Akou náhodou vznikol nanuk alebo zaujímavosti o letných pochúťkach

pixabay.com

Leto sa nám obyčajne spája so zmrzlinou. Je však veľa činností spojených s jedlom, ktorým s av lete venujeme. Je to napríklad grilovanie, alebo pitie rôznych limonád. Aké sú tie najzaujímavejšie veci spojené s letným hodovaním?

1. V auguste sú sviatky spojené s piknikom

Na jar sa v Japonsku konajú pikniky s prehliadkou čerešňových kvetov. A v Argentíne je tradíciou piknikovania na Vianoce. Ak však radšej obedujete vonku v lete, budete nadšení, keď zistíte, že v auguste je vďaka Austrálii sviatok spojený s piknikom. Tradícia, ktorá existuje na tomto území minimálne od konca 19. storočia, sa podľa National Today piknikový deň koná prvý pondelok v mesiaci. V auguste v Austrálii nie je leto, ale ak chcete, môžete sviatok osláviť, nech ste kdekoľvek.

2. Najväčší kopček zmrzliny, aký kedy vážil, cez 3 000 libier (1360 kg)

Vedeli ste, že júl je medzinárodným mesiacom zmrzliny? Je to ideálny čas na to, aby ste si dopriali sladkú studenú pochúťku. Ale na zvládnutie najväčšej naberačky, ktorá vážila 3010 libier, by ste potrebovali obrovskú chuť, ale aj žalúdok. Lopatka, ktorú vytvorila spoločnosť Kemps Dairy v Cedarburgu vo Wisconsine v rámci ich 100. výročia založenia, bola vyrobená z približne 733 nádob na zmrzlinu. Aká bola príchuť? Jahoda, čo znamená, že bola pekne ružová a vyzerala tak dobre, ako určite chutila!

3. Američania zjedia 4. júla 150 miliónov hotdogov

Podľa Národnej rady pre párky skonzumujú Američania v Deň nezávislosti viac ako 150 miliónov párkov v rožku. A medzi sviatkami Memorial Day a Labor Day, čo je 99 dní, zjedia Američania ohromných 7 miliárd párkov v rožku, teda 818 každú sekundu. Je to toľko, že by nimi 5x vydláždili cestu z Washingtonu, D.C. do Los Angeles.
pixabay.com

4. Najdlhšia zaznamenaná grilovačka trvala 80 hodín

Bez ohľadu na to, aké epické je vaše letné grilovanie, pravdepodobne nedokáže poraziť najdlhšie zo všetkých. V priebehu 80 hodín (alebo 3,3 dňa) grilovaný majster Jan Greef z mesta Columbus v štáte Georgia uvaril 1 000 párkov v rožku, 558 hamburgerov, 526 kuchárov (juhoafrická klobása), 104 kusov kuracieho mäsa a 200 kusov kukurice. Podľa Guinnessových svetových rekordov dosiahol rekord 27. apríla 2014.

5. Existuje viac ako 300 odrôd melónu

Určite ste netušili, že existuje 30 rôznych druhov melónu, a nieto 300! Vyplýva to z rady Watermelon Board. Medzi najobľúbenejšie druhy patria nastrúhané, bezsemenné a mini melóny, z ktorých všetky majú známy, ružovo-červený interiér. Ale nie všetky melóny sú také farebné – existujú aj žlté a oranžové odrody.

6. Nanuky boli vynájdené náhodou

Ak je vašou letnou pochúťkou voľba ľadového nanuku, máte poďakovať 11-ročnému chlapcovi. Podľa portálu npr.org bolo toto občerstvenie vynájdené náhodne, s pričinením mladého Franka Eppersona zo San Franciska v roku 1905. Ako sa hovorí, Epperson zmiešal trochu sladkého sódového prášku s vodou a cez noc ho nechal vonku. Zmes stuhla – a netrvalo dlho, kým si Epperson uvedomil, že urobil lahodnú chybu. „Epsicles“ začal predávať po svojom okolí a potom do neďalekého zábavného parku v roku 1923. Nakoniec v roku 1924 požiadal o patent.
pixabay.com

7. Američania vypijú miliardy pohárov ľadového čaju ročne.

Podľa čajovej asociácie Američania spotrebovali v roku 2020 3,8 miliárd galónov čaju, čo je okolo 14 miliárd litrov. A približne 75 až 80 percent z toho tvoril práve ľadový druh čaju. Ľadový čaj sa stal populárnym v USA po Svetovej výstave v St. Louis v roku 1904. V tom roku dal odborník na čaj Richard Blechynden do svojho horúceho čaju ľad, aby schladil prehriatych účastníkov veľtrhu.

8. Ovocie je v lete oveľa lacnejšie

Akonáhle je teplota vyššia, čerstvé ovocie je o niečo lacnejšie. Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva stáli jahody v decembri 2018 okolo 3,17 USD za libru a v júni len 1,94 USD za libru. Podobne aj citróny stáli v decembri 2018 2,40 USD a v júni len 2,12 USD. Ovocie ako marhule, čučoriedky, melón, čerešne a kukurica sú tiež v sezóne (a často lacnejšie) v letných mesiacoch.

9. Každý rok v auguste sa v Arizone konajú majstrovstvá sveta v margarite

Začiatkom augusta si naplánujte výlet do Tucsonu v Arizone, aby ste sa stali svedkami neobvyklého svetového šampionátu v príprave margarity. Táto udalosť sľubuje, že bude „nezabudnuteľným večerom temperamentných koktailových súťaží, ochutnávok svetových margarit a tequil, kuchyne juhozápadu a ďalších“. Účastníci môžu hlasovať za svoju obľúbenú margaritu za „cenu People’s Choice Award“, ale porota zložená z odborných porodcov vyberie oficiálneho svetového šampióna.

Zdroj: bestlifeonline.com, foto: pixabay.com