Aké boli ženy, ktoré vyšli ako prvé na Mont Blanc?

0
Aké boli ženy, ktoré vyšli ako prvé na Mont Blanc?

Nadmorská výška 4809 m nad morom patrí krásnemu a jedinečnému štítu Mont Blanc. Najvyšší vrch Álp a západnej Európy dobili ako prví v roku 1786 muži Balmat a Paccard. Ženy sa však ani trochu nedali zahanbiť a o niekoľko rokov dve akčné ženy z úplne rôzneho prostredia dokázali, že to zvládnu tiež.

V tej dobe, keď neboli špeciálne páperové bundy, odľahčené turistické paličky, nepremokavé goratexové topánky, merino spodky a špeciálne okuliare. Napriek tomu to dokázali. Každá po svojom, ale zaslúžia si, aby sme o nich vedeli.

Slúžka ako prvá na Mont Blanc

Marie Paradis bola chudobnou slúžkou, ktorá v tom období žila v Chamonix, časti Sardínskeho kráľovstva. 14. júla 1808 sa v spoločnosti uznávaného horského vodcu Jacquesa Balmata stala prvou ženou, ktorá vystúpila na najvyššiu horu Európy Mont Montc. Počas posledného výstupu bola Paradis už vemi unavená a pomáhali jej jej sprievodcovia. Na samotnom vrchole bola Paradis v takom zlom stave, že mala problémy s dýchaním, nemohla hovoriť a nevidela. Vyčerpaná a psychicky na dne svojich síl prosila svojich spoločníkov, aby ju hodili do najbližšej trhliny. Priala si ukončiť svoje nešťastie. Neskôr bola známa ako „Maria de Mont Blanc“.

Druhá žena na Mont Blanc až po 30 rokoch

Keď Henriette d’Angeville oslavovala svoj úspešný výstup v Chamonix, zablahoželala jej priamo Marie Paradis. Tá prišla na špeciálne osobné pozvanie priamo od Henriette. Bohatá francúzska grófka Henriette d’Angeville úspešne vystúpila v roku1838 v sprievode šiestich sprievodcov a šiestich nosičov na vrchol Mont Blancu, otvorila fľašu šampanského a vypustila poštového holuba, aby svetu oznámila, že vystúpila ako prvá dáma – horolezkyňa na svete.

Emancipovaná akčná horolezkyňa

Vo svojom francúzskom príbehu o výstupe d’Angeville vyhlásila, že horolezectvu chýba „ženská pečať“. Výstup si vzala do hlavy ako svoj projekt a formovala ho temer desaťročie. Veď keď to dokázali muži, prečo by nemohla žena? Napriek obdobiu viktoriánskej zdržanlivosti a skutočnosti malého vplyvu žien v období osvietenstva, sa Henriette sa snažila odtrhnúť sa a dokázať svetu, že aj žena na ňom môže stáť. Myslíte si, že sa jej to podarilo?

Bola to skutočne akčná žena, ktorá sa v 19. a na začiatku 20. storočia podujala na horolezecké výzvy. Jej bohatstvo jej umožnilo kúpiť si potrebný tovar a služby, aby si zaistila vlastné pohodlie a bezpečnosť pri výstupe. Súčasťou Henrietteiných príprav bol návrh vlastného horského oblečenia. Veď si len predstavte, že Paradis išla v širokej sukni a vrchol dosiahla počas dvoch dní. Henriette výstup trval niekoľko dní a išla v sedemkilovom oblečení vlastnej výroby, ktorý však spĺňal jej spoločenské a módne požiadavky (špeciálne nohavice).

Prečítajte si aj: Hrdinky vedy – 9 vedkýň, ktoré by ste mali poznať

Cestovanie vo veľkom štýle

Nosiči museli vyniesť dve nohy z baranieho mäsa, 24 varených kurčiat, 2 teľacie chrbty, sud vína, 3 kg čokolády. Dokonca si Henriette žiadala vyniesť veľký ventilátor, ak by ju mali ovievať nosiči, malý ventilátor (aby sa mohla sama ovievať) a zrkadlo potrebné k narovnaniu klobúka. Muži ešte nižšie v Chamonix uzavreli stávky na miesto, kde by sa mala vzdať a vrátiť. Expedícia však pokračovala. Po dvojdňovom výstupe a napriek búšeniu srdca a ohromnej túžbe spať, sa Henriette d’Angeville dostala na vrchol, kde vyryla do skaly „Vouloir, c’est pouvoir“ (Kde je vôľa, tam je cesta).

Slávne ženy – Mata Hari, dvojitá špiónka alebo obeť?

Ktorá bola skutočne prvá?

Nie vždy a všetci uznávali, ktorá žena dosiahla vrchol Mont Blancu ako prvá. Niektorí zazlievali Marie Paradis, že jej na vrchol bola podávaná pomocná ruka. Pravdou však je, že skutočne prvou ženou bola naozaj práve Marie Paradis. Prvenstvo jej nikto zobrať už nemôže.

Je však zaujímavé, že Marie Paradis už potom nikdy neliezla. Na rozdiel od druhej ženy, ktorá dobila Mont Blanc… Henriette d’Angeville bola vášnivou turistkou a horolezkyňou. Vo svojej lezeckej kariére pokračovala až do konca šesťdesiatych rokov.

Výstup na Mont Blanc znamená pre niektorých koniec

Horolezci sa domnievajú, že výstup na vrchol Mont Blanc nemožno nazvať veľmi náročným, navyše všetky trasy sú už viac ako dvesto rokov dobre preštudované. Počet obetí horolezcov na Mont Blancu je však ešte vyšší ako na Evereste. Je to spôsobené tým, že Mont Blanc sa nachádza v strede Európy. Je lákadlom pre príliš veľa ľudí, ktorí ho chcú dobyť. Amatéri často idú na vrchol bez toho, aby využili služby profesionálnych sprievodcov.

Mont Blanc sa nachádza na hranici dvoch krajín – Francúzska a Talianska. O Mont Blanc sa dlho nevedeli podeliť. Až v roku 1861 bola v Turíne podpísaná dohoda, podľa ktorej sa zistilo, že francúzsko-talianska hranica vedie priamo po vrchole hory. Malo by sa objasniť, že Taliansko bolo v tom čase rozdrobené, dokument podpísalo Sardínske kráľovstvo.

Titulná foto: archív Lukáša Mošku

Foto: wikipedia

10 vynálezkýň, ktorých objavy zmenili svet

žiadne príspevky na zobrazenie