NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ TIPY MAGAZÍN RODIČOVSTVO TIPY

Ako kontrolovať používanie elektroniky vo vašej domácnosti?

Zuzana Čekanová
Share

Štvorročný Armand sa rád každú noc viac ako hodinu hral so smartfónom v posteli, kým nezaspal. Veľmi si na smartfón zvykol a bol rozrušený, keď sa mu ho jeho matka pokúsila odobrať.

Jeho matka tak začala smartfón pravidelne vybíjať, aby zabezpečila to, že sa mobil vypne každú noc v čase, kedy má ísť Armand spať. Armand však čoskoro prišiel na nový spôsob, ako získať prístup k smartfónom. Začal predstierať, že spí, kým všetci ostatní z jeho zaspali a potom vstal a začal hľadať smartfón, ktorý by mohol v noci používať. Armand čoskoro trpel na nedostatok spánku a bolo veľmi ťažké ho každé ráno budiť do školy.

Vyskúšajte zavedenie takzvaných „domácich pravidiel“

Ak chcete, aby vaše dieťa malo skvelý spánok a chcete sa vyhnúť jednej z najbežnejších hádok „na dobrú noc“, elektronika nemôže mať žiadne miesto vo večernej rutine vášho dieťaťa. Štúdie ukazujú, že u detí, ktoré majú vo svojej spálni napríklad televízor je väčšia pravdepodobnosť, že pôjdu spať neskôr, budú spať menej a dokonca sa v noci budú viac báť. Osobitnú zmienku si zaslúžia smartfóny, pretože sa k nim deti môžu oveľa ľahšie dostať a pripútať.

Prečítajte si: Deti môžu poslať list Ježiškovi

Štúdie ukazujú, že používanie smartfónov vedie k menšiemu množstvu spánku, horšej kvalite spánku a väčšej dennej ospalosti. Starším deťom môžu smartfóny pred spaním umožniť prístup ku kyberšikane. Jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré môžu rodičia urobiť je odstrániť všetku elektroniku z detských izieb a nechať ju cez noc pod dohľadom.

Môže byť veľmi užitočné stanoviť si domáce pravidlá používania elektroniky vo vašej domácnosti. Tu sú návrhy odborníkov, ktoré môžete prispôsobiť a upraviť na mieru pre svoju rodinu.

Pravidlá môžete napríklad stanoviť takto:

 • Vieme, že ak večer používame elektroniku menej, budeme mať viac času na to, aby sme boli spolu ako rodina. Budeme mať čas na čítanie, hranie spoločenských a kartových hier, na rôzne záľuby a tvorivé činnosti a čo je veľmi dôležité, na spánok.
 • Vieme tiež, že používanie elektroniky pred spaním môže narušiť spánok, pretože modré svetlo z obrazoviek môže spôsobiť, že si náš mozog myslí, že je stále deň.
 • Vieme, že používanie elektronických zariadení v posteli nie je dobrý nápad, pretože hovory, správy, upozornenia, hry a videá sa dajú ťažko ignorovať, keď je všetko tmavé a tiché.

Deti a rodičia by mali pochopiť tieto pravidlá:

 1. Mobil patrí rodičom a nie deťom
 2. Mobil má byť bezpečný – zablokovať násilné hry, YouTube (alternatívou je YouTube kids)
 3. Rodičia stanovujú obmedzenia – môžete nastaviť parental control
 4. Každé stiahnutie hry musí rodič dovoliť
 5. Obmedziť voľné sťahovanie hier a aplikácií
 6. Deti by sa mali správať rovnako dobre online ako naživo – odsledovať, či nepoužívajú nadávky a pod.
 7. Rodičia idú príkladom – ak my budeme vidieť na mobile celý deň, deti si z toho vezmú príklad alebo tým budú argumentovať

V tejto súvislosti si musíme dohodnúť s našimi deťmi jednoznačné pravidlá. Domácimi pravidlami pre večerné a nočné používanie elektroniky môžu vyzerať takto:

 • Od večera budeme blokovať modré svetlo na našej elektronike
 • Zariadenia vypneme jednu hodinu pred spaním a zapneme ich až po raňajkách
 • Svoje zariadenia necháme cez noc pod svojim dohľadom

Tagy

You Might also Like

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X