýva aj zo samotného názvu tohto interiérového štýlu. Nie náhodou sa jeho súčasťou stávajú doplnky inšpirované aktuálnymi trendmi v masovej kultúre. Jedná sa o rôzne doplnky, ktorých dizajn čerpá zo známych reklamných motívov  alebo imituje aktuálne najpredávanejšie produkty.

Gýčové bytové doplnky – Bytové doplnky v pop-art interiéroch nemusia mať iba reklamný podtón. Milovníci tohto štýlu preferujú širokú škálu dizajnových prevedení, medzi ktorými nechýbajú jednoduché gýčové dekorácie. Vo väčšine prípadov sa jedná o predmety zhotovené z plastu alebo z iných umelých materiálov.

Ako dostať pop-art do bytu?

– pri zariaďovaní priestoru kombinujte 2 až 3 výrazné farby

– postele a sedačky ozdobte väčšími farebnými vankúšmi

– na steny si zaveste plagáty s tvárami známych osobností

– do domácnosti pridajte doplnky s komixovými motívmi

– z motívov využívajte aj bodky, linky a geometrické tvary

– vsaďte na svetelné efekty, LED pásiky a tónované svetlá

Rozmanitý a extravagantný pop-art štýl nie je pre každého. Hodí sa najmä do domácností, kde sa kladie dôraz na potrebu vyniknúť a ukázať sa. Už prví priekopníci tohto interiérového štýlu o ňom hovorili ako o dizajne pre odvážnych mestských ľudí, ktorí milujú trendy a masovú kultúru. V ich osobnostnej výbave by nemala chýbať ani chuť zabávať sa a užívať si pozíciu v stredobode pozornosti, pri ktorej sa môžu uvoľniť a cítiť sa slobodní.

Foto na titulke: Pixabay

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu