Nedávne zistenia ukazujú, že tretina zamestnancov na plný úväzok je ochotná znížiť svoj plat, aby sa vyhli práci v toxickom prostredí. Zlí šéfovia sú často kľúčovým prispievateľom k toxickému pracovnému prostrediu, pričom 21 % zamestnancov pripisuje zvýšenú úroveň stresu svojim šéfom.
Experti na platforme JobLeads na hľadanie zamestnania a kariérny koučing, ktorí chcú pomôcť zamestnancom odhaliť a vyriešiť toxické pracoviská, vytvorili zoznam úloh a zoznamov pre zaobchádzanie s toxickým šéfom.
Štyri veci, ktoré použiť pri rokovaní s toxickým šéfom
1. Zhlboka sa nadýchnite a pokojne zhodnoťte situáciu
Vytvorte si čas odísť a upokojiť sa, aby ste mohli situáciu posúdiť s čistou hlavou. Hlboké dýchanie je osvedčená technika, ktorá vám môže pomôcť znížiť hladinu stresu. Navyše prospieva efektívnemu mysleniu. Týmto spôsobom budete môcť reagovať skôr vecne ako emóciami.
Keď budete pripravení odpovedať, pokojne dajte svojmu manažérovi vedieť, že beriete na vedomie jeho spätnú väzbu, no nabudúce by ste ocenili, keby bola doručená spôsobom, ktorý vám ju umožní konštruktívne riešiť.
2. Vyhodnoťte „nespravodlivú“ spätnú väzbu a buďte úprimní, pokiaľ ide o jej hodnotu
Ak vám váš manažér poskytol spätnú väzbu spôsobom, ktorý vám prišiel nespravodlivý a hrubý, nájdite si čas na jej objektívne vyhodnotenie a buďte k sebe úprimní. Má ich spätná väzba nejakú hodnotu? Ak áno, vezmite to na vedomie a riešte túto záležitosť spôsobom, ktorý vyhovuje vám obom.
Ak je spätná väzba nespravodlivá, a pri jej doručení bol šéf strohý alebo neprofesionálny, naplánujte si sedenie one to one, aby ste sa pokúsili túto záležitosť vyriešiť. Dajte svojmu nadriadenému príležitosť napraviť situáciu alebo objasniť svoje odôvodnenie a ponechajte si kópiu všetkej korešpondencie týkajúcej sa problému.
Ďalšie tipy na zvládnutie toxického šéfa
3. Dohodnite si stretnutie so šéfom vášho manažéra, aby ste prediskutovali problém
Ak sa vám nepodarilo vyriešiť problém priamo so svojím manažérom, ďalším krokom je dohodnúť si stretnutie one to one so šéfom vášho manažéra. Aj keď sa vám môže zdať nepohodlné urobiť takýto krok, je to dôležitý krok v tom, aby ste situáciu vyriešili (a mali písomné dôkazy, ktoré to potvrdzujú).
Po tomto stretnutí pošlite vyššiemu manažérovi e-mail, aby ste mu poďakovali za jeho čas, ako aj zhrnutie toho, čo bolo prediskutované a/alebo dohodnuté.
4. Informujte o probléme oddelenie ľudských zdrojov
Tým, že túto záležitosť predložíte oddeleniu ľudských zdrojov sami, zdôrazníte, že ste to vy, kto podniká kroky na nájdenie riešenia, a zároveň pridávate váhu písomnej komunikácii, o ktorej ste si viedli záznamy.
Keď sa záležitosť dostane k HR, problém sa pravdepodobne stane formálnym vyšetrovaním. Namiesto toho, aby ste sa toho báli, ukážte, že otvorenosť a transparentnosť tým, že čo najskôr odovzdáte požadované informácie. Pozitívne reagujte na žiadosti o stretnutia alebo vysvetlenia.
Štyri veci, ktoré pri toxickom šéfovi nerobte
1. Ignorujte toxické správanie svojho manažéra
Ak manažér povie alebo urobí niečo, čo inštinktívne, ako skúsený profesionál, nepovažujete za správne, neseďte v tichosti. Najmä ak poškodzuje tímové vzťahy alebo porušuje zásady a postupy spoločnosti.
Nikdy neviete, kto ďalší je ovplyvnený správaním manažéra. Tým, že sa vyjadríte, povzbudíte ostatných, aby tiež vyjadrili svoje obavy.
2. Zabudnite, že šikanovanie, zastrašovanie alebo nerozumné riadenie sú zriedka izolované
Pokiaľ nemá práve zlý deň, toxické správanie manažéra pravdepodobne nebude jednorazovým incidentom. Hoci sa jeho kritika alebo činy môžu zdať, že prišli z čista jasna a zaskočia vás, v skutočnosti môžu byť súčasťou opakovaného vzoru. Dávajte pozor na to, ako interaguje s vami a ostatnými členmi tímu.
Nezabudnite sledovať príslušné správanie a zaznamenajte si dátum, čas, miesto, situáciu, správanie a prípadných svedkov čo najskôr po tom, ako k nemu dôjde. Ak potom problém eskalujete, budete mať dôkazy, ktoré potrebujete, aby vás ostatní podporili.
3. Ohovárajte šéfa pred kolegami
Nech robíte čokoľvek, nehovorte o tom so svojimi kolegami. Pokiaľ nie sú svedkami konkrétnych prípadov, nie je dôvod ich o tom informovať.
Aj keď môže byť veľmi lákavé ospravedlňovať svoju verziu udalostí tým, že máte na svojej strane viac ľudí, akonáhle vás budú považovať za šíriteľa fám, môže byť ťažké zbaviť sa tohto dojmu. Okrem toho to má potenciál poškodiť dôveryhodnosť dôkazov, ktoré ste doteraz zhromaždili, a viesť k nedôvere zo strany HR oddelenia.
4. Odídete skôr, ako vyskúšate všetky pokusy
Často, keď sme nahnevaní a zranení negatívnou pracovnou situáciou, našou prvou reakciou môže byť skončiť a nájsť si inú prácu. Ale aj keď unikáte z jednej situácie tým, že dáte výpoveď, v ďalšej práci budete pravdepodobne čeliť iným výzvam.
Takže starostlivo zhodnoťte situáciu a vyhnite sa unáhleným rozhodnutiam v návale hnevu. Niekedy môže byť jednoduchšie pokúsiť sa vyriešiť aktuálny problém, ako začať odznova a riešiť rôzne výzvy v inom postavení.
Zdroj: https://www.jobleads.com/