17 najčastejšie chybne napísaných slov v angličtine

0
17 najčastejšie chybne napísaných slov v angličtine
pixabay.com

V období automatických opráv a kontroly pravopisu je ľahšie ako kedykoľvek predtým správne písať. Ale aj s najmodernejšou technológiou, ktorú máme k dispozícii, stále existuje zopár slov, ktoré neustále komolíme.

A keďže angličtina je na Slovensku najčastejšie používaným cudzím jazykom (okrem češtiny), posvietili sme si na najčastejšie porušenia pravopisu v angličtine. Z niekoľkých zdrojov, napríklad spoločnosti Merriam-Webster, Google a Oxfordského anglického slovníka (elektronická zbierka viac ako 2 miliárd slov) sme vytvorili zoznam tých najťažších slov. Pozrite si zoznam 17 najčastejšie chybne napísaných slov v anglickom jazyku.

1. accommodate – ubytovať

Ubytovanie, či už v súvislosti s miestom pobytu na dovolenke alebo miestom, kde roky žijete, je najlepšie, keď je priestorovo veľkorysé. Pri písaní slova však máme sklon k šetreniu a dávame mu iba jedno „m“, hoci má mať dve. Oxfordský anglický slovník uvádza „accommodate“ ako jedno zo svojich najťažšie napísaných slov.

2. lollipop – lízanka

Každý z nás má svoj vlastný spôsob, ako jesť tieto sladké dobroty. Ale existuje iba jeden spôsob, ako správne napísať toto komplikované slovo, a to s mäkkým „i“ a nie s „y“. Oxford to uvádza ako jedno z najčastejšie zle napísaných slov.

lizatko
pixabay.com

3. beautiful – krásny

Všetky tie samohlásky za sebou mätú nielen nás, ale aj samotných Američanov. Podľa zoznamu najviac chybne napísaných slov podľa Google Trends môžu byť naše pokusy hláskovať slovo „krásny“ pekne škaredé. „Krásny“ je na vrchole zoznamu ťažko napísateľných slov v neuveriteľných 11 štátoch, zďaleka najviac ako akéhokoľvek iné slovo na zozname.

4. tomorrow – zajtra

V zozname Trendy Google bolo toto slovo v Montane najviac nesprávne napísané slovo. Podľa Oxfordského anglického korpusu je „zajtra“ slovo, s ktorým väčšina z nás zápasí. Častokrát sa pomýlime a namiesto zdvojeného „r“ zdvojnásobíme „m“.

5. which – ktorý

Toto slovo sa veľmi podobá na slovo „witch“, teda čarodejnicu, alebo „sandwich“ – sendvič. Naša tendencia nesprávne hláskovať zámeno ho vynieslo do Oxfordského zoznamu slov s nesprávnym pravopisom.

6. unfortunately – na nešťastie

Bohužiaľ, máme tendenciu zabúdať, že v tomto slove je „e“. Je to na zozname najchybnejšie písaných slov v Oxforde.

7. across – naprieč

K tomuto slovu radi pridávame ďalšie písmeno „c“. Tento zvyk pomohol získať miesto na zozname častých chýb v Oxfordskom zozname.

Prečítajte si 20 najzaujímavejších faktov o veciach okolo nás

most
Foto: pixabay.com

8. aggression – agresia, hnev

Ukázalo sa, že písmeno „g“ nie je také agresívne, ako by malo byť, pokiaľ ide o hláskovanie slova „aggression“. Máme tu opačný problém ako s „across“, ktoré vyhodilo jednu zo svojich prvých spoluhlások.

9. remember – pamätať

Nezabudnite, že toto slovo má v strede slovo „mem“. Zdá sa, že pri písaní textu dávame prednosť krátkym spomienkam a orezaním slova na „rember“ alebo „remeber“. Oxford ho uvádza medzi najviac chybne napísané slová v anglickom jazyku.

10. tattoo – tetovanie

Možno by sme si mali natrvalo vytetovať na naše telá, že „tetovanie“ má druhé „t“. Podľa Oxfordského zoznamu je to jedno z najviac napísaných slov v angličtine.

11. government – vláda

Úlohou vlády je vládnuť – govern, nie vláda – gover, ale máme zvyk zabudnúť na to, že podľa Oxfordského zoznamu ju často nesprávne označujú ako „goverment“.

12. gist – podstata

Toto je jedno z tých slov, ktoré často počujete, ale nemusíte písať tak často, takže je ľahké počuť „jist“. Koniec koncov, každý, kto prediskutoval správny spôsob, ako vysloviť „súbor .gif“, môže oceniť zložitosť výzvy výslovnosti „j“ a „g“. Oxford ho zaradil medzi jedno z najnáročnejších slov.

13. miscellaneous – zmiešaný

Niet divu, prečo to máme skrátené na „misc“. kedykoľvek je to možné – je ťažké správne spellovať. Je to vlastne jedno z najťažších úloh v kvíze Merriam-Webster Spell It. Máme sklon pridať „s“, ktoré by tam nemali byť, alebo vynechať „l“, ktoré by tam mali byť.

 

pisanie
pixabay.com

14. occurrence – výskyt

Toto je perfektná búrka pravopisných pascí. Existujú dva páry dvojitých písmen a predposledné písmeno „e“, ktoré vyzerá, že by malo byť „a“ v závislosti od toho, ako vyslovíte slovo.

15. apparently – zrejme

Očividne všetci potrebujeme lekciu o tom, ako napísať slovo „očividne“ – to je „ent“, nie „ant“ ako mravec. Oxfordský anglický korpus to uvádza vo svojom zozname často nesprávne napísaných slov.

16. independent – nezávislý

Toto slovo nemá nič spoločné s príveskom „pendant“, ktorý by ste nosili okolo krku, napriek tomu máme tendenciu vymieňať „e“ na konci slova za „a“.

17. persistent – vytrvalý

Ak sa tým budete držať ďalej, budete môcť ovládať pravopis tohto často chybne napísaného slova. Podobne ako v prípade slova „nezávislý“, zvykneme si dať písmeno „a“ namiesto písmena „e“, vďaka čomu je toto jedno zo slov, ktoré si často mýlime.

Medzi časté chyby patrí aj zámena americkej angličtiny s britskou. Pozrite sa, aké rozdiely v gramatike či slovnej zásobe sú medzi britskou a americkou angličtinou.

zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

 

žiadne príspevky na zobrazenie