Ako kontrolovať používanie elektroniky vo vašej domácnosti?

0
Ako kontrolovať používanie elektroniky vo vašej domácnosti?

Štvorročný Armand sa rád každú noc viac ako hodinu hral so smartfónom v posteli, kým nezaspal. Veľmi si na smartfón zvykol a bol rozrušený, keď sa mu ho jeho matka pokúsila odobrať.

Jeho matka tak začala smartfón pravidelne vybíjať, aby zabezpečila to, že sa mobil vypne každú noc v čase, kedy má ísť Armand spať. Armand však čoskoro prišiel na nový spôsob, ako získať prístup k smartfónom. Začal predstierať, že spí, kým všetci ostatní z jeho zaspali a potom vstal a začal hľadať smartfón, ktorý by mohol v noci používať. Armand čoskoro trpel na nedostatok spánku a bolo veľmi ťažké ho každé ráno budiť do školy.

Vyskúšajte zavedenie takzvaných „domácich pravidiel“

Ak chcete, aby vaše dieťa malo skvelý spánok a chcete sa vyhnúť jednej z najbežnejších hádok „na dobrú noc“, elektronika nemôže mať žiadne miesto vo večernej rutine vášho dieťaťa. Štúdie ukazujú, že u detí, ktoré majú vo svojej spálni napríklad televízor je väčšia pravdepodobnosť, že pôjdu spať neskôr, budú spať menej a dokonca sa v noci budú viac báť. Osobitnú zmienku si zaslúžia smartfóny, pretože sa k nim deti môžu oveľa ľahšie dostať a pripútať.

Prečítajte si: Deti môžu poslať list Ježiškovi

Štúdie ukazujú, že používanie smartfónov vedie k menšiemu množstvu spánku, horšej kvalite spánku a väčšej dennej ospalosti. Starším deťom môžu smartfóny pred spaním umožniť prístup ku kyberšikane. Jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré môžu rodičia urobiť je odstrániť všetku elektroniku z detských izieb a nechať ju cez noc pod dohľadom.

Môže byť veľmi užitočné stanoviť si domáce pravidlá používania elektroniky vo vašej domácnosti. Tu sú návrhy odborníkov, ktoré môžete prispôsobiť a upraviť na mieru pre svoju rodinu.

Pravidlá môžete napríklad stanoviť takto:

 • Vieme, že ak večer používame elektroniku menej, budeme mať viac času na to, aby sme boli spolu ako rodina. Budeme mať čas na čítanie, hranie spoločenských a kartových hier, na rôzne záľuby a tvorivé činnosti a čo je veľmi dôležité, na spánok.
 • Vieme tiež, že používanie elektroniky pred spaním môže narušiť spánok, pretože modré svetlo z obrazoviek môže spôsobiť, že si náš mozog myslí, že je stále deň.
 • Vieme, že používanie elektronických zariadení v posteli nie je dobrý nápad, pretože hovory, správy, upozornenia, hry a videá sa dajú ťažko ignorovať, keď je všetko tmavé a tiché.

Deti a rodičia by mali pochopiť tieto pravidlá:

 1. Mobil patrí rodičom a nie deťom
 2. Mobil má byť bezpečný – zablokovať násilné hry, YouTube (alternatívou je YouTube kids)
 3. Rodičia stanovujú obmedzenia – môžete nastaviť parental control
 4. Každé stiahnutie hry musí rodič dovoliť
 5. Obmedziť voľné sťahovanie hier a aplikácií
 6. Deti by sa mali správať rovnako dobre online ako naživo – odsledovať, či nepoužívajú nadávky a pod.
 7. Rodičia idú príkladom – ak my budeme vidieť na mobile celý deň, deti si z toho vezmú príklad alebo tým budú argumentovať

V tejto súvislosti si musíme dohodnúť s našimi deťmi jednoznačné pravidlá. Domácimi pravidlami pre večerné a nočné používanie elektroniky môžu vyzerať takto:

 • Od večera budeme blokovať modré svetlo na našej elektronike
 • Zariadenia vypneme jednu hodinu pred spaním a zapneme ich až po raňajkách
 • Svoje zariadenia necháme cez noc pod svojim dohľadom

žiadne príspevky na zobrazenie