Afgánskemu chlapcovi zmenil život film Pianista

0
Afgánskemu chlapcovi zmenil život film Pianista

Arson Fahim malo päť rokov, keď prvýkrát videl film Romana Polanského o druhej svetovej vojne Klavirista. Fahim v tom čase žil v detskom domove pre deti afganských utečencov v Pakistane. Jedného dňa vošiel do miestnosti, kde film sledovali deti a personál.

Na televíznej obrazovke hladný a vystrašený poľský Žid hrá na klavíri pre nemeckého dôstojníka – a hrá o život. A vďaka úžasnej hre na tento hudobný nástroj si život skutočne zachránil. „To, čo som videl, ma uchvátilo,“ spomína Fahim. “Každý večer som chodil spať s touto predstavou v hlave. Pamätám si, ako som si pomyslel: ‘Páni, ako by niekomu mohlo piano a jeho zvuk zachrániť život?'”

Od búdy k sirotincu

Fahim, ktorý má 20 rokov, sa narodil ako utečenec. Jeho prvým domovom bola bahenná búda v tábore pre afganských vysídlencov v dnešnej provincii Khyber Pakhtunkhwa v Pakistane. Jeho rodičia sa stretli a zamilovali sa v tábore po úteku z občianskej vojny v Afganistane predtým, ako sa v 90. rokoch ujal moci Taliban.

Keď mal Fahim tri roky, jeho rodičia ho poslali do domu chudobných detí a sirôt, vzdialeného asi 150 km od tábora. Fahimova matka nemala prácu a jeho otec pracoval ako učiteľ v tábore. Pre svojho syna si nemohli nič dovoliť kúpiť. Dúfali, že v sirotinci získa dobré vzdelanie. V piatich rokoch, keď uvidel Pianistu – film rozpráva skutočný príbeh preživšieho holokaustu Wladyslava Szpilmana – Fahimovi sa zrodil v hlave sen o hraní. „Celé tie roky som sníval, že sa jedného dňa môžem dotknúť skutočného klavíra a vydávať z neho nádherné zvuky,“ uviedol.

Stretnutie s hudbou v Kábule

V roku 2012 sa Fahimovi rodičia rozhodli vrátiť do Afganistanu s Fahimom a jeho sestrou. Chceli, aby deti vyrastali vo svojej domovine. Rodina sa usadila v hlavnom meste Kábul, kde obaja Fahimovi rodičia našli zamestnanie ako učitelia. O deň neskôr v tom roku bol Fahim v detskom vzdelávacom centre v meste.
 
„Spoza zatvorených dverí miestnosti sa ozval tento úžasný zvuk – niekto hral na klavíri nádhernú hudbu,“ povedal. „Vedel som, že by som nemal ísť nepozvaný, ale nemohol som si pomôcť.“
 
Učiteľ, pán Milad, dával lekciu, ale nechal Fahima kráčať k detskému klavíru. „Jemne som sa ho dotkol a stlačil všetky jednotlivé klávesy, prvýkrát v živote,“ povedal Fahim. “Od tej chvíle som vedel, že sa musím naučiť klavír. Musel som sa stať hudobníkom.”
 
Fahim sa dozvedel, že dielo, ktoré počul a do ktorého sa zamiloval, vydal poľský skladateľ Frederic Chopin. Neskôr sa dozvedel, že hudbu na tejto osudovej scéne v klaviristovi napísal aj Chopin – Nocturne číslo 20 c mol. Bolo to dielo, ktoré Wladyslav Szpilman zahral, ​​aby mu zachránil skutočný život.
 
V ten deň Fahim absolvoval svoju prvú klavírnu hodinu. Netrvalo dlho a dozvedel sa, že v Afganistane bol zriadený Národný hudobný inštitút, ktorý v roku 2010 založil Dr. Ahmad Sarmast s medzinárodnou podporou na zabezpečenie hudobného vzdelávania pre znevýhodnené deti. Poskytoval kurzy afganskej a západnej hudby. Fahim sa uchádzal o miesto v ústave na štúdium klavíra a kompozície.
 
 
Władysław Szpilman, foto: inyourpocket.com
 
Povedal, že mal veľkú radosť, keď ho prijali, ale jeho rodičia sa obávali. „Rodičia mi povedali, že keď budem študovať hudbu, nebudem môcť sa zamestnať,“ uviedol. “Trvalo mi dlho, kým som ich presvedčil, aby mi to dovolili. Báli sa, že môj život bude v nebezpečenstve, že sa budem venovať hudbe a hre na západný nástroj. Stále sa toho obávajú.”

Teror Talibanu

Počas vlády Talibanu v Afganistane v rokoch 1996-2001 bola hudba zakázaná. A takmer dve desaťročia po tom, čo sily pod vedením USA zbavili Taliban moci, táto skupina stále uplatňuje vplyv vo väčšine oblastí Afganistanu a zvyšuje svoju kontrolu.

Dva roky po tom, čo Fahim začal pôsobiť v hudobnej škole, sa samovražedný atentátnik zameral na študentský koncert a zabil v hľadisku jedného človeka. Pri tejto udalosti bol zriaďovateľ školy, Dr. Sarmast, ktorý sa ťažko zranil. Fahim plánoval účasť na koncerte, aby prejavil podporu svojim spolužiakom, ale v ten deň bol chorý.

“Mal som šťastie. Ale nemal som už strach,” povedal. „Často som po vyučovaní zostal dlhšie a trénoval som na klavíri sám v celom areáli. Viem, že vždy existuje riziko, ale som pripravený vziať si ho na seba kvôli štúdiu hudby.“

Klavír si nemôže dovoliť

Fahim si nemôže kúpiť klavír na cvičenie doma. „To je nemožné,“ uviedol. „Aj keď má človek peniaze.“

Minulý rok mu zahraničný diplomat pri odchode z krajiny dal elektronickú klávesnicu. „Ale doma môžem cvičiť iba trochu, pretože neustále dochádza k výpadkom pripojenia,“ uviedol Fahim. Bol pozvaný na koncerty a kultúrne výmenné akcie v regióne. Hrá tiež svoje vlastné skladby venované ľuďom zabitým počas prebiehajúceho konfliktu v Afganistane.

Juhoázijská nadácia pre symfónie si ho vybrala za veľvyslanca mieru. Afganské deti z ulice vďaka jeho príkladu menia svoje životy s gitarami.

Boj o spravodlivosť vo vojne bez konca

V roku 2015 sa Fahim pridal k tisícom ľudí, ktorí pochodovali ulicami Kábulu a požadovali spravodlivosť pre Farkhundu Malikzadu, 27-ročnú ženu, ktorú dobil dav na smrť, keď bola falošne obvinená z pálenia Koránu. Incident šokoval krajinu a dostal sa na titulné stránky sveta.

Jej zabitie malo na Fahima obrovský dopad. “Bol som taký šokovaný a nahnevaný. Uvedomil som si, aký zaostalý bol Afganistan a koľko musíme urobiť, aby sme sa ťahali dopredu,” uviedol. “Rozhodol som sa, že zložím kúsok na jej pamiatku. Dokončenie Farkhundy mi trvalo osem mesiacov. Vlieval som do toho svoje emócie viac ako do akejkoľvek inej skladby, ktorú som napísal.”

Na prvé výročie Malikzadinej smrti sa Fahim a ďalší študenti hudby zhromaždili na mieste, kde ju zabili, a zahrali jej skladbu.

Ďalšou skladbou, vďaka ktorej je Fahim v Afganistane známy, je Freedom, dielo pre klavír na počesť afganských reportérov, ktorí pri násilnostiach prišli o život. Dielo napísal v roku 2018, v jednom z najsmrteľnejších rokov pre médiá v krajine, pričom zahynulo najmenej 17 novinárov.

“Reportérom je niekto, kto pracuje pre našu slobodu. Novinári sú moji hrdinovia. Prostredníctvom svojej hudby im chcem ukázať svoju podporu a zdvihnúť hlas proti tým, ktorí sa snažia zničiť našu slobodu,” uviedol Fahim. Fahim dúfa, že v roku 2021 odíde do Spojených štátov. Získal štipendium na štúdium klavírnej hry na Longy School of Music v Cambridge v štáte Massachusetts. Jeho obľúbeným kúskom je stále Chopinovo Nocturne číslo 20 c mol. Z času na čas si stále pozrie Klaviristu.

 

žiadne príspevky na zobrazenie