V rebríčku najvyšších budov planéty sa starému kontinentu zatiaľ presadiť nepodarilo. Na popredných pozíciách sa v súčasnosti nenachádza ani jedna európska stavba. Vysoké veže, ktoré sa vypínajú do výšky nad 300 až 400 metrov, však v mestách od Ruska až po Veľkú Britániu nechýbajú.
1. Lachta Centr (Petrohrad, Rusko)
87-poschodový petrohradský mrakodrap dominuje rebríčku najvyšších budov Európy od roku 2018, kedy bola po 6 rokoch výstavby ukončená realizácia hrubej stavby 462-metrovej veže. Najsevernejšie položený mrakodrap na svete bol postavený za účelom zriadenia nového sídla domácej spoločnosti Gazprom, ktorá v ňom pôsobí od otvorenia budovy v roku 2019.
2. Federacija – Veža Východ (Moskva, Rusko)
Moskva síce po realizácii projektu Lachta Centr stratila vedúcu pozíciu v rebríčku najvyšších budov v Európe, no v TOP 10 ich má stále najviac zo všetkých miest. Najvyššou z nich je 95-poschodová Veža Východ spadajúca do výškového komplexu Federacija, ktorá si s výškou 373,7 m naďalej drží celkové moskovské prvenstvo.
3. OKO – Veža Juh (Moskva, Rusko)
Vedúcu trojicu uzatvára ďalšia moskovská veža, ktorá sa podľa kritérií Rady pre výškové budovy a mestské prostredie (CTBUH) radí do kategórie „super vysokých mrakodrapov“. Tie musia byť vyššie ako 300 metrov, čo v prípade 90-poschodovej Veže Juh z komplexu OKO platí. S výškou 354,2 m je o vyše 100 metrov vyššia ako susediaca Veža Sever.
4. Neva Towers – Tower 2 (Moskva, Rusko)
79-poschodová veža s výškou 345 m, vyššia z dvojice budov tvoriacich moskovský komplex Neva Towers, je najnovším prírastkom v rebríčku najvyšších európskych budov. Dostala sa doň iba minulý rok, kedy spolu s Tower 1 dosahujúcou výšku 297 metrov rozšírila panorámu postupne budovanej obchodnej štvrte v ruskej metropole.Foto: Pixabay
5. Mercury City Tower (Moskva, Rusko)
Hegemónia ruskej výškovej architektúry pokračuje aj na 5. pozícii. Vo vedúcej pätici nechýba Mercury City Tower. Jedná sa o starší projekt, ktorého realizácia bola po 4 rokoch výstavby ukončená v roku 2013. Výsledkom stavebných prác je 75-poschodová veža s výškou 338,8 m, ktorá je ďalším z ruských super vysokých mrakodrapov.
6. Varso Tower (Varšava, Poľsko)
Niekoľko výškových projektov sa v posledných rokoch zrealizovalo aj v poľskej metropole. Najvyšším z nich je budova Varso Tower, ktorej sa podarilo uchmatnúť prvenstvo v rebríčku najvyšších budov v EÚ. Postačila jej na to výška 310 m, čím prekonala aj najvyššie stavby vo Viedni a vo Frankfurte nad Mohanom.
7. Shard (Londýn, Veľká Británia)
Najvyššou budovou v EÚ bola niekoľko rokov aj londýnska veža Shard. O prvenstvo prišla už pred výstavbou vyššie uvedeného poľského super vysokého mrakodrapu. Dôvodom bolo vystúpenie Veľkej Británie z EÚ. 73-poschodová stavba s výškou 309,7 m ale naďalej patrí medzi najvyššie európske mrakodrapy a zároveň si udržiava štatút výškového lídra v západnej Európe.Foto: Pixabay
Ďalšie najvyššie budovy v Európe:
Bašňa Jevrazija (Moskva, Rusko) – 308,9 m
Gorod Stolic – Bašňa Moskva (Moskva, Rusko) – 301,8 m
Skyland Istanbul (Istanbul, Turecko) – 284 m
22 Bishopsgate (Londýn, Veľká Británia) – 278,2 m
Naberezhnaya Tower – bok C (Moskva, Rusko) – 268,4 m
Poradie v rebríčku najvyšších mrakodrapov v Európe sa bude čoskoro opäť meniť. K zmene príde na viacerých pozíciách vrátane tej vedúcej. V Rusku totiž nedávno predstavili projekt Lachta II., ktorého výška má dosiahnuť až 703 metrov. Plánovaná výška zo stavby neurobí iba najvyššiu budovu v Európe. Zároveň sa má stať druhým najvyšším mrakodrapom na svete a ešte viac posilniť pozíciu Ruska ako architektonickej veľmoci na medzinárodnej scéne.
Foto na titulke: Pixabay