Prišiel čas dovoleniek a k tomu neodmysliteľne patrí balenie. Pri pracovnej vyťaženosti, alebo pri malých deťoch, keď sa často sa balíte v strese a nemáte dostatok času a kľudu, sa vám môže stať, že zabudnete na nejakú dôležitu vec. Preto je vhodné spraviť si pred odchodom na dovolenku zoznam vecí, ktoré si chystáte zabaliť.
1. Kufor – niekedy máme nachystané veci, ale zabudneme na to najpodstatnejšie – zistíme, že máme starý kufor, alebo batožinu, ktorá rozmermi nevyhovuje. Prichystajte si vhodné kufre, ato aj pre deti, ak ich nebalíte do jedného kufra spolu s vašimi vecami.
2. Cestovný pas – pred dovolenkou si skontrolujte pasy, najmä pri deťoch sa stáva, že zabudneme na to, že je neplatný. Dieťaťu mladšiemu ako 13 rokov sa vydáva pas s platnosťou na 5 rokov, mladšiemu ako 5 rokov sa vydáva s platnosťou iba na 2 roky.
3. Pripravte si príručnú batožinu – má zmysel najmä pri cestovaní lietadlom – niečo na čítanie, keksíky, čistiace utierky, vankúš do lietadla alebo masku na oči, aby ste sa vyspali… Môžete si vziať aj mlieko pre bábätko, to je dovolené aj v množstve nad 100 ml (obyčajne vyzvú, aby ste to ochutnali:)
4. Mobil a nabíjačku – niekedy zvykneme nechať mobil v nabíjačke a potom na neho zabudneme, je lepšie si to pripraviť dopredu, prípadne kúpiť aj ďalšiu nabíjačku a nachystať dopredu do batožiny. Ak používate tablet, vezmite aj ten, deti to pri dlhej ceste veľmi ocenia:)
5. Dioptrické okuliare (tie je vhodné umiestniť do príručnej batožiny, aby ste ich mali po ruke pri čítaní), šošovky aj s roztokom (na 10 dní vám vystačí aj cestovné 200 ml balenie), slnečné okuliare s UV faktorom.
Prečítajte si aj tento článok o cestovaní ako o životnom štýle.
6. Nachystajte si fotoaparát a kartu do neho (skontrolujte, či má dostatok pamäte a uložte fotografie, ktoré sú na nej), pripadne aj kameru, a pripravte si náhradné batérie alebo nabíjačku
7. Zoberte si so sebou aj peniaze v miestnej mene – niekedy je nevýhodné rozmieňať eurá na inú menu priamo na mieste, kvôli vyššiemu kurzu. Hotovosť je dobré umiestniť na viacero miest – ak vám napríklad ukradnú príručnú batožinu, budete mať niečo aj v kufri, alebo pri sebe. Môžete si vziať aj bankomatovú kartu ako poistku.
8. Lekárnička je základom každého vybavenia na cesty – mala by obsahovať leukoplast, dezinfekciu, lieky na nevoľnosť, bolesti hlavy, čierne uhlie, cukríky proti boleniu hrdla, kvapky do nosa, do uší a pod. Pre deti určite nezabudnite vziať na Nurofen a teplomer. Do hôr by som pribalila aj sadu na vybratie kliešťa.
9. Tip pre mamičky – vezmite si so sebou aj trocha prášku na pranie, alebo mydlo, plus niekoľko štipcov k tomu (prípadne aj šnúru alebo lanko na vešanie prádla) – oceníte to, keď sa vám väčšina vecí spotí, zašpiní alebo zamočí.
10. Vezmite si aj malé šitie do vrecka – s ihlou, niťami, gombíkom, gumičkou a zicherkami – môže vá szachrániť, keď sa vám odpára gombík alebo odtrhne ramienko na šatách, napríklad takéto.
11. Opaľovací krém – radšej vyšší faktor, na Slovensku vám postačí 30 SPF, do zahraničia vezmite radšej 50 SPF. Ochranný faktor udáva o aký násobok času si možno po nanesení prípravku predĺžiť pobyt na slnku. Ak napríklad bežne vydržíte na slnku 10 minút bez začervenania, a použijete faktor 8, potom môžete na slnku pobudnúť až 80 minút.
12. Plavky, pohodlné šľapky, klobúk, pareo a veci na kúpanie – nafukovačku, ležadlo na pláž (i keď tie si môžete dokúpiť aj na mieste), ale dobré je mať aspoň vlastné kvalitnejšie plavecké okuliare.