Čo znamená feminizmus alebo ako budovať vzťah založený na rovnosti

0
Čo znamená feminizmus alebo ako budovať vzťah založený na rovnosti
Foto: pixabay.com

Feminizmus. Nie je to práve slovo, ktoré by si väčšina z nás spájala s niečím milým a pekným. Niektorí sa všemožne snažili toto slovo zmeniť na sarkazmus, keď hovorili o „feminazis“. Toto podľa nich znamenalo (podľa Oxfordského slovníka amerického politického slangu) „angažovanú feministku alebo vôľovo silnú ženu.“

Neznie to však pekne? Žena so silnou vôľou. Žena, ktorá je rozhodná. Otázka: Kto by chcel takého životného partnera? Odpoveď: Ktokoľvek s fungujúcim mozgom.

Nechce v skutočnosti každý človek životného partnera, ktorý je silný? Tu skutočne nejde o pohlavie. Inteligentní muži budú chcieť partnerstvo založené na rovnosti. Preto nikdy nerandite s mužom, ktorý neuznáva rovnoprávnosť. Budujte vzťah založený na rovnosti.

Ak máme vzťah založený na ľútosti

Na ulici sa nájde možno nejaký stratený pes, ktorý možno bude skvelým domácim miláčikom, ale určite nie partnerom. Možno ste niekedy vykonávali tento druh dobročinnosti, že ste si začali s niekým, kto nebol samostatný. Ale pravdepodobne išlo len o fázu a už ste s tým definitívne skončili.

Ak ste venovali pozornosť mnohým životným lekciám (niekedy známym ako zlomené srdce), potom ste už zistili, že partnerstvo nie je to isté ako adopcia. Posledný uvedený vzťahový model vyžaduje, aby sa silnejšia a skutočne kompetentná osoba starala o slabšiu a relatívne nekompetentnú osobu.

 

Čo máme na mysli pod pojmom kompetentní?

Jednoducho toto: dospelý človek, ktorý je (1) schopný postarať sa o seba (na rozdiel od dieťaťa) a (2) tiež prináša hodnotu pre naše spojenectvo takým spôsobom, že môžeme maximalizovať šťastie a blaho oboch partnerov pri spoločnom riešení životných výziev.

Pri hľadaní lásky teda asi nechcete zostať po celý život „slobodným rodičom“ a starať sa o niekoho, koho mate radi, ale koho si v skutočnosti nevážite ako rovnocenného partnera?

Toto jednoduché slovné spojenie skutočne privedie mnohých ľudí k pomýleniu si týchto dvoch pojmov, pretože nerozumejú konceptu rovnosti. „Rovnosť“ určite neznamená „rovnaké“.

Mali by ste byť vo vzťahu dvaja, pretože jedného z vás už máte – seba. Sme teda iní, ale rovní. Rovnaká hodnota, ktorá si zaslúži rovnakú úctu, máme mať rovnaké slovo v tom, ako prežívame naše partnerstvo, s rovnakým právom na uspokojenie našich potrieb atď. Jedným slovom partneri.

Foto: pixabay.com

Prečítajte si: Nikdy nerandite s mužom, ktorý vás zneužíva

Čo však s tou definíciou slova femistka?

Spisovateľka Chimamanda Ngozi Adichie nahliadla do slova „feministka“ a tu je to, čo objavila. „Vyhľadala som slovo v slovníku, kde stálo: Feministka: osoba, ktorá verí v sociálnu, politickú a ekonomickú rovnosť pohlaví. Z príbehov, ktoré som počula, bola moja prababička feministka. Utiekala preč z domu muža, za ktorého sa nechcela vydať, a vydala sa za muža podľa svojho výberu. Odmietla, protestovala, prehovorila, keď cítila, že jej bol odňatý pozemok len preto, že bola žena. Pritom slovo feministka ani nepoznala. To však neznamená, že ňou nebola.

Najlepšia feministka, ktorú poznám, je môj brat Kene, ktorý je tiež milý, rozhľadený a veľmi mladý muž. Moja vlastná definícia feministky je muž alebo žena, ktorá hovorí, že áno, existuje problém s pohlavím, aké je dnes, a my ho musíme napraviť. Všetci, ženy a muži, musíme robiť lepšie veci.“

 

Vzťah treba vybudovať

Mali by ste vedieť, že nadviazanie vzťahu založeného na rovnosti sa nestane iba tak, musíte ho vybudovať. Nie zákerným alebo riadiacim spôsobom, ale príťažlivým spôsobom.

Všetci sme prekvapení skutočnou rovnosťou, muži aj ženy. Je to niečo podobné ako Ibram X. Kendiho predstavy o rase v jeho knihe How to be an Antiracist v tom, že rovnako, ako každý z nás pravdepodobne podlieha rasistickému mysleniu, aj my všetci podliehame sexistickému mysleniu. Rovnosť a vzájomný rešpekt sa učia rovnako ako človek, ktorý sa stáva antirasistom.

Všetci máme priestor pre trochu pokory, aby sme mohli byť otvorení rastu. Ak sa však niekto uškŕňa nad slovom „feministka“ alebo jeho správanie alebo jeho slová prezrádzajú sexistickú perspektívu, ak nemiluje pojem rovnosti vo vzťahu, potom sa usmejte a kývnite hlavou. A hľadajte niekoho iného. Niekto, kto to s rovnosťou môže myslieť vážne, pretože feminizmus je mostom (a nie prekážkou) jedinej cesty vedúcej ku koncu osamelosti.

www.psychologytoday.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu