Ako sa nájsť nových priateľov alebo partnera po tridsiatke, štyridsiadke alebo ešte neskôr?

0
Ako sa nájsť nových priateľov alebo partnera po tridsiatke, štyridsiadke alebo ešte neskôr?
pixabay.com

Ak máte 20 rokov, pravdepodobne neuvažujete o tom, ako sa zoznámiť. Máte vysokoškolské program plný rovesníkov, nekonečný spoločenský kalendár a nikdy nie je pre vás ťažké nadviazať konverzáciu s neznámym človekom v bare.

Keď sa posuniete o desaťročie alebo dve neskôr, veci už nie sú také jednoduché. Je to väčšia výzva nájsť si priateľov v dospelosti, pretože táto skupina ľudí je často v najlepšom veku pri budovaní svojej kariéry a rodiny. Dospelí majú často svoje vlastné pracovné plány, mnohí už majú svoje rodiny a malé deti. Nadväzovanie a aj udržiavanie priateľov v dospelosti je o dosť ťažšie.

Výsledky prieskumu Gallupovho inštitútu odhalili, že 16 percent dospelých Američanov má len jedného alebo dvoch priateľov – a šokujúce dve percentá priznávajú, že nemajú vôbec žiadnych. Našťastie to, že ste svedkom toho, že sa váš spoločenský kruh zmenšuje, neznamená, že vaša budúcnosť je bez priateľstva.

Takto si získate priateľov aj po štyridsiadke

1. Usmievajte sa

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa stať prístupnejším, je vyčariť úsmev na tvári. Ako prezradil neurovedec Marco Iacoboni v rozhovore pre Scientific American, úsmev na niekoho iného môže u druhej osoby aktivovať mozgovú aktivitu a vyvolať podobnú smajlíkovú odpoveď. Takže, keď sa snažíte nájsť si nových priateľov, snažte sa zachovať príjemný výraz na tvári – možno budete vďaka tomu príťažlivejší.

2. Oslovte priateľov, s ktorými ste stratili kontakt

Okrem toho, že sa snažíte budovať nové priateľstvá od nuly, skúste sa znova spojiť s členmi vášho sociálneho kruhu, s ktorými ste prestali byť v kontakte. S ľuďmi, s ktorými ste si boli kedysi blízki, môžete viac-menej pokračovať tam, kde ste skončili.

 3. Pripojte sa k miestnym skupinám na sociálnych sieťach

Podľa správy z Pew Research Center z roku 2019 69 percent dospelých Američanov vo veku 50 až 64 rokov uviedlo, že sú na sociálnych sieťach vo februári 2019, pričom v marci 2005 to boli iba 4 percentá. A keďže sa toľko ľudí začalo vyskytovať na sociálnych sieťach, je jednoduchšie nájsť si priateľov v dospelosti jednoduchým kliknutím na tlačidlo. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako to urobiť, je pripojiť sa k lokálnym skupinám na Facebooku. Spoznáte nielen ľudí vo svojom blízkom okolí, ale získate aj dobrú predstavu o tom, aké zábavné veci sa odohrávajú priamo u vás v štvrti.

4. Pridajte sa do knižného klubu

Ak ste bibliofil, vstup do knižného klubu je jednoduchý spôsob, ako nájsť svojie spriaznené duše. Knižné kluby vám dávajú nielen príležitosť na socializáciu, ale tiež vám dávajú príležitosť napnúť najdôležitejší sval v tele: mozog. Výskum Rush University Medical Center dokonca naznačuje, že čítanie môže znížiť úzkosť a tiež riziko, že sa u vás neskôr v živote rozvinie demencia. Takže nečakajte a ponorte sa do novej knihy.

5. Spojte sa s rodičmi priateľov vašich detí

Ak máte deti, vedzte, že sú neoceniteľným zdrojom, pokiaľ ide o socializáciu. Termíny hier, školské akcie a výlety do parku poskytujú dokonalú príležitosť spoznať nových priateľov. Kým je vaše dieťa zaneprázdnené svojimi priateľmi, vy sa môžete stýkať so všetkými svojimi kolegami mamami a otcami.

unsplash.com

6. Zúčastnite sa protestu

Politický aktivizmus je skvelý spôsob, ako stretnúť ľudí s podobnými záujmami vo vašej oblasti. Na protestoch a politických zhromaždeniach vládne pocit kamarátstva a je pravdepodobné, že ak sa niekto zúčastní rovnakého protestu ako vy, nikdy nebudú existovať neprekonateľné rozdiely v politickom presvedčení, ktoré by pokazili vaše priateľstvo.

7. Zúčastnite sa zasadnutí mestského zastupiteľstva

Politická aktivita na miestnej úrovni je jednoduchý spôsob, ako stretnúť ľudí, ktorí zdieľajú vaše hodnoty. Účasť na zasadnutiach miestnej mestskej rady vám pomôže dostať sa do kontaktu s komunitou ľudí, ktorých zaujímajú rovnaké problémy ako vás – a možno aj s tými, ktorí sú ochotní riešiť s vami projekt, ktorý vás nadchýna.

Príďte na naše online podujatie pred Vianocmi – Šťastné a veselé ženy!

8. Oslovte priateľov svojich priateľov

Vaši existujúci priatelia sú skvelým zdrojom, pokiaľ ide o vytváranie nových. Ak hľadáte nových ľudí, s ktorými by ste sa mohli stretnúť, nehanbite sa požiadať svojich priateľov, aby vám dali priateľské rande s ľuďmi, ktorých ste predtým prostredníctvom nich spoznali, a porozprávali sa s nimi.

9. Povedzte áno priateľom, keď vás pozvú von

Pre hanblivých ľudí je povedať nie na neformálne pozvanie často reflexívnou reakciou. Odmietanie pozvaní je však sotva spôsob, ako si nájsť nových priateľov. Takže, keď vaši priatelia, spolupracovníci, známi alebo rodinní príslušníci navrhnú, aby ste sa stretli, zvyknite odpovedať áno čo najčastejšie. Čím viac chodíte von, tým máte väčšiu šancu spoznať nových ľudí, čím sa vytvorí pozitívny cyklus spoločenských príležitostí.

pixabay.com

10. Spriateľte sa so svojimi spolupracovníkmi

Pravdepodobne už máte vybudovanú sociálnu sieť, aj keď si to neuvedomujete: vaši spolupracovníci a kolegovia. Navrhnite večeru, sledovanie nového filmu po práci alebo navrhnite skupinovú fitness aktivitu, ktorú si môžete užiť všetci spolu. Bez ohľadu na to, čo robíte, medzi mnohými kolegami si určite nájdete pár priateľov.

11. Staňte sa dobrovoľníkom

Dobrovoľníctvo je dobré nielen pre vaše svedomie. Je to tiež skvelý spôsob, ako spoznať nových priateľov. Dobrovoľníctvo je skvelý spôsob, ako sa odvďačiť a ako sa socializovať. Keď sa stanete dobrovoľníkom, ste okolo ľudí s podobným poslaním a hodnotovým systémom. To vás privedie medzi podobne zmýšľajúcich ľudí, čo je vždy skvelý základ priateľstva. Pomôžte v miestnej potravinovej pomoci alebo sa pripojte k upratovaniu miestneho parku. Bez ohľadu na to, kde sa dobrovoľne venujete svojim službám, určite narazíte na ľudí s podobným charitatívnym zmýšľaním.

12. Kúpte si domáceho maznáčika

Zaobstaranie si domáceho maznáčika znamená viac, než len mať chlpatého spoločníka, ktorého budete mať stale blízko. Je to tiež skvelý spôsob, ako rozšíriť svoj ľudský sociálny kruh. V skutočnosti podľa štúdie z roku 2015, ktorú uskutočnili vedci z University of Western Australia, sa cudzí ľudia s väčšou pravdepodobnosťou predstavia niekomu s domácim miláčikom ako niekomu bez. A toto kamarátstvo nie je špecifické len pre psov – ľudia v štúdii sa dychtivo predstavili aj majiteľom korytnačiek a králikov.

pixabay.com

13. Choďte do baru sólo

Ak sa chcete zoznámiť s novými ľuďmi, skúste sa vydať sólo do miestnej krčmy. Aj keď možno budete musieť vydržať nejaké chrapľavé rady alebo polotrápne klebetenie, pravdepodobne sa stretnete s nejakými ďalšími sólo pilotmi – a v najhoršom prípade dostanete pohárik alebo dva.

14. Pokračujte vo vzdelávaní na miestnej vysokej škole

Získať priateľov na vysokej škole je jednoduché – bez ohľadu na to, koľko máte rokov. Aj keď ste už celé desaťročia mimo školy, prihlásením sa na večerné štúdium alebo online kurz vám vznikne nový spoločenský okruh ľudí, s ktorými môžete pracovať na projektoch, deliť sa o nápady a súcitiť s nimi po vyučovaní.

15. Cestujte sama

Skúmanie sveta osamote môže byť zo začiatku skľučujúce, ale v skutočnosti je to celkom neuveriteľný spôsob, ako sa dozvedieť o nových kultúrach a spoznať nových ľudí. Keď idete na dovolenku s cieľom spoznať nových ľudí, budete náchylnejší na to, aby ste sa dostali von a spojili sa s niekým. Ľudia, ktorých stretnete, možno nežijú vo vašom rodnom meste, ale vďaka sociálnym sieťam môžete zostať viac v kontakte ako kedykoľvek predtým, aby ste pokračovali v budovaní vzťahu. Môžete si naplánovať stretnutia niekoľkokrát do roka a niekedy si s nimi urobiť dovolenku. S ľuďmi zo zahraničia sa môžete zoznámiť aj vopred, napríklad cez aplikáciu na výučbu cudzích jazykov – Tandem.

pixabay.com

16. Ukážte sa na miestnych akciách

Vaša miestna komunita je skvelým zdrojom na získavanie nových priateľov. Ukážte sa na dostatočnom množstve regionálnych veľtrhov, koncertov a iných stretnutí a určite uvidíte niekoľko povedomých tvárí, čo vám uľahčí komunikáciu.

17. Dajte cudziemu kompliment

Najrýchlejší spôsob, ako si nájsť nového priateľa? Povedzte kompliment cudziemu človeku. Jedna štúdia publikovaná v časopise PLOS One naznačuje, že komplimenty robia ľudí rovnako šťastnými ako keď dostanú peniaze, takže sa nebojte niekomu povedať, že vyzerá dobre alebo že má peknú košeľu či šaty.

18. Usporiadajte výmenu oblečenia

Chcete osviežiť svoj šatník a zároveň si nájsť nových priateľov? Potom usporiadajte výmenu oblečenia SWAP s niektorými zo svojich priateľov a susedov! Nielenže budete mať skvelé nové šaty bez toho, aby ste minuli nejaké peniaze, ale budete mať aj zámienku na to, aby ste sa stýkali s úplne novou partiou.

19. Spoznajte významné miestne osobnosti

Ak je vo vašej komunite alebo kruhu priateľov niekto, kto sa zdá, že každého pozná alebo je na každom podujatí, snažte sa ho spoznať osobne. Aj keď sa populárni ľudia môžu na prvý pohľad zdať nedostupne, pripomeňte si, že taký veľký okruh priateľov nezískali z toho, že boli bezradní alebo uzavretí.

20. Vyhľadajte trhy alebo ponúknite služby

Ak vaši súčasní kolegovia nie sú tým typom ľudí, s ktorými sa môžete stretávať mimo práce, skúste sa spriateliť s niekým vo svojom okolí. Predávajte svoje výrobky na miestnych jarmokoch, pomáhajte na farmárskom trhu alebo miestnym ponúkajte hodiny hudby. Nielenže zaplníte svoju peňaženku, ale zároveň získate úplne novú skupinu ľudí, s ktorými sa môžete stretnúť.

21. Začnite behať

Šport miluje spoločnosť, čo by mohlo vysvetľovať, prečo vidíte toľko bežcov na chodníku behať vo dvojiciach. A ak ste niekto, kto sa rád mučí v podobe behu, potom vášmu spoločenskému životu môže prospieť aj beh s partnerom. Jogging s partnerom nielenže dáva vám a vášmu partnerovi príležitosť spoznať sa navzájom, ale tiež zaisťuje, že počas cvičenia vonku nikdy nebudete sami (a v nebezpečenstve).

22. Pripojte sa k zoznamke pre priateľov

Stretávanie ľudí online už nie je len o hľadaní niekoho, s kým sa môžete romanticky zapliesť. V skutočnosti existujú aj aplikácie pre priateľov, zamerané na podporu priateľstiev, takže si ich stiahnite, ak ste pripravení spoznať nových priateľov.

23. Pozvite svojich susedov

Na tom, že máte susedov, je pekné to, že máte s kým hovoriť a stretávať sa takmer 24 hodín denne, 7 dní v týždni. A ak ste ešte nestihli spoznať svojich susedov, nie je lepší čas ako práve teraz. Usporiadajte teda grilovačku, párty pri bazéne alebo len pozvite susedov na drink – váš nový najlepší priateľ môže byť hneď vedľa.

24. Choďte na prehliadku múzea so sprievodcom

Väčšina múzeí ponúka prehliadky so sprievodcom, prostredníctvom ktorých sa môžete dozvedieť o umení a kultúre a spoznať nových ľudí. Ak absolvujete prehliadku so sprievodcom, ktorá je zameraná na druh umenia alebo architektúry, ktorý sa vám páči, potom budete vedieť, že každý, koho počas prehliadky stretnete, bude mať s vami aspoň jeden spoločný záujem.

25. Založte si blog

Ľudia neustále hľadajú online blogerov, s ktorými by sa mohli stotožniť. Založenie blogu vám nielen poskytne priestor na rozhovory o vašich záujmoch a životných skúsenostiach, ale tiež vám umožní porozprávať sa s čitateľmi, ktorí majú vzťah k tomu, o čom píšete.

26. Hrajte šach s cudzími ľuďmi

V mnohých vonkajších priestoroch sú k dispozícii šachové stoly, ktoré môže ktokoľvek voľne používať. Aj keď nie ste obzvlášť dobrý v šachu, účasť v hre s neznámym človekom vám poskytne príležitosť nadviazať príjemnú konverzáciu počas hry (a možno si pri tom aj zdokonaliť svoje zručnosti). A dá sa to aj online vďaka niekoľkým aplikáciám.

27. Prečítajte si knihu v parku

Keď to počasie dovolí, strávte deň v parku sami čítaním knihy. Je pravdepodobné, že niekto uvidí, čo čítate, okomentuje, aké skvelé (alebo nie také skvelé) to je, a voilá: konverzácia!

28. Buďte dôsledná

Ako každý vzťah, aj priateľstvo si vyžaduje prácu. Ak si chcete nájsť aj udržať nových priateľov, je nevyhnutné, aby ste urobili všetko pre to, aby ste sa vedome snažili. Naplánujte si pravidelné herné večery, pozývajte ľudí na drink raz týždenne alebo sa len s určitou frekvenciou píšte SMS. Čím viac budete svoje nové vzťahy pestovať, tým viac budú prekvitať.

Zdroj: bestlifeonline.com

 

žiadne príspevky na zobrazenie