20 hackov na dovolenku v zahraničí či na jednodňový výlet

0
20 hackov na dovolenku v zahraničí či na jednodňový výlet

Ako sa nestratiť v cudzej krajine? Ako sa stravovať na dovolenke? Ako zamedziť krádežiam? Počas dovolenkového obdobia vám padne vhod niekoľko tipov, ako prežiť na dovolenke alebo pri cestovaní.

Hacky na cestovanie v zahraničí

1. Pred cestou si stiahnite Google Translate

Pomocou aplikácie Prekladač Google môžete priložiť fotoaparát svojho telefónu k ľubovoľnému textu a aplikácia ho preloží za vás. To je ideálne pre názvy ulíc, zoznamy zložiek na potravinách, cestovné poriadky verejnej dopravy atď.

2. Zmeňte si peniaze vopred

Vyhnite sa výmene peňazí na letisku, kde s najväčšou pravdepodobnosťou zaplatíte vysoké výmenné kurzy. Namiesto toho nakupujte za najlepšie ceny a podmienky. Objednajte si menu v predstihu pred vašou cestou, aby ste sa uistili, že získate najlepšiu ponuku.

3. Dávajte pozor na vreckové krádeže

Ak cestujete do oblasti, ktorá je známa vreckovými krádežami, noste so sebou fiktívnu peňaženku. Majte svoju skutočnú peňaženku blízko pri sebe na nenápadnom mieste (napríklad vo vrecku bundy) a maketu peňaženky nechajte v zadnom vrecku s malými alebo žiadnymi drobnosťami.

Prečítajte si: Vyhnite sa zbytočným poplatkom na letisku – naučte sa baliť do príručnej batožiny

pixabay.com

4. Uložte si niekoľko máp Google priamo do telefónu

Keď prvýkrát prídete do novej krajiny, možno sa nebudete môcť okamžite pripojiť k sieti Wi-Fi alebo dátam. Niekoľko kľúčových máp stiahnutých do telefónu vám môže pomôcť dostať sa do hotela alebo stretnúť sa s priateľmi/rodinou.

5. Pripravte sa na komunikáciu

Pred odchodom si stiahnite Viber, WhatsApp a Skype. Medzi týmito tromi aplikáciami by ste mali byť schopní komunikovať cez Wi-Fi s priateľmi a rodinou doma takmer z akéhokoľvek miesta.

Bezpečnostné hacky

6. Noste lekársky náramok

Ak máte zdravotný stav, o ktorom by mal zdravotnícky personál na pohotovosti vedieť, noste lekársky náramok a zobrazte tieto informácie na svojom telefóne. Niektoré telefóny obsahujú nastavenie, ktoré umožňuje zobrazenie týchto informácií bez toho, aby ste museli najprv zadávať heslo.

7. Rozdeľte si cennosti

Nenoste všetky cennosti na jednom mieste, ako napríklad pas, kľúče, telefón, hotovosť a kreditné karty. Rozdeľte ich medzi trezor vo vašej ubytovni, vašu kabelku a nechajte nejakú núdzovú hotovosť ukrytú na nejakom ďalšom mieste vo vašom hoteli. Ak cestujete sami, vezmite si dva kľúče od hotela a jeden si vložte do peňaženky alebo kabelky a druhý nechajte na recepcii.

Prečítajte si: Najlepšie hacky na letisku

8. Uložte si tiesňové čísla do telefónu

Pred odchodom na cestu si do telefónu uložte miestne tiesňové čísla. Tieto informácie nájdete na Wikipédii kliknutím na vašu destináciu, kde by malo byť uvedené číslo polície, hasičov a sanitky.

9. Bezpečnostné pravidlá

Pri cestovaní do cudzej krajiny je dôležité mať rozum a dodržiavať niekoľko všeobecných bezpečnostných pravidiel, ako napríklad nikdy neprijímať nápoje od cudzích ľudí (bez ohľadu na to, akí priateľskí sa môžu zdať), využívať iba oficiálne, renomované taxislužby, a zostať v pravidelnom kontakte s priateľmi a rodinou doma, aby vedeli, že ste v bezpečí.

Hacky cestovných dokladov

10. Kópie dokumentov si posielajte e-mailom

Odfoťte si pas, víza, itinerár, letenky, hotelové potvrdenia, lístky a akékoľvek iné dôležité dokumenty a pošlite si ich e-mailom. Dokumenty, ktoré potrebujete, si budete môcť kedykoľvek pozrieť a vytlačiť aj keď stratíte telefón (na prístup k e-mailu môžete použiť internetovú kaviareň). Je tiež rozumné mať ich ako tlačené kópie po ruke vo svojej príručnej a odbavenej batožine.

11. Majte po ruke kópiu cestovného poistenia

Nikdy neviete, kedy budete musieť využiť cestovné poistenie, keď ste v zahraničí. Majte po ruke kópiu svojich zmlúv a vložte naše telefónne číslo a e-mailovú adresu do zoznamu kontaktov vo svojom mobilnom telefóne, aby ste nás v prípade potreby mohli jednoducho kontaktovať.

Máte cestovateľský hack, bez ktorého nemôžete žiť? Radi by sme o tom počuli, aby sme sa o to v budúcnosti mohli podeliť s našimi čitateľmi. Pošlite nám prosím email na redakcia@akcnezeny.sk a povedzte nám viac.

Zdroj: pixabay.com

Hacky na jednodňový výlet

12. Vodotesné veci

Ak predpoveď počasia hlási dážď, vyložte si dennú tašku nepremokavou pláštenkou (dostupnú vo väčšine outdoorových obchodov), aby vaše osobné veci zostali suché. Ak nechcete na cestu investovať do nepremokavých vecí, ďalšou možnosťou je použiť pred cestou na bundy, tašky, batožinu, topánky a ďalšie cestovné potreby hydroizolačný sprej. Pred aplikáciou spreja si prečítajte pokyny výrobcu.

13. Prineste si menšiu tašku a nejakú hotovosť

Vezmite si so sebou menší batoh/tašku cez telo, ktorú môžete použiť na denné túry a dlhé dni vonku, a vždy noste so sebou nejakú hotovosť, aj keď si myslíte, že ju nebudete potrebovať.

14. Použite parkovaciu aplikáciu

Ak si na svojej ceste plánujete prenajať vozidlo, stiahnite si parkovaciu aplikáciu, ako je napríklad ParkWhiz, aby ste našli a zaplatili parkovacie miesta počas svojich jednodňových výletov. Možno si budete môcť rezervovať skvelé miesta, o ktorých by ste bez aplikácie ani nevedeli.

Zdroj: pexels.com

Hacky na prenájom áut

15. Pred odjazdom urobte pár fotiek požičaného auta

Pred použitím odfoťte všetky odreniny alebo škrabance na požičanom aute pre prípad, že by vám boli účtované škody spôsobené niekým iným.

16. Skontrolujte si ceny prenájmu na rôznych verziách webovej stránky spoločnosti

Sadzby sa môžu líšiť v závislosti od polohy vašej IP adresy a verzie webovej stránky, ktorú si prezeráte. Skontrolujte si napríklad sadzby na austrálskej webovej stránke medzinárodnej požičovne, ako aj na jej webovej lokalite pre váš cieľ. Ceny sa môžu značne líšiť.

17. Skontrolujte si poistenie

Pred zakúpením dodatočného poistenia od vašej požičovne si skontrolujte výhody svojej cestovnej poistky. Napríklad vaša poistka môže zahŕňať krytie z prenájmu vozidla, ak je vozidlo neočakávane odcudzené alebo poškodené.

Potravinové hacky

18. Pomocou aplikácie nájdite najlepšie miesta pre gurmánov

Potravinové aplikácie ako Yelp a OpenTable vám môžu pomôcť nájsť najlepšie miestne reštaurácie, nech ste kdekoľvek. Čítajte recenzie, prezerajte si menu, získajte trasu alebo si rezervujte stôl priamo zo svojho telefónu.

pixabay.com

19. Nikdy nevynechajte vonkajší trh

Navštívte miestne farmárske trhy so sezónnymi produktmi a miestnym pouličným jedlom. Uistite sa, že máte po ruke hotovosť pre prípad, že by predajcovia nemohli prijať vašu kreditnú kartu. Dobrým pravidlom je zvážiť jedného z predajcov, ktorý má dlhý rad ľudí (najmä ak je rad plný miestnych obyvateľov) – pravdepodobne sa oplatí počkať!

20. Porozprávajte sa s miestnymi

Nehovoríme tu o hotelovom concierge, ale o bežných ľuďoch. Choďte von a porozprávajte sa s miestnymi o tom, kde nájsť najlepšie jedlo v okolí. Porozprávajte sa s taxikármi a predajcami na farmárskych trhoch, aby ste sa dozvedeli o najlepších reštauráciách v meste.

www.scti.co.nz

žiadne príspevky na zobrazenie