5 vecí, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa koronavírusu alebo ho ľahšie prekonať

0
5 vecí, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa koronavírusu alebo ho ľahšie prekonať
pixabay.com

S pokračujúcim vývojom pandémie sa veľa ľudí zameriava na to, ako sa môžu chrániť pred vážnym ochorením spôsobeným koronavírusom. Čím viac komplikácií budete mať počas infekcie COVIDOM, tým je pravdepodobnejšie, že sa váš stav zhorší.

Nedávny výskum môže ľuďom poskytnúť nový spôsob, ako sa chrániť. Podľa novej štúdie vás môže aspirín zachrániť pred smrteľnými komplikáciami COVID. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako vám môžu pomôcť voľnopredajné lieky.

Štúdia, ktorú uskutočnila Lekárska fakulta University of Maryland (UMSOM) a ktorá bola zverejnená 22. októbra, sa zamerala na lekárske záznamy viac ako 400 pacientov s koronavírusom, ktorí boli hospitalizovaní od marca do júla kvôli komplikáciám z ich infekcie. Viac ako 23 percent z týchto pacientov užívalo denne nízku dávku aspirínu (zvyčajne 81 miligramov) buď pred prijatím, alebo hneď po prijatí do nemocnice na liečbu kardiovaskulárnych chorôb.

1. Aspirín

Vedci zistili, že hospitalizovaní pacienti s COVID, ktorí užívali denne nízku dávku aspirínu, mali významne nižšie riziko komplikácií a úmrtia na vírus. U používateľov aspirínu bola o 43 percent nižšia pravdepodobnosť, že budú umiestnení na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS), a o 44 percent menšia pravdepodobnosť, že budú umiestnení na ventilátor. Mali tiež 47-percentné zníženie rizika úmrtia na koronavírusovú infekciu v porovnaní s hospitalizovanými pacientmi, ktorí neužívali dávky aspirínu.

„Toto je kritické zistenie, ktoré je potrebné potvrdiť klinickou skúškou,“ uviedol vo vyhlásení vedúci štúdie Jonathan Chow, MD, odborný asistent anestéziológie UMSOM. „Ak sa náš nález potvrdil, stal by sa z aspirínu prvým všeobecne dostupným voľnopredajným liekom na zníženie úmrtnosti u pacientov s COVID-19.“

Používanie aspirínu môže byť užitočné pri znižovaní rizika vzniku krvných zrazenín, ktoré sa môžu tvoriť u pacientov s koronavírusmi. V máji lekár z Atlanty uviedol, že u 20 až 40 percent pacientov s COVID v mestských nemocniciach sa tvoria krvné zrazeniny. Potom júlová štúdia zistila, že viac ako 31 percent hospitalizovaných pacientov s COVID malo závažné komplikácie z krvných zrazenín. Všeobecne môžu krvné zrazeniny viesť k nebezpečným a niekedy smrteľným zdravotným problémom vrátane infarktu, mŕtvice a zlyhania viacerých orgánov.

„Ak chcú pacienti s diagnostikovaným COVID-19 užívať aspirín každý deň, mali by sa však najskôr porozprávať so svojím lekárom.“

pixabay.com

2. Zinok

Nedávna septembrová štúdia zistila, že jedinci, ktorí prežili koronavírus, mali v krvi 63,1 mikrogramu na deciliter zinku, zatiaľ čo tí, ktorí zomreli na COVID, iba 43. Vedci túto štúdiu predstavili na konferencii ESCMID o koronavírusovej chorobe (ECCVID) v roku 2020. Ktorých päť krokov vám posilní imunitu?

3. Okuliare

Pre všetkých nositeľov okuliarov máme dobré správy. Septembrová štúdia publikovaná v magazíne JAMA Ophthamology zistila, že okuliare poskytujú fyzickú bariéru. Tá môže „zabrániť alebo odradiť nositeľov od dotyku s očami, a tak zabrániť prenosu vírusu z rúk do očí“. Vedci v skutočnosti zistili, že u ľudí, ktorí nosia okuliare, je päťkrát menej pravdepodobné, že dostanú koronavírus.

 

4. Balzam na pery

Štúdia publikovaná v časopise American Physical Society v októbri zistila, že balzam na pery môže pomôcť zastaviť šírenie COVIDU. Výskum zistil, že použitie balzamu na pery znížilo počet kvapôčok vylúčených z niekoho úst až štvornásobne v porovnaní s nevlhčenými perami. To znamená tiež zníženie potenciálne infikovaných kvapôčok a ich rozšírenia.

5. Vitamín D

Septembrová štúdia publikovaná v časopise Journal of the American Medical Association zistila, že nedostatok vitamínu D zvyšuje pravdepodobnosť pozitívnych testov na COVID u ľudí takmer o 80 percent. Možno budete teraz chcieť užiť viac vitamínu D, aby ste sa ubezpečili, že je obsah vitamínu D vo vašom tele dostatočný.

žiadne príspevky na zobrazenie