24 tipov pre začiatočníka v zero waste

1
24 tipov pre začiatočníka v zero waste
plan ako na zero waste

Vo svete vládne trend zero waste, ale čo to v praxi vlastne znamená? Ako môže jednotlivec prispieť k tomu, aby sa zbytočne neplytvalo odpadmi? Triedenie je problematika, o ktorej hovoria všetci, ale ak si pozriete tieto tipy, možno vás to inšpiruje k niečomu novému. A práve ich dodržiavaním prispejete ku krajšiemu životnému prostrediu.

1. Neopúšťajte svoj dom bez fľaše plnej vody, pretože ju môžete opakovane použiť.

2. Zameňte papierové vreckovky za látkové. Dostupné sú už aj odličovacie tampóny z látky. Vymeňte plastovú zubnú kefku za bambusovú. Vyskúšajte látkové plienky. Existujú aj menštruačné kalíšky, ktoré sa dajú použiť namiesto vložiek.

3. Ak vám niekto dáva propagačné materiály, ktoré pravdepodobne nevyužijete, poďakujte a povedzte nie. 

4. Vytvorte si malú záhradku, hoci aj na balkóne.

zahrada
Foto: pixabay.com

5. Darujte nevyužité oblečenie a hračky v dobrom stave do bazáru alebo škôlky. Zorganizujte SWAP – výmenu oblečenia.

6. Keď niečo kupujete, premýšľajte. Vyskúšajte si kúpiť sirup v sklenenej fľaši, ktorá sa dá ešte využiť, namiesto plastovej.

7. Vyrobte handmade darčeky pre priateľov a rodinu.

8. Naučte sa vymeniť gombíky alebo opraviť zips, aby ste predĺžili životnosť vášho oblečenia. Alebo si nájdite svojho miestneho krajčíra, ktorý vám pomôže s opravami oblečenia.

Prečítajte si aj rozhovor s Natáliou Varga, ktorá prevádzkuje eshop EatGreen

sitie
Foto: pixabay.com

9. Oblečenie perte, ak je skutočne špinavé, namiesto toho, aby ste ho nosili len raz.

10. Snažte sa vyhnúť palmovému oleju.

11. Nakupujte potraviny bez obalu alebo minimálneho balenia.

12. Namiesto toho, aby ste niečo kúpili, keď máte zlý deň, urobte niečo. Napríklad sa vyberte na prechádzku, zacvičte si, stretnite sa s priateľmi. Zamerajte sa skôr na skúsenosti ako na veci.

prechadzka
Foto: pixabay.com

13. Obklopte sa vecami, ktoré slúžia viacerým účelom, na zefektívnenie a zníženie nadmerného množstva odpadu. Obklopte sa nástrojmi a predmetmi, ktoré vám poslúžia celý život. Snažte sa kupovať veci iba jeden raz.

14. Naučte sa, kde sa správne zbaviť vecí ako sú staré mobilné telefóny, batérie a káble.

15. Vymeňte žiarovky za LED svetlá. Namiesto jednorazových batérií kupujte nabíjateľné batérie. Ak sa elektronika nepoužíva, odpojte ju od elektrickej siete.

16. Umývačku riadu alebo práčku zapínajte až vtedy, keď je plná riadu alebo oblečenia.

17. Určite si jednu-dve tašky, ktoré budete používať pri nakupovaní.

18. Vyberte sa na miestny trh s čerstvými potravinami. Naučte sa správne uchovávať potraviny, aby vydržali dlhšie. Skúste potraviny konzervovať.

zelenina
Foto: pixabay.com

19. Urobte si jedálniček na predchádzanie plytvania potravinami. Zabaľte si obed so sebou do práce namiesto každodenného jedenia v reštaurácii.

20. Ak máte niečo vo vzdialenosti do 30 minút chôdze, choďte von namiesto použitia auta peši. Alebo použite MHD.

21. Skúste zistiť, odkiaľ pochádzajú veci, ktoré kupujete. Či už ide o potraviny, oblečenie alebo iné domáce potreby. Kupujte viac lokálne vyrobeného tovaru, napríklad od miestnych módnych tvorcov.

22. Keď sa niečo zlomí alebo pokazí, pokúste sa to opraviť.

zena opravuje vrtacka
Foto: pixabay.com

23. Ak hľadáte špeciálnu vec, ktorú pravdepodobne použijete len raz (napr. nosič pre dieťa na túru), opýtajte sa najprv priateľov, či si ju môžete požičať. Vyhnete sa tak zbytočnému nákupu.

24. Ak idete nakupovať, opýtajte sa sami seba, či tú vec skutočne potrebujete. Tiež sa pokúste zmenšiť množstvo, ktoré recyklujete. Nulový odpad je o recykláciu menej.

Napadajú vám nejaké tipy, ktoré som vynechala? Čo by ste pridali do zoznamu? Ak môžete, zdieľajte článok s vašimi známymi alebo pošlite niekomu, kto práve začína so zero waste. Ďakujem!

Inšpirované z webu goingzerowaste.com

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár