Prakticky vo všetkých svojich projektoch sú Lekári bez hraníc svedkami toho, aký dopad má konflikt na miestnych obyvateľov. Ľudia zomierajú v krížových paľbách alebo pri explóziách. Keď sú zranení, je pre nich nepredstaviteľne zložité dostať sa do zdravotníckeho zariadenia. Taká je realita štátu Afganistan.
Afganská nezávislá komisia pre ľudské práva (AIHRC) odhaduje, že počas posledných troch mesiacov muselo opustiť svoje domovy 938 tisíc ľudí. Celkom ich je podľa komisie presídlených približne 5 miliónov.
Vyostrenie konfliktu v štáte Afganistan
Všetky strany konfliktu sa musia zaručiť, že na zdravotnícke zariadenia, pacientov a zdravotníkov nebudú útočiť ani im vyhrážať. Pacientom sa musí zabezpečiť prístup k lekárskej pomoci.
„Situácia sa v niektorých mestách zhoršila natoľko, že napríklad v Laškargáh alebo Kunduz sú nemocnice priamo na frontovej línii,” vysvetľuje Laura Bourjolly, koordinátorka humanitárnej pomoci Lekárov bez hraníc. „Naši zamestnanci aj napriek zúfalým podmienkam ďalej ošetrujú pacientov vo všetkých projektoch. Zdravotnícke aktivity sme prispôsobili tak, aby sme pokryli tie najakútnejšie potreby.”
Laškargáh – v blízkosti nemocnice vybuchla raketa
V meste Laškargáh, kde Lekári bez hraníc podporujú nemocnicu Boost, sa už takmer dva týždne intenzívne bojuje. Lekársky tím momentálne prespáva v podzemných priestoroch nemocnice. Počas neustáleho ostreľovania a bombardovania stále prijíma pacientov – predovšetkým urgentné pôrodnícke a chirurgické prípady. V pondelok 9. augusta dokonca na pozemku nemocnice blízko pohotovosti vybuchla raketa. Našťastie však nikoho nezranila.
Od mája do júla lekári ošetrili 482 ľudí s vojnovými zraneniami – drvivá väčšina (92%) bola zasiahnutá strelami či granátmi. Zhruba štvrtina z nich boli mladiství pod 18 rokov. Len medzi 1. a 6. augustom v nemocnici lekári prijali ďalších 170 zranených. Počas iba jedného z týchto dní lekári vykonali 23 operácií. Veľa ľudí už mesto opustilo. V posledných dňoch preto počet pacientov klesá.
Psychologička Lekárov bez hraníc: U mnohých detí sme riešili nočné mory a sebapoškodzovanie
Kunduz – z kancelárie traumatologická jednotka
Boje prebiehali aj o mesto Kunduz, ktoré koncom prvého augustového týždňa skončilo v rukách Talibanu. Počas intenzívnych bojov v júli sa tamojšia kancelária Lekárov bez hraníc premenila na traumatologickú jednotku s 25 lôžkami. Medzi 1. a 9. augustom zdravotníci ošetrili 127 postrelených pacientov alebo ľudí zranených počas výbuchov – a to vrátane 27 detí.
Lekári bez hraníc naďalej poskytujú starostlivosť na traumatologickej jednotke. Pacientov nevyžadujúcich hospitalizáciu však začali posielať do nového traumatologického centra v Kunduz. Organizácia tiež podporuje ošetrovňu v okrese Chahar Dara na okraji mesta. Tá medzi 1. a 8. augustom prijala 126 pacientov s vojnovými zraneniami.
Začiatkom júla Lekári bez hraníc tiež dočasne otvorili kliniku pre vysídlených ľudí v oblasti Sar Dawra, kde poskytovali konzultácie ženám, deťom i raneným. Prijímali až 300 pacientov denne. Tí, ktorí potrebovali náročnejšiu starostlivosť, boli prevezení do regionálnej nemocnice. Tímy tiež zabezpečovali pitnú vodu. Tieto aktivity boli začiatkom augusta odovzdané inej organizácii, aby sa Lekári bez hraníc mohli sústrediť na úrazovú chirurgiu.
Svedectvo advokátky Lekárov bez hraníc o neľudských podmienkach v Líbyi. Toto nikto nechce zažiť
K lekárovi sa neodvážia
Násilie v krajine so všeobecne chabo fungujúcim zdravotníctvom výrazne zhoršuje prístup Afgancov k lekárskej starostlivosti. V oblastiach, kde sa aktívne bojuje, je pre ľudí príliš nebezpečné vyjsť z domu a vyhľadať pomoc. Často preto čakajú, kým sa ich stav nezhorší. Naši pracovníci pozorujú, že množstvo pacientov na pohotovostí, v covidových centrách alebo na klinikách klesá vždy, keď stupeň násilia vzrastie.
Pacientom v Kandaháre s rezistentnou tuberkulózou Lekári bez hraníc ponúka napríklad konzultácie na diaľku. Taktiež je snaha o dostatočnú zásobu liekov, aby sa počas bojov vyhlo zbytočnému cestovaniu.
Keď sa v Laškargáh pred pár dňami situácia na chvíľu upokojila, počet tehotných žien hľadajúcich pomoc vzrástol. Akútne zranenia, pôrody, ani chronické ochorenia vojnou nemiznú. „V nemocnici sme mali len jednu tehotnú ženu,” hovorí Sarah Leahy, projektová koordinátorka Lekárov bez hraníc v provincii Hílmand. „Hneď deň nato, keď boje na moment utíchli, sa k nám dostalo desať žien, takže vieme, že tam vonku sú. Pomyslenie na to, že ženy musia aj pri komplikáciách rodiť doma bez lekárskej pomoci, nás veľmi znepokojuje.”
Utekajú pred bojmi
Strety medzi bojujúcimi stranami tiež donútili niekoľko tisíc ľudí opustiť svoje domovy. Niektorí našli útočisko v mestách, kde žijú v provizórnych osadách s veľmi obmedzeným prístupom k základným veciam, ako je jedlo, strecha nad hlavou alebo lekárska starostlivosť. V jednej takej osade v Kandaháre Lekári bez hraníc otvorili provizórne kliniku pre deti do piatich rokov. Od konca júla do prvého augustového týždňa tam zdravotníci ošetrili 170 detí hlavne s dýchacími ochoreniami, hnačkou a chudokrvnosťou.
Konflikt sa vyvíja veľmi dynamicky, násilie prepuká v rôznych častiach krajiny. Lekári bez hraníc sa snažia svoje projekty prispôsobiť týmto podmienkam tak, aby mohli pomáhať čo najefektívnejšie. Zdravotníci v celej krajine však čelia bojom v uliciach okolo nemocníc, postrádajú spánok i len trochu oddychu a neustále sa boja o svoje rodiny, ktoré nechali doma. Nemocnica aj s postupujúcimi bojmi stále funguje. Stále prítomný je však byť v nevhodnú dobu na nevhodnom mieste. Je preto absolútne kľúčové, aby žiadne strany konfliktu neútočili na zdravotnícke zariadenia.
Lekári bez hraníc pracujú v krajine Afganistan od roku 1980. V súčasnosti majú v krajine päť projektov v provinciách Hílmand, Herát, Kandahár, Chost a Kunduz. Organizácia poskytuje lekársku starostlivosť bezplatne. Finančné prostriedky prijíma od súkromných darcov.
Zdroj: Lékáři bez hraníc
Kábul / Praha, 12. august 2021
Titulná foto: ©Tom-Casey_Lekari-bez-hranic_Operačná sála v meste Boost v Laškargáh
Slovenská lekárka na Haiti: Rastúce násilie ohrozuje pacientov, aj aktivity Lekárov bez hraníc