6 znakov, že váš partner je emocionálne neverný

0
6 znakov, že váš partner je emocionálne neverný
pixabay.com

Ak sa povie nevera, väčšinu z vás napadne intímne zblíženie s inou osobou mimo manželstva. Často sú však tieto sexuálne stretnutia nabité aj emocionálne. Ale niekedy ide iba o sériu sexuálnych stretnutí, ktorým chýba hlbší rozmer, a vtedy nemusia znamenať rozpad manželstva.

Vraví sa, že muži muži bývajú neverní a nič to pre nich neznamená, a že ženy vnášajú do mimomanželských vzťahov väčšinou niečo osobné a citové. A ak sú už v takom vzťahu emócie, môže to pre manželstvo znamenať veľké nebezpečenstvo.

Emocionálne spojenie

Čo však s tým, keď nedošlo k žiadnej sexuálnej intimite, ale manžel alebo partner je emocionálne spojený s niekým iným mimo ich manželstva?

Najprv skúsme rozlíšiť dva prípady – je rozdiel medzi platonickým vzťahom, ktorý by ste mohli mať s kamarátom opačného pohlavia, a emocionálnou neverou. Spočiatku môžu síce vyzerať rovnako, ale časom vzniknú medzi týmito dvoma druhmi vzťahov skutočne veľké rozdiely.

Platonický vzťah máte napríklad s kamarátom, ktorý sa vám môže páčiť, alebo ho dokonca môžete mať rada, koho obdivujete a ktorému dôverujete. Často je to niekto, koho poznáte už dlho, nie je to sexuálne nabitý vzťah, a nemáte o ňom problém hovoriť so svojím manželom. Táto posledná časť je obzvlášť dôležitá, pretože v emocionálnej afére je „iná osoba“ niekto, s kým vášho manžela určite nechcete zoznamovať a pravdepodobne ani nechcete, aby o ňom vedel!

Emocionálna nevera opisuje vzťah, v ktorom je vyššia úroveň emocionálnej intimity. Emócie sú investované do niekoho mimo manželstva, čo narúša intimitu medzi manželmi alebo partnermi. Táto mimomanželská emocionálna angažovanosť nahrádza intimitu páru a vnáša medzi partnerov akýsi klin. Taktiež to potom u partnera vytvára vzdialenosť a pocit separácie, odcudzenia a osamelosti.

Kedy vzniká emocionálna nevera?

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa vzniká emocionálna nevera. Možno, že váš partner trávi veľa času so spolupracovníčkou alebo kolegyňou. Takže to, čo pôvodne začína ako nutnosť, napríklad práca na projekte, ktorá ho dlho drží v kancelárii, sa na konci mení v niečo viac. Niekedy, keď je manžel často sám, môže náhodne stretnúť „pokušenie“ na miestach ako telocvičňa, alebo dokonca pri vyzdvihovaní detí zo škôlky.

Prečítajte si: 15 zvykov na sociálnych sieťach, ktoré sú emocionálnou neverou

unsplash.com

Možno, že už skôr pociťujete nejaké problémy manželstve a nemáte snahu, aby ste sa ich so svojím partnerom snažili napraviť. Alebo nejavíte záujem, aby ste partnerovi porozumeli, alebo on vám. Niekto, kto vás zrazu počúva a venuje vám pozornosť, je vítanou úľavou.

Niekedy ľudia jednoducho nemajú schopnosti napraviť to, čo je v ich manželstve nedobré alebo pokazené. Môžu sa stiahnuť alebo uzatvoriť, a ak nebudú hľadať odbornú pomoc, tak sa môže stať, že ich manžel alebo manželka nachádza naplnenie svojich emocionálnych potrieb inde. Pre mnohých ľudí má potom emocionálna aféra rovnako zlý dopad ako sexuálna nevera. Tam je taktiež prítomná nevera a nakoniec zrada záväzku a dôvery.

Prečítajte si aj: 7 zručností na udržanie vzťahu

Príznaky, ktoré vám môžu pomôcť identifikovať emocionálnu neveru

1. Niečo nie je v poriadku

Keď prebieha emocionálna nevera, nie je žiadnym prekvapením, že ak zdieľate určitý stupeň spojenia a intimity so svojím manželom, že to budete cítiť. Náhle si uvedomíte, že zrazu niečo nie je v poriadku, že sa niečo stalo.

Môžete doslova cítiť, ako sa od vás partner odtrháva a vzďaľuje, pociťujete zaujatie partnera niečím iným alebo niekým iným. Môže byť pre vás ťažké alebo nemožné intímne sa s ním spojiť rovnakým spôsobom ako predtým. Nezanedbávajte tento svoj podvedomý pocit. Nie ste len žiarlivá – pravdepodobne máte pravdu.

2. Tajnostkárstvo

Váš manžel sa správa tajnostkársky. Kedysi ste vy a váš partner zdieľali všetko. Teraz začína vymýšľať výhovorky, aby sa dostal preč z domu, ďalej od vás. Môže strážiť svoj mobilný telefón, aby ho udržali v dohľade po celý čas, takže nevidíte, s kým hovoril alebo písal textové správy. Podobne aj čas strávený na počítači sa môže mnohonásobne zvýšiť.

mobil stretnutie
Foto: pixabay.com

3. Rastúca vzdialenosť medzi vami a vaším partnerom

Nedostatok intimity, ktorý sa emocionálne a fyzicky prehlbuje. Váš manžel často doma chýba, a keď je s vami, buď je príliš zaneprázdnený, alebo príliš unavený, aby si pre vás urobil čas. Môže sa zdať rozptýlený, vzdialený, chladný alebo nezaujatý. Menej sa rozprávate, menej sa spolu smejete.

Mať emocionálnu aféru si vyžaduje veľa času a energie, a taktiež úsilia na krytie svojho konania, aby dotyčný nebol objavený. Nakoniec vás už vôbec nebude potrebovať, pretože jeho potreby sa stretávajú s niekým iným.

4. Váš manžel trávi viac času pri práci alebo v práci

Práca je veľmi dobrá zámienka na to, aby s vami trávil menej času. Koniec koncov, často je potrebné, aby na konkrétnom projekte pracoval dlhšie časové obdobie. Keď je to spojené s určitým spolupracovníkom alebo kolegom ženského pohlavia, ktorá je často spomínaná a ktorá tiež pracuje v tých istých hodinách, je rozumné byť trochu podozrievavý.

A nemusí tráviť hodiny priamo v práci na pracovisku, ale aj pri práci doma, keď sedí za počítačom a nevšíma si okolie, nekomunikuje a je zahĺbený do niečoho iného.

muz telefonuje praca
Foto: pixabay.com

5. Váš manžel sa náhle zmení svoj vzhľad

Športovanie, strata hmotnosti a zvýšenie záujmu o šatník, u žien zmena farby vlasov či nový make-up, môže byť znakom toho, že sa partner snaží potešiť niekoho iného. Aj keď to, že si nájde čas a chce vyzerať a cítiť sa lepšie, je prospešné, náhla zmena, ktorá sa objavuje v spojení s niektorými ďalšími znakmi, môže byť varovným znakom. Podobne si treba dať pozor, keď sa u manžela zrazu vynorí záujem o niečo nové (pokiaľ to tak nebolo vždy), ak ani jeden z vás sa o to predtým nikdy nezaujímal.

6. Váš manžel sa stáva kritickým 

Správanie vášho manžela k vám sa zmenilo. Môže byť podráždený alebo nahnevaný, obviňovať, súdiť a kritizovať mnohé veci, ktoré robíte. Je to takmer obranný postoj: robí niečo, za čo sa môže cítiť previnilo. Zatiaľ, čo sa tešia z emocionálneho naplnenia, ktoré dostávajú z inej strany, ​​tak vás nejakým spôsobom vinia, aby sami pred sebou ospravedlnili svoj poklesok.

maska smutny
Foto: pixabay.com

Čo môžete robiť, keď máte podozrenie na emocionálnu neveru alebo máte o nej dôkazy?

Pokúste sa ho vtiahnuť do debaty

To znamená, akonáhle si niečo začnete myslieť, musíte sa začať rozprávať so svojím partnerom. O tom, čo si myslíte, že sa deje, čo ste spozorovali. Buďte veľmi špecifická v prípadoch, keď sa vám niečo zdá byť iné, opíšte svojmu manželovi, v čom badáte zmenu. Povedzte mu, ako sa k vám začal správať a aký je vo vašom vzťahu.

Buďte pripravená na popieranie, obranu, hnev a dokonca protiútok. Trvajte si však na svojom – môže to byť rozhodujúce v tom, či si svoje manželstvo alebo vzťah udržíte, alebo nie.

Určite pravidlá a nastavte hranice

Aj keď váš manžel odmietne zmeniť svoje konanie, neznamená to, že by ste nemali robiť rozhodnutia sama, a spraviť, čo je pre vás najlepšie. Nestrácajte čas pasívnym hraním sa na obeť. Definujte si vaše očakávania pre vaše manželstvo či vzťah. Ak váš manžel pokračuje na svojej vlastnej ceste, čo môžete urobiť? Opustiť ho alebo žiť v rámci existujúceho vzťahu a tolerovať, aký je – iba vy sama sa môžete rozhodnúť.

Každý vzťah prechádza zmenami, to sa dá očakávať. Musíte sa však rozhodnúť, čo je najvhodnejšie pre vás a vašu budúcnosť, a ak máte aj deti, myslieť aj na to, ako sa to dotkne ich. Niekedy je emocionálne nevera „volaním o pomoc“, cestou cez ťažké obdobie a prostriedkom na získanie pozornosti, ktorá partnerovi mohla u vás chýbať. Prechádzanie cez emocionálnu neveru môže pomôcť páru, aby sa opäť zblížil – ak prejdete cez konflikt a potom ten problém dokážete vyriešiť.

Vyhľadajte odbornú pomoc

Môžete sa obrátiť na blízkeho priateľa alebo člena rodiny, ktorému sa dá dôverovať a ktorý vám môže pomôcť tento problém vyriešiť. Ešte lepšie, ak navštívite terapeuta, ten vám môže poskytnúť dôležité rady, ako získať váš pekný vzťah späť. Niekedy, keď sa dvojice spolu rozprávajú o sebe, nedokážu sa dostať za hranice svojich rozdielov, a tu môže byť pomoc z tretej strany veľmi cenná.

Keď manželia začnú chodiť na párovú terapiu včas, môžu zachrániť svoj vzťah, ale niekedy sa zistí, že už je neskoro, alebo že bol problém niekde inde. Občas bývajú emocionálne nevery katalyzátorom zmeny. Emocionálne nevera totiž ani nemusí byť príčinou rozchodu, len rozhýbe problém, ktorý už existoval. Môže sa stať, že nakoniec skončí manželstvo a aj aféra. 

Pointa je byť pozorný voči svojmu manželovi, byť otvorený pre zmenu toho, čo vo vzťahu nefunguje. Rešpektovať svoje pocity a intuíciu, ako aj partnerove, a byť ochotný pracovať na záchrane vášho manželstva, ak cítite, že váš vzťah je pre vás tá najdôležitejšia vec.

Zdroj: psychologytoday.com

Zdroj foto na titulke: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie