Zajace, čarodejnice a klokany: Netypické veľkonočné zvyky detí z rôznych kútov sveta

0
Zajace, čarodejnice a klokany: Netypické veľkonočné zvyky detí z rôznych kútov sveta

Zvyky a obyčaje spojené s Veľkou nocou sa líšia nielen v rôznych regiónoch Slovenska, ale aj za hranicami našej krajiny. Na Slovensku sa veľkonočné tradície spájajú najmä so šibačkou a oblievačkou, ktoré sú typické pre Veľkonočný pondelok. Ale aké sú veľkonočné zvyky, na ktoré sa tešia deti v iných kútoch sveta? Rozhodne zaujímavé. 

Veľká noc je oslavovaná po celom svete a až na niekoľko podobností, má každá krajina svoje vlastné a jedinečné tradície. Poďte si s nami pocestovať a prečítajte si o zaujímavých detských zvykoch z rôznych kútov sveta.

Vajíčka, bábka, ale aj oltáre 

Taliansko: Vajíčka v rôznych farbách

Zajace
Zdroj foto: Pexels_KATRIN BOLOVTSOVA

V Taliansku sa Veľká noc oslavuje s veľkou úctou a tradíciami, ktoré sa líšia podľa regiónu. V niektorých oblastiach, najmä v južnej časti Talianska, sa deti zúčastňujú veľkonočných hier s vajíčkami. Okrem klasického maľovania vajíčok si deti v niektorých oblastiach užívajú hru, kde sa vajíčka váľajú dolu kopcom alebo sa snažia trafiť vajíčkom do cieľa. V Taliansku je veľmi obľúbený aj zvyk darovať vajíčka ako symbol plodnosti a nového života. Pri tomto krásnom zvyku sú dôležité farby darovaných vajíčok. Každá niečo symbolizuje. Červená farba krv a obnovu života, biela nevinnosť a zlatá bohatstvo a prosperitu.

Austrália: Symbolom klokan

Zatiaľ čo v mnohých krajinách je symbolom Veľkej noci zajačik, v Austrálii sa zvyčajne veľkonočný zajac nahrádza klokanom. Tento zvyk vznikol preto, že má Austrália veľa klokanov, ktorí sa stali aj symbolom tejto krajiny. Deti v Austrálii majú teda veľkonočného klokana, ktorý im prináša vajíčka a sladkosti. Okrem hľadania vajíčok je v Austrálii veľmi populárne aj organizovanie veľkonočných piknikov, ktoré deti považujú za skvelý spôsob, ako stráviť čas v prírode.

Prečítajte si: Veľkonočný baranček z piškótového cesta poteší nielen vaše oči

Poľsko: Tradícia Śmigus-Dyngus

V Poľsku je veľkonočný pondelok známy ako Śmigus-Dyngus, čo je deň, keď deti aj dospelí chodievajú po domoch, aby sa vzájomne polievali vodou. Tento zvyk má symbolizovať očistu a nové začiatky. V niektorých oblastiach sa do vody pridávajú aj voňavé bylinky a deti si môžu vzájomne zaspievať pieseň alebo zarecitovať verše, ktoré sú súčasťou tejto tradičnej hry.

Mexico: Veľkonočné piesne a procesie

Zajace
Zdroj foto: Pexels_Anna Shvets

V Mexiku zohrávajú deti počas procesií a náboženských osláv spojených s Veľkou nocou dôležitú úlohu. Zúčastňujú sa na hudobných vystúpeniach, kde hrajú na tradičných nástrojoch, ako sú maraky a bubny a sprevádzajú procesie, ktoré zobrazujú cestu Ježiša na kríž. V niektorých regiónoch deti v tomto období vytvárajú aj veľkonočné oltáre z kvetov a sviečok, na ktorých uctievajú pamiatku tohto významného sviatku.

Grécko: Delikatesa kokoretsi

V Grécku sa deti počas Veľkej noci zúčastňujú rôznych hier a zvykov. Jedným z nich je „štartovanie” vajíčok, pri ktorom sa deti snažia skontaktovať svoje vajíčko s vajíčkom iného dieťaťa a získať tak bod. Okrem toho tiež Gréci pripravujú veľkonočnú pochúťku z baraniny, ktorá má názov kokoretsi. Táto delikatesa je z vnútorností, ako sú pečeň, srdce, obličky a črevá. Tie sa napichnú na špíz a grilujú sa. Deti túto dobrotu, ktorá je súčasťou veľkonočnej rodinnej oslavy, rady ochutnávajú.

Island: Tradičné Egg Rolling

Na Islande deti maľujú veľkonočné vajíčka veľmi podobne ako v iných krajinách. Zaujímavosťou však je, že sa zúčastňujú Egg Rolling, čiže takej hry, pri ktorej sa vajíčka kotúľajú po svahu a cieľom je, aby vajíčko prešlo čo najďalej. Tento zábavný a príjemný zvyk si deti veľmi pochvaľujú.

Litva: Bábka na veľkonočnom kočiari

Veľká noc patrí aj v Litve k najvýznamnejším sviatkom v roku. Obľúbeným symbolom je bábka, ktorá jazdí na svojom veľkonočnom kočiari. Ten ťahajú zajačiky, ktoré rozvážajú vajíčka po celej krajine. Deti, ktoré celý rok poslúchali, dostanú vyfarbené vajíčka, tie, ktoré neposlúchali, dostanú tie nenamaľované.

USA: Hľadanie vajíčok v Bielom dome

V Spojených štátoch amerických je veľmi populárne hľadanie vajíčok v Bielom dome, ktoré sa koná každý Veľkonočný pondelok. Tento zvyk začal v roku 1878, keď sa prezident Rutherford B. Hayes rozhodol zorganizovať takúto zábavku pre deti. Dnes sa na tejto udalosti zúčastňuje tisíce detí, ktoré hľadajú farebne nazdobené vajíčka v záhradách Bieleho domu.

Zajace
Zdroj foto: Pexels_Vero Lova

Fínsko: Veľkonočné čarodejnice

Počas Veľkej noci môžete na fínskom vidieku stretnúť malé postavičky so zafúľanými tvárami a šálmi zaviazanými okolo hláv. Idú žobrať, nesú násady metiel, kanvice na kávu a zväzky vŕbových výhonkov. Dievčatá aj chlapci sú preoblečení za čarodejnice. Idú od dverí k dverám, odriekajú koledy a za odmenu dostávajú sladkosti a peniaze.

Prečítajte si: Veľká noc bez stresu: Tipy na plánovanie a organizáciu

Zajace, čarodejnice, klokany a rodiny pokope

Na Veľkú noc sa stretávame s rôznymi tradíciami a zvykmi, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou kultúr po celom svete. Od malých detí, ktoré hľadajú vajíčka a darčeky, po rituály, ktoré spájajú náboženské a rodinné oslavy, každá krajina má svoje jedinečné tradície. Či už ide o zábavnú hru s vajíčkami v Taliansku, alebo o nezvyčajného veľkonočného klokana v Austrálii, tieto zvyky ukazujú rôzne spôsoby, ako sa po celom svete oslavuje nový život, obnova a nádej, ktoré Veľká noc prináša.

Zdroj titulná foto: Pexels_Eren Li

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu