Aké majú zastúpenie ženy vo vedení firiem? Nová štúdia hovorí o katastrofe

0
Aké majú zastúpenie ženy vo vedení firiem? Nová štúdia hovorí o katastrofe
Zdroj: Unsplash.com

Z dejín poznáme, že ženy boli kedysi veľmi utláčané. Mali na svet prinášať hlavne svojich potomkov a starať sa o domácnosť. Spoločnosť sa však posúva vpred a dámy sa prebojovali aj do vedúcich pozícií v istých firmách. Otázka však znie, či to stačí a či naozaj napredujeme.

Progres slimačím tempom

Touto problematikou sa zaoberala spoločnosť Deloitte Slovensko. Zuzana Letková informuje o štúdií, ktorú Deloitte vykonáva pravidelne od roku 2010. V štúdii sa zameriavali postavením žien vo vedení, no nazvali ju Progres slimačím tepom. Už tu môžeme spozorovať, že ako spoločnosť sa ešte len máme kam posúvať a učiť sa.

Ženy vo vedení pracujú najmä v oblasti finančných služieb, consumer business, technológií, médiách a telekomunikácií, výroby, energetiky a zdravotníctve.

Zdroj: Unsplash.com

Katastrofa

Hoci štúdia priniesla viaceré zaujímavé zistenia, čo sa týka tempa rastu zastúpenia žien vo vedení firiem, to by sme mohli považovať aj za katastrofu. Najnovšie sa zistilo, že globálne máme zastúpených 20% žien vo vedení firiem. Je to síce istý progres, no keď sa takto bude postupovať aj do budúcna, tak paritu zastúpenia mužov a žien dosiahneme v roku 2045.

Hodnoty pre zastúpení žien v predstavenstvách sú podstatne nižšie. Ženských predsedov predstavenstiev máme len 6,7%, pričom na týchto miestach zotrvávajú menej ako muži. Globálna štúdia vysvetľuje, že tam zotrvávajú 5,1 roka (to je dokonca pokles oproti predchádzajúcej štúdii), muži pritom zotrvávajú skoro 8 rokov. Môže to byť spôsobené tým, že ženy nemajú toľko skúseností, keďže sa do boardov začali dostávať počas posledných rokov.

Pri tomto je dôležitý faktor aj ich vek – do boardov sa môžu dostať, keď majú 50 rokov a viac a potom už vlastne nastupujú do dôchodku.

Čo sa týka pozície CEO v jednotlivých organizáciách, tam je to ešte horšie. Štúdia zistila, že je to iba 5% žien globálne.

„Rýchlosť toho, ako sa ženy dostávajú do pozícií, je relatívne pomalá.“ – Zuzana Letková

Letková zároveň vyzýva, aby si ženy navzájom pomáhali a podporovali sa. Pri mužoch je to prirodzené, no my by sme sa k tomu mali ešte ako by učiť.

Zdroj: Unsplash.com

Niekde výrazne pomáhajú kvóty

Dostať  sa do vedúcich pozícií je určite náročné, ale nie nemožné. Letková po tejto stránke apeluje na samotné ženy, aby si pomáhali. Pri mužoch je to ako by automatické, pričom ženy majú väčšiu tendenciu byť rivalky. Na čo to je dobré? Aj tak všetky ťaháme za jeden povraz. Niekedy však nestačí ani to a je dôležité, aké pravidlá má určené daná krajina.

Napríklad Francúzsko prijalo isté kvóty ohľadom tejto problematiky. Má až 43% zastúpenie žien vo vedení. Sú ale aj štáty, ktoré nedosahujú ani 20%. Patria medzi ne Katar, Saudská Arábia, Južná Kórea – u nich je to až menej ako 5%.

Európsky región je na tom lepšie

V európskom regióne je to podstatne lepšie – zastúpenie žien vo vedení tvorí až 32%, v boardoch 4%, CEO 6,7%. Ženám je aj tu opäť blízka oblasť finančného riaditeľstva (15%). Zaujímavé je, že priemerná dĺžka doby, počas ktorej ženy zostávajú vo svojich pozíciách, je ešte nižšia (4,6%). Tento údaj je nižší aj pri mužoch (6,7%).

Odvetvia, v ktorých ženy zastupujú vyššiu pozíciu ako muži sú: consumer business (v boardoch zastúpenie až 33%), finančné služby (32,4%), výrobné podniky (30,4%).

Ako je na tom Slovensko

Zastúpenie žien v jednotlivých predstavenstvách firiem predstavuje 25%, čo pôsobí ako vysoký údaj. Dobrou správou je, že sa to darí udržiavať z roka na rok.

Odborníčka tvrdí, že k parite paradoxne pomohol socializmus – ženy zo socialistických krajín sa ľahšie vyrovnali s tým, že boli zastúpené. Boli taktiež podporované v časoch socializmu, aby zastávali vedúce funkcie. Infraštruktúra spoločnosti bola pripravená, aby sa dámy venovali práci. Paradoxne, socializmus pomohol ženám, aby mohli pracovať a aby zastávali funkcie vo vedení firiem. Nech vám to pripomína už hocijaké sci-fi, odborníčka to uviedla na základe viacerých štúdií z Harvardu.

Predsudky

Faktor, ktorý ovplyvňuje zastúpenie žien vo vedení, sú predsudky, rodová schéma, ktorá existuje v jednotlivých krajinách. Nenechajme sa však odradiť ani tým. Jedna vec je, v akej krajine žijeme. Druhá, ako vynaložíme s naším životom. Ak niečo chceme, musíme si za tým ísť a veriť v seba.

Zdroj: Unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie