Akému alkoholu holdujú vo vybraných regiónoch sveta?

0
Akému alkoholu holdujú vo vybraných regiónoch sveta?

Uvítací drink, slávnostný prípitok, aperitív pred jedlom, odborná degustácia. Alkohol sa pije takmer na celom svete pri rôznych príležitostiach. Jednotlivé krajiny a ich národy holdujú rôznym alkoholickým nápojom a tým obohacujú gastronomickú kultúru v regionálnom aj v globálnom ponímaní.

Rakija

Aj keď Albánci, Severní Macedónci a obyvatelia Bosny a Hercegoviny patria medzi národy s nízkou spotrebou alkoholu, na tradičnú balkánsku pálenku nedajú dopustiť. Rakija sa pije na celom Balkáne, odkiaľ prenikla do ďalších kútov Európy a Ázie. Prevažne 40 % destilát sa najčastejšie páli zo sliviek alebo z hrozna. Vhodné sú aj hrušky, jablká či iné kvasené ovocie. Destilát sa po pálení nechá dozrieť v drevenom sude, kde nadobudne žltkastý odtieň.

Raki

Destilátu z hrozna holdujú aj Turci, ktorí považujú raki za národný nápoj. Jeho špecifikom je dvojnásobné pálenie hroznových výliskov, pričom pred druhým pálením sa do destilátu pridá aromatický aníz. Hotový destilát s pôvodom v Osmanskej ríši má najmenej 40 %. Zvyčajne sa pije zmiešaný s vodou, najčastejšie v pomere 1:1. Raki je obľúbeným aperitívom popíjaným pred jedlami z rýb alebo morských plodov aj na Kréte. Na rozdiel od tradičného tureckého destilátu sa páli bez anízu.Foto: www.pixabay.com – Zuxxi

Ouzo

Hrozno a aníz alebo iné bylinky sú hlavnými ingredienciami aj pri výrobe typického gréckeho alkoholu ouzo. 40 % likér s prenikavou arómou, ktorú mu dodáva aníz, škorica, sladké drievko alebo semienka feniklu, sa pije samostatne alebo ako súčasť miešaných nápojov. Najmä v strednej a v západnej Európe sa mieša s vodkou. Na Cypre sa mieša nápoj Ouzini, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie prípitky pri vítaní turistov prichádzajúcich z iných štátov. Aromatický alkohol je stále viac obľúbený aj v štátoch pod Kaukazom.

Soju

Vo východnej Ázii sa pijú skôr nápoje s nižším obsahom alkoholu. Výnimkou sú niektoré čínske a kórejské destiláty. Patrí k nim aj soju, ktorý Kórejčania pijú už od 13. storočia. Číry alkohol sa vyrába z fermentovanej ryže. Alternatívou k ryži môže byť jačmeň, zemiaky alebo tapioka. Soju chutí podobne ako vodka, no vďaka pridanému cukru je nápoj sladší. Niektoré druhy majú aj podobný obsah alkoholu. Okrem 40-50 % soju sa vyrábajú aj 20 % alebo menej ako 20 % varianty.

Saké

Ryža je hlavná ingrediencia aj pri výrobe saké. Tradičný japonský alkohol sa preslávil svojou plamenistou chuťou, ktorú dosahuje napriek nižšiemu obsahu alkoholu. Pravé saké má okolo 15-20 % v závislosti od konkrétneho druhu a použitých prísad. Okrem odrody ryže známej ako sakamai sa môže vyrábať aj z vybraných druhov obilnín. Proces prípravy sa v mnohom podobá výrobe piva.Foto: www.pixabay.com – zooocoo

Omatajo

Pivu holdujú milióny Afričanov, najmä tí v strednej a západnej Afrike, kde sa vyrába viacero druhov. Tradičným nápojom v týchto regiónoch je omatajo, ktorého hlavnou ingredienciou je cirok. Obilnina bohatá na vápnik a minerály sa nahrádza aj kukuricou. Kukuričné pivo sa teší popularite najmä v JAR. V oblasti okolo Veľkých afrických jazier sa vo veľkom pije banánové pivo obľúbené pre svoju sladšiu chuť.

Zázvorové pivo

Pivo patrí medzi najobľúbenejšie druhy alkoholu aj v Austrálii. Obyvatelia najmenšieho kontinentu preferujú zázvorové pivo, ktoré na rozdiel od klasických pív z európskych pivovarov obsahuje minimálne množstvo alkoholu. Vyznačuje sa sladkou chuťou, čo z neho robí osviežujúci nápoj vhodný k jedlu aj pri sólo popíjaní doma, v spoločnosti alebo na párty.

Biely rum

Typickým párty nápojom nielen v Austrálii a v celom anglosaskom svete je biely rum. Jeho presný pôvod nie je celkom známy. Za pôvodný domov sa označuje Karibik, aj keď historici nevylučujú, že ako prví ho vyrábali obyvatelia žijúci na území Brazílie. Vo veľkom sa pije na Kube, na Barbadose či v Dominikánskej republike. Karibik je takisto obrovským exportérom tmavého rumu. Jeho vysokou produkciou sú známe aj iné štáty Latinskej Ameriky. Najlepšie značky tmavého rumu pochádzajú aj z Peru, z Argentíny a z Brazílie.Foto: www.pixabay.com – felix_w

Latinská Amerika je producentom mnohých druhov alkoholu, ktoré sa rozšírili do celého sveta a v súčasnosti patria medzi najvyhľadávanejšie alkoholické nápoje od Atlantiku naprieč Áziou až po Tichomorie. Z Peru a z Čile sa za hranice Južnej Ameriky dostal koktailový likér pisco sour s povestnou citrusovou príchuťou. Svet alkoholu obohatili aj Mexičania, ktorých tequila je neodmysliteľnou súčasťou miestnej kultúry. Typickú karibskú chuť nám prinášajú populárne miešané nápoje, napríklad mojito.

Foto na titulke: www.pixabay.com – rubyriojano

žiadne príspevky na zobrazenie