24 spôsobov ako si precvičiť sociálne zručnosti

0
24 spôsobov ako si precvičiť sociálne zručnosti

Aj v dnešnom svete technológií sa nezaobídete bez sociálnych zručností. Ak ste však introvert, a cítite, že by ste mali na nich popracovať, môžete využiť tieto naše tipy:

1. Podeľte sa o svoje skúsenosti

Či už ste prekonali sociálnu úzkosť alebo ste priamo uprostred nej, vaše skúsenosti sú cenné a mali by ste sa o ne podeliť s ostatnými. Zdieľanie vášho príbehu pomôže ostatným uvedomiť si, že nie sú sami, a tiež prinesie viac povedomia o probléme, ktorý je väčšinou držaný za zatvorenými dverami.

2. Pripojte sa k skupine podpory

Či už sa pripojíte k podpornej skupine offline alebo online, nájdete tak spoločnosť iných, ktorí rozumejú tomu, čím prechádzate. Povzbudzujte sa navzájom a hľadajte spôsoby, ako pomôcť druhým. Vaše skutky láskavosti sa vám vrátia.

3. Priznajte, že ste nervózny

Každý, kto hovorí na verejnosti, je trochu nervózny. Jedným z najlepších liekov na úzkosť z verejného vystupovania je jednoducho uznať, ako sa cítite, skôr ako začnete.

V mnohých prostrediach je úplne prijateľné začať svoj prejav smiechom a komentárom ako „Odpusťte mi, ak zakopnem o svoje slová, len som trochu nervózny, keď hovorím na verejnosti.“ Okamžite si pomôžete vyhnúť sa panickému ataku pri rozprávaní. Ostatní budú tiež zhovievavejší, ako si možno myslíte.

Nemusíte sa stať spoločenským kráľom, aby ste prekonali sociálnu úzkosť, buďte v pohode tým, kým ste.

pixabay.com

4. Choďte niekam, kde je to pre vás nové

Dodržiavate rovnakú rutinu každý týždeň? Navštevujete ten istý obchod s potravinami, tú istú čerpaciu stanicu, jete v tej istej reštaurácii alebo idete po tom istom bloku? Skúste sa vymaniť zo svojej rutiny tým, že pôjdete niekam do nového. Nielenže spochybníte vašu sociálnu úzkosť z nového prostredia, ale možno zistíte, že ste objavili nejaký skvelý aspekt vo vašom susedstve.

5. Urobte niečo vzrušujúce

Vyskúšajte niečo úplne netradičné, ako je let teplovzdušným balónom alebo hĺbkový ponor. Prežite vzrušujúce dobrodružstvo a zabudnite na svoju sociálnu úzkosť. Najlepšie na tom je, že keď sa vás nabudúce niekto opýta, čo zaujímavé robíte, budete mať skvelý príbeh.

6. Nahraďte negativitu pozitivitou

Byť pozitívny je nákazlivé. Ak máte vo zvyku pozerať sa na svet cez negatívnu optiku (čo má väčšina ľudí s úzkosťou), skúste sa stať optimistom, hoci len na jeden deň. Nahraďte všetky negatívne myšlienky pozitívnejšími alternatívami.

Prečítajte si: Ako si nájsť nových priateľov alebo partnera po tridsiatke, štyridsiatke alebo neskôr

pixabay.com

7. Obklopte sa pozitívnými ľuďmi

Ak je to len trochu možné, snažte sa tráviť viac času s pozitívnymi ľuďmi; ľudí, ktorí vás milujú, veria vo vás a vidia krásu v tom, kým ste, napriek vašej sociálnej úzkosti.

Čas strávený s týmito ľuďmi vám pomôže cítiť sa dobre a pomôže vám prekonať ťažké časy, keď sa pokúšate urobiť zmeny vo svojom živote.

8. Buďte voči niekomu zodpovední

Môžete zostať vo svojej koľaji navždy, ak nikto nevie, že sa snažíte prekonať svoju sociálnu úzkosť. Vyberte si niekoho, komu dôverujete (môže to byť aj priateľ online), a povedzte mu o svojich plánoch na zmenu vo svojom živote. Funguje to veľmi podobne ako pri partnerovi na cvičenie; ten druhý vám bráni, aby ste sa vzdali, keď sa vám zdá cesta ťažká a dlhá.

9. Zaregistrujte sa pre príčinu

Pripojte sa k veci, ktorej veríte a ktorá vás dostane do komunity a spoznajte nových ľudí. Pomôžte zvieratám nájsť adoptívny domov, choďte do charity alebo bojujte proti hladu v treťom svete. Nájdite účel mimo seba a svojho priestoru a niektoré všedné problémy dňa sa vám budú zdať malicherné.

10. Začnite vnímať susedov

Ponáhľate sa k dverám vždy, keď sa objaví sused? Nabudúce skúste vynaložiť úsilie, aby ste pozdravili, zamávali a buďte priateľskí. Aj keď sa to spočiatku môže zdať neprirodzené a vyvolávajúce úzkosť, časom sa tento nový zvyk stane druhou prirodzenosťou.

Ak sa cítite naozaj odvážne, skúste behaviorálny experiment: Pozvite susedku na kávu v čase, keď je zjavne zaneprázdnená. Vnímajte jej odmietnutie a zistíte, že to nie je také zlé! V určitom bode na ceste môžete dokonca zistiť, že ste si zo susedy urobili priateľku.

unsplash.com

11. Nadviažte konverzáciu

Vyhýbate sa rozhovorom s cudzími ľuďmi? Vyhýbate sa očnému kontaktu v obchode s potravinami? Pozeráte sa na svoje nohy vo výťahu? Dnes namiesto toho, aby ste robili to, čo v týchto situáciách bežne robíte, skúste urobiť opak. Zapojte druhú osobu do malých rozhovorov, len aby ste si to precvičili a naučili sa nebáť sa.

12. Podávajte veľké podanie ruky

Ste známy tým, že si nerád potrasiate rukou? Prekvapte každého, koho stretnete, pevným podaním ruky a priamym očným kontaktom. Je to jednoduchá sociálna zručnosť, ktorú je dobré sa naučiť a ktorá vám môže pomôcť urobiť ten najlepší prvý dojem.

13. Choďte do kurz

Zúčastnite sa hodiny niečoho, čo vás zaujíma: keramika, tanec, varenie, lyžovanie, golf… Všetko, čo vám umožní stretnúť sa s ľuďmi a naučiť sa nové zručnosti, vám pomôže. Vstup do “triedy” vám dá príležitosť vybudovať si sebadôveru, vystaviť sa sociálnym situáciám a potenciálne si nájsť nových priateľov.

14. Prestaňte sa sťažovať a obviňovať

Možno ste v živote mali smolu. Možno ste mali autoritatívnu matku alebo otca, ktorí vás deptali. Hoci tieto životné skúsenosti mohli prispieť k vašej sociálnej úzkosti, nemusíte im dovoliť, aby naďalej ovplyvňovali priebeh vášho života. Začnite niesť zodpovednosť za svoje činy a správanie.

15. Najmite si kouča

Ak tradičná liečba nie je pre vás z akéhokoľvek dôvodu možnosťou, zvážte namiesto toho investíciu do niekoľkých sedení s životným koučom. Tréneri vám môžu pomôcť identifikovať vaše ciele a prekážky k úspechu. Hoci vám nebudú môcť konkrétne pomôcť prekonať sociálnu úzkosť, životní kouči vám môžu pomôcť nasmerovať vás na pozitívnejšiu cestu každodenného života.

Prečítajte si: Až polovoca mladých ľudí kladie prácu na prvé miesto a myslia si, že ich musí robiť šťastnými

16. Pracujte so svojimi silnými stránkami

Aby ste sa dostali zo zabehnutých koľají sociálnej úzkosti, nemusíte mať konečný cieľ stať sa stand-up komikom alebo úspešným koncertným klaviristom. Ak máte radi knihy, možno by bolo vhodné vstúpiť do knižného klubu alebo dokonca viesť knižný klub. Premýšľajte o svojich záujmoch a talentoch a o tom, ako môžete do týchto oblastí svojho života vniesť viac spoločenskosti.

17. Pomôžte niekomu inému

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa cítiť lepšie, je pomôcť niekomu inému. Hoci pomáhať druhým môže byť ťažké, keď máte sociálnu úzkosť, existuje veľa neštandardných spôsobov, ako môžete ľuďom pomôcť.

Zvážte pripojenie sa na fórum sociálnej úzkosti a ponúknutie podporu niekomu, kto prechádza ťažkým obdobím. Zamyslite sa nad niekým, kto môže byť sám alebo sa cíti osamelý, a pošlite mu pohľadnicu, sms alebo e-mail, aby ste mu rozjasnili deň. Urobte každý deň niečo pre niekoho iného a čoskoro sa začnete cítiť lepšie ako v sebe, tak aj v živote celkovo.

18. Povedzte to niekomu

Jednou z najťažších častí sociálnej úzkosti je, že je to zvyčajne veľmi súkromná bitka. Možno ste nikdy s nikým nehovorili o svojich obavách. Ak sa naozaj chcete dostať zo zabehnutých koľají, musíte sa otvoriť aspoň jednej osobe.

Len vy viete, kto by tou osobou mal byť. Možno by ste sa cítili pohodlnejšie porozprávať sa s niekým, kto vás osobne nepozná (napríklad s lekárom, učiteľom alebo duchovným), alebo s priateľom alebo členom rodiny. V momente, keď sa začnete otvárať o tom, ako sa cítite, tým menej desivé sa budú vaše problémy zdať.

19. Prácujte na priateľstve

Každý má vo svojom živote potenciál pre jedno alebo viac priateľstiev. Možno je niekto, koho poznáte, ktorý sa vás snažil lepšie spoznať, ale vy ste zastavili priateľstvo. Teraz je čas prevziať opraty a pracovať na premene tejto osoby na priateľa.

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ťažké, po čase budete radi, že uvidíte známu tvár v práci, v telocvični alebo na univerzite. Prevezmite iniciatívu a pozvite ho, aby ste niečo spoločne urobili, nespoliehajte sa na to, že ten druhý urobí vždy prvý krok.

pixabay.com

20.  Vizualizujte si, čo chcete

Čo presne chcete? Ak ste to nedefinovali pre seba, potom neviete, kam smerujete alebo ako sa tam dostať. Chcete viac priateľov, lepšiu prácu alebo jednoducho necítiť neustále úzkosť? Predstavte si, že máte veci, ktoré chcete; pomôže vám to motivovať vás, aby ste urobili to, čo je potrebné urobiť, aby ste sa dostali zo zabehnutých koľají.

21. Vyhnite sa obvyklým pokušeniam

Ak máte zlozvyk strácať príliš veľa času na internete alebo pozeraním televízie namiesto socializácie, skúste skrátiť čas alebo si z neho urobiť čas na vzdelávanie. Pozrite sa, koľko času získate tým, že sa budete sústrediť na prekonanie sociálnej úzkosti a budovanie sociálnych zručností.

22. Prestaňte čakať na záchranu

Ak si myslíte, že váš problém nebude vyriešený, kým sa nestane zázrak, potom nikdy nezačnete robiť zmeny sami. Prevezmite zodpovednosť za zmeny, ktoré musíte urobiť, a uvedomte si, že nikto iný neprevezme opraty.

23. Porozprávajte sa s niekým, kto bol tam a urobil zmenu

Táto osoba môže byť priateľom v online fóre alebo niekto, koho stretnete v skupine podpory. Cieľom je porozprávať sa s niekým, kto si prešiel sociálnou úzkosťou, vie, aké to je a vie, čo je potrebné na to, aby sa z toho dostal.

24. Sledujte filmy

Sledujte filmy so sebavedomými postavami a nacvičujte si rovnaké správanie. Mnoho skvelých interpretov si vybudovalo sebadôveru sledovaním a učením sa od iných, ktorých chcú napodobňovať.

Zdroj: verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie