Ako dodržať ekologickú etiketu na cintorínoch?

0
Ako dodržať ekologickú etiketu na cintorínoch?
pixabay.com

V prvé novembrové dni sa chodieva na cintoríny, kedy si pripomíname našich príbuzných, ktorí už nie sú medzi nami. K tomu patrí aj údržba a skrášlenie hrobového miesta, či zapálenie sviečky. 

Mnoho ľudí necháva na hroboch množstvo sviečok, vencov a kytíc. Pri týchto sviatkoch sa preto často skloňuje problematika odpadov, znečisťovania a plytvania. Ak naozaj chceme poctiť zosnulých a preukázať im úctu, skúsme sa zamyslieť nad tým, čo na cintorín prinášame.

Enviromentálna sieť EcoWaste Coalition, vyzýva k tomu, aby sa prostredie zbytočne neznečisťovalo. Očakáva sa totiž, že celosvetové oslavy Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých pritiahnu na cintoríny a kolubáriá obvyklé masy ľudí.

Roy Alvarez, predseda koalície EcoWaste, sa sťažuje: „Krásna tradícia spomínania na mŕtvych sa stáva obrovskou výzvou pre nakladanie s odpadkami. Údajne posvätné pohrebiská necitliví návštevníci ihneď premieňajú na skládky.“

Prosí a vyzýva všetkých návštevníkov cintorínov: „Rešpektujme mŕtvych a neznesväťme cintoríny odpadkami. Krehký stav zemskej klímy by nás mal prebudiť k zjednodušeniu našich rituálov. Mali by sme sa uspokojiť s menším počtom sviečok, kvetov, jedla a určite menej plastovými jednorazovými výrobkami.“

Prečítajte si aj článok 24 tipov pre začiatočníka v zero waste

Modlime sa za svojich mŕtvych a prikloňme sa k opatreniam, ktoré šetria životné prostredie a vyhnime sa plytvaniu. „Je potrebné zvýšiť recykláciu zdrojov a znížiť množstvo odpadu, ktorý sa dostane na skládky,“ zdôrazňuje Alvarez.

Na skutočne zmysluplnú oslavu Sviatku všetkých svätých, ktorá si uctí mŕtvych a chráni pritom životné prostredie, uvádzame niekoľko tipov od biskupa Deogracia Iñigueza Jr., františkánskeho kňaza Fr. Pete Montallana, a enviromentálnych aktivistov z Buklod Tao.

pixabay.com

Aké sú odporúčania pre návštevníkov cintorínov?

• Čistite hroby svojich zosnulých bez toho, aby ste spôsobili znečistenie – napríklad nevypalujte trávu a nevyhadzujte odrezky rastlín a hromady odpadu.

• Na cintorín choďte najlepšie pešo, na bicykli alebo verejnou dopravou.

• Vyberte sviečky, ktoré horia čisto a ktoré nevytvárajú čierny dym alebo popol.

• Rozsvieťte primerané množstvo sviečok na minimalizáciu znečistenia. Nedovoľte, aby nádoby na sviečky alebo držiaky na sviečky horeli.

• Dajte prednosť radšej miestnym čerstvým kvetom ako plastovým umelým, alebo zvážte použitie kvetináčov s kvetmi. Jednoduché, lacné kvety urobia tiež dobrú službu. Vyhnite sa baleniu kvetín alebo rastlín do plastových obalov, ktoré skôr alebo neskôr skončia ako odpad.

• Nepúšťajte si hlasnú hudbu, zbytočne nezvyšujte hluk na cintoríne a svojim správaním napomáhajte k tomu, aby miesto viedlo k modlitbám a pietnym rodinným stretnutiam.

• Prineste si vlastnú fľašu alebo kanvicu na vodu, aby ste sa vyhli nákupu balenej vody.

• Používajte opakovane použiteľné tašky na nosenie svojich vecí a odmietnite plastové vrecká a obaly od predajcov.

• Znížte veľkosť odpadu tak, že nevytvoríte odpadky, napríklad nákupom výrobkov s najmenším počtom obalov a povedzte rázne nie jednorazovým plastovým výrobkom.

• Preberajte plnú zodpovednosť za svoj odpad. Vložte ho do recyklačných košov a odpadky nevyhadzujte. Ešte lepšie je, keď si prinesiete vlastné odpadové tašky a odnesiete ich domov na triedenie, opätovné použitie, recykláciu alebo kompostovanie. Nezabudnite opustiť miesta odpočinku vašich blízkych bez toho, aby ste tam zanechali smeti.

A nech odpočívame (od odpadu) v pokoji teraz a navždy.

Zdroj: www.philstar.com

Zdroj foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie